RPP nie zmieniła stóp, ale boi się inflacji

RPP nie zmieniła stóp, ale boi się inflacji
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-08-27 (19:46)

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, ale z komunikatu nadal wynika, że kolejne podwyżki są możliwe. nRPP uznała, że prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji powyżej celu (2,5 proc. plus-minus 1 pkt. proc.) jest większe niż zejście inflacji w okolice celu, co może wymagać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Zwrócono jednak uwagę, że rysujące się spowolnienie gospodarcze może zmniejszyć presję płacową w przedsiębiorstwach, a w konsekwencji przyczynić się do wolniejszego wzrostu cen. Można to odczytać jako chęć poznania dalszych danych (projekcji inflacji i inflacji za wrzesień) przed dalszymi działaniami. Póki co, podwyżek nie ma, choć RPP obawia się efektów wystąpienia tzw. drugiej rundy.

SYTUACJA NA GPW

W środę WIG20 rozpoczął sesję w okolicy zamknięcia z poprzedniego dnia i po nieudanym ataku na poziom 2560 pkt. zaczął spadać i tuż przed upublicznieniem decyzji RPP znalazł się o ok. 60 pkt. niżej. Ostatecznie WIG20 stracił 1,2 proc., a WIG spadł o 0,8 proc. Pozostawienie stóp procentowych nie było niespodzianką dla inwestorów, a że konferencja, na której Rada uzasadniła decyzję rozpoczęła się o godz. 16, dopiero jutro przekonamy się czy ceny akcji w ogóle na nią zareagują. Obroty nieco się poprawiły i wyniosły 910 mln PLN z czego aż 774 mln PLN przypadło na spółki tracące na wartości. Płaskie otwarcie giełd za oceanem udowodniło, że pesymizm wciąż powstrzymuje inwestorów od kupowania akcji nawet po dobrych danych o wyższych zamówieniach na dobra trwałe w USA, a przy okazji skromnych obrotów na GPW warto wspomnieć, że Wall Street boryka się w ostatnich dniach z podobnymi problemami.

GIEŁDY W EUROPIE

Na parkietach Europy zachodniej w środę obserwowaliśmy uspokojenie po silnych spadkach, lecz pomimo zaskakująco dobrych odczytów danych z USA, większość giełd nie zaliczy tej sesji do udanych. Inwestorzy kupujący i sprzedający akcje nie szarżowali zanadto i tuż po godz. 16 francuski CAC40 tracił 0,3 proc., węgierski BUX spadał o 0,5 proc., a brytyjski FT-SE zyskał 0,6 proc. Zamówienia na dobra trwałe, które przez ekonomistów są uznawane za wskaźnik wyprzedzający koniunkturę w gospodarce, drugi miesiąc z rzędu pozytywnie zaskoczyły inwestorów, ale drożejąca ropa była wystarczającym kontrargumentem hamującym zapał byków. Zmienność głównych indeksów zagranicznych giełd w ciągu ostatnich sesji kształtuje się na niskim poziomie, a to często oznacza ciszę przed burzą. Główny ekonomista agencji ratingowej S&P oznajmił, że ryzyko wystąpienia recesji w strefie euro jest wysokie, pytanie tylko jak silną formę przybierze.

WALUTY

Euro odzyskiwało dziś tereny, które straciło na rzecz dolara wczoraj - kurs wspólnej waluty wzrósł do 1,475 USD w połowie dnia, co można przypisać realizacji zysków oraz korelacji tej pary walut z notowaniami surowców strategicznych, a konkretnie ropy. Ta drożała, więc dolar tracił, ale do czasu. Dane z USA zaskoczyły inwestorów, popyt na dobra trwałego użytku okazał się wyższy niż oczekiwano, co umocniło amerykańską walutę. Po południu euro było warte 1,47 USD. U nas dolar podrożał na koniec dnia do niemal 2,27 PLN, euro do 3,33 PLN, a frank do 2,062 PLN. Widać, że na inwestorach "groźba" kolejnej podwyżki stóp nie robi wrażenia, złoty dostosowuje się do wahań pary EUR/USD.

SUROWCE

Mieszane wyniki notowań amerykańskiego dolara mogą sugerować, że ochładza się sentyment do dolara i po prawie miesiącu wyjątkowego optymizmu pora na zweryfikowanie ostatnich decyzji. Zdecydowana większość transakcji na rynku energii, metali przemysłowych czy produktów rolnych rozlicza się właśnie w dolarze, a więc gdy inwestorzy mogą kupić więcej "zielonych" (tzn. kurs USD spada), ceny surowców najczęściej idą w górę, aby przywrócić dotychczasową równowagę. W środę słabnący dolar był tylko jedną z przyczyn skoku ceny baryłki ropy naftowej powyżej 119 USD. Wśród innych argumentów wyliczyć można tropikalny sztorm szalejący w Zatoce Meksykańskiej bogatej w złoża ropy oraz narastające ryzyko geopolityczne związane z postawą Rosji wobec Gruzji oraz Zachodu. Na amerykańskich stacjach benzynowych średnia cena galona benzyny spadła w ciągu kilku tygodni z 4,11 USD do 3,66 USD. Na rynku metali uncja złota kosztowała 831 USD, a tona miedzi 7560 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.