Dane i wydarzenia – Seria pozytywnych zaskoczeń

Dane i wydarzenia – Seria pozytywnych zaskoczeń
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-29 (10:09)

Po nienajlepszym początku tygodnia (upadek Columbia Bank and Trust i bardzo słabe Ifo) kolejne dni przynosiły już wyraźnie lepsze informacje, głównie dotyczące amerykańskiej gospodarki, która na przełomie drugiego i trzeciego kwartału złapała nieco oddechu.

Najpierw lepsze okazały się dane dotyczące nastrojów konsumentów (Conference Board), później zaś zamówienia na dobra trwałego użytku zaskoczyły pozytywnie po raz kolejny, aż wreszcie wczoraj rewizja danych o PKB za drugi kwartał zaskoczyła nawet optymistów – wzrost wyniósł 3,3% (wartość anualizowana). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż przy słabnących gospodarkach w innych częściach globu, sam eksport (w dużej mierze napędzany przez słabego dolara) nie będzie w stanie zapewnić ożywienia. Również rynek przyjął dane dość spokojnie i zareagował bardziej ochoczo dopiero gdy do lepszych danych dołączyła wyraźnie taniejąca ropa.

Dziś w USA czekają nas dane o wydatkach i dochodach konsumentów (godz. 14.30, konsensus to 0,3% i –0,1% m/m) wskaźnik aktywności w rejonie Chicago (konsensus 49,9 pkt.), a także wskaźnik nastrojów uniwersytetu z Michigan (rynek oczekiwał wzrostu o 0,6 pkt. do 62,3 pkt., jednak po dobrym wskaźniku Conference Board, również ten wskaźnik może pozytywnie zaskoczyć). W strefie euro podany zostanie wstępny szacunek sierpniowej inflacji, która najprawdopodobniej wynosi 3,9% r/r po 4,1% r/r odnotowanych w lipcu. Spadek rocznej inflacji powinien być kontynuowany w kolejnych miesiącach, w dużym stopniu ze względu na efekt bazy statystycznej. O godzinie 10.00 podane będą z kolei dane o PKB w polskiej gospodarce, oczekujemy wzrostu na poziomie 5,6-5,9% r/r.

Nienajlepsze dane napłynęły z Japonii. Wskaźnik inflacji w lipcu wzrósł aż do poziomu 2,4% r/r (z 1,9% w czerwcu), a jednocześnie wydatki konsumentów obniżyły się o 0,5% r/r. Wyższa inflacja raczej jednak nie przełoży się na wyższe stopy – wręcz przeciwnie, oczekuje się, iż zmniejszy dochód realny przez co w dodatkowym stopniu obniży konsumpcję. Nieco lepsze były dane dotyczące produkcji przemysłowej, która wzrosła w lipcu o 0,9% m/m, jednak było to w dużej mierze odreagowanie po spadku o 2,2% w czerwcu.

Waluty – Dane nie pomagają (dolarowi)

Choć dolar zyskał minimalnie w trakcie ostatniej dobry, widać wyraźnie, że wcześniejsze umocnienie wytraciło swój impet i gdyby nie kilka lepszych odczytów danych z USA i spadek cen ropy mielibyśmy zapewne nieco większą korektę, być może prowadzącą do kolejnego testu poziomu 1,49. Co ciekawe wczoraj w reakcji na dane o 14.30 dolar początkowo nawet tracił (wzrost EURUSD do dziennego maksimum na poziomie 1,4810), co mogło być reakcją na dane z rynku pracy – nieco lepsze niż w poprzednim tygodniu, a jednak ciągle słabe (425 tys. nowozarejstrowanych bezrobotnych). Dopiero spadające ceny ropy sprowadziły notowania pary do poziomu 1,4670, jak się jednak okazało – również nie na długo. Dziś rano para oscyluje wokół poziomu 1,4750, co zwiększa szanse na nieco dłuższą konsolidację. Dolar od wczoraj zyskał również nieco wobec franka i funta, jednak stracił wobec jena.

Mimo stabilizacji w notowaniach EURUSD, złoty ponownie zaczyna dość wyraźnie tracić na wartości. Wczoraj dość mocne było jedynie otwarcie, kiedy notowania USDPLN wynosiły 2,24, zaś EURPLN 3,33. Złotówka dość szybko jednak zaczęła tracić na wartości – w trakcie dnia notowania EURPLN osiągnęły nawet poziom 3,3550. Na zakończenie dnia za dolara płacono już niemal 2,28 PLN, zaś za euro 3,3490 PLN. Słabość polskiej waluty tłumaczyć można wycofywaniem się inwestorów z segmentu walut wschodzących, jak również systematycznie pogarszającym się podłożem fundamentalnym. Podawane dziś dane o PKB powinny mieć raczej drugorzędne znaczenie dla rynku, gdyż pokażą już dość mocno historyczne procesy gospodarcze.

Surowce – Wyższe ceny nie dla pszenicy

Druga połowa, a nawet dwie ostatnie dekady sierpnia były generalnie udane dla rynków ziaren. Po mocnych spadkach z lipca i pierwszych dni sierpnia (spowodowanych w dużej mierze czynnikami zewnętrznymi takimi jak dolar czy ropa), na wszystkich rynkach mieliśmy spore odreagowanie. Być może jednak sierpniowe minima były odpowiednią ceną dla pszenicy, zwłaszcza przy mocniejszym dolarze. Okazało się bowiem, iż wzrost cen z 740 USD (za 100 buszli) 5 sierpnia do 960 USD 21 sierpnia przełożył się na 60% spadek eksportu i spory wzrost zapasów. Nie jest to aż tak szokujące biorąc pod uwagę, iż plony tego ziarna są w tym roku rekordowe i aż o 10% wyższe niż rok temu. W reakcji na te dane ceny pszenicy kontynuują spadek i 100 buszli kosztuje obecnie 815 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.