Dziś decyzja RPP co do stóp procentowych

Dziś decyzja RPP co do stóp procentowych
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-27 (10:23)

Choć zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp, to prawie nikt nie zakłada, że stanie się to już na dzisiejszym posiedzeniu. Ostatnie dane makro przynoszą sprzeczne sygnały - gospodarka hamuje, co widać po dynamice produkcji przemysłowej czy liczbie wydanych pozwoleń na budowę (znak, że wkrótce boom w budownictwie mieszkaniowym się dopali).

Z drugiej strony wciąż rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, spada bezrobocie, utrzymuje się presja płacowa i inflacyjna, która może wymagać kolejnych podwyżek stóp, tyle że jesienią (po danych o inflacji za wrzesień). Tyle tylko, że oczekiwania ekonomistów i rynku pieniężnego rozjeżdżają się w tym momencie - od ponad miesiąca stopy rynkowe spadają. Inwestorzy zdają się sądzić, że nie będzie już żadnych podwyżek.

SYTUACJA NA GPW

Za nami kolejna sesja z niskimi obrotami. Można co prawda powiedzieć, że wzrosły one aż o jedną trzecią w porównaniu do poniedziałkowych notowań, ale nie zmienia to faktu, że wyniosły ledwie 600 mln PLN. Same notowania miały przykry przebieg dla posiadaczy akcji - okazało się (nie po raz pierwszy zresztą), że nawet słaba presja podaży jest w stanie zepchnąć ceny o kilka procent. W dodatku dane z niemieckiej gospodarki (odczyt indeksu Ifo) nie nastrajały optymistycznie, a dane GUS tradycyjnie zostały przez rynek zignorowane. Po południu próba odbicia została skontrowana przez sprzedających, a na niezłe dane z USA (nastroje Amerykanów poprawiły się, tak jak sprzedaż nowych domów) GPW już zareagować nie zdążyła.

Wczoraj podrożały akcje 111 spółek, potaniały 175. Przewaga obrotów przy proporcjach taniejących jak 6 do 1.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

We wtorek nowojorskie indeksy krążyły w okolicy poziomów ustalonych po silnych spadkach z poniedziałku i kończyły dzień z mieszanym wynikiem - S&P 500 zyskał 0,4 proc., DJIA 0,2 proc., a technologiczny NASDAQ spadał o 0,1 proc. Amerykański nadzór bankowy zaktualizował we wtorek "czarną listę", na której do 117 wzrosła liczba banków zagrożonych niewypłacalnością. W marcu było na niej 90 instytucji o niepokojącej strukturze bilansu, a przed rokiem 61, czyli prawie o połowę mniej. Wartość aktywów pod kontrolą tych banków na zwiększyła się z 26 mld USD do 78 mld USD, lecz regulator przestrzegł, że na skutek kryzysu zaufania do sektora finansowego i trudności w pozyskaniu kapitału spodziewa się dalszego pogarszania sytuacji. Największy bank z listy, który splajtował w połowie lipca - IndyMac, stracił 32 mld USD i był trzecim największym bankrutem w historii USA.

OBSERWUJ AKCJE

Handlowy - jeśli spojrzeć na wykres banku, gołym okiem widać, że inwestorzy mają do niego pewną awersję - na tle innych banków. Wszak to przedstawiciel amerykańskiej instytucji, która przeżywa ogromne kłopoty w swoim kraju macierzystym. Nic więc dziwnego, że Handlowy i u nas traktowany jest z pewną rezerwą. Odbicie od połowy lipca do początku sierpnia przyniosło wzrost kursu o 13,4 proc. - połowę tego, co w innych bankach. W dodatku obecna fala spadków sprowadziła kurs do minimum z czerwca 2006 r., co w przypadku pozostałych banków jest rzadkością. Wskaźniki techniczne nie zachęcają obecnie do zainteresowania tym papierem.

ING BSK - w przypadku ING kurs został sprowadzony w połowie sierpnia do poziomów z 2005 r., ale od tamtej pory kurs wzrósł o 20 proc. i przykleił się tuż poniżej 500 PLN. Także i tutaj głównym trendem jest trend spadkowy, ale wskaźniki techniczne zachęcają do akumulacji akcji banku.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mostostal Zabrze - zamierza wchłonąć kilka spółek zależnych i zaoszczędzić w ten sposób na kosztach grupy.

AB - członek zarządu i dyrektor finansowy - Piotr Nowajlis - zrezygnował z pełnionych funkcji. Zastąpi go Grzegorz Ochędzan.

Multimedia - Emerging Ventures Limited sprzedała 4,2 mln akcji spółki. Obecnie posiada ich 84 mln, czyli 53,2 proc. Przed transakcją było to 55,9 proc. EVL oświadczyło, że nie zamierza pozbywać się więcej akcji spółki. Z kolei dwaj jej członkowie zarządu kupili łącznie 5,2 mln akcji spółki.

Lotos - kupił 20 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję na poszukiwanie ropy w dnie Morza Północnego. Koszt inwestycji to 15,9 mln PLN.

Optimus - Tomasz Lewandowski - prezes spółki - złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

Monnari - prezes zarządu kupił 5622 akcje spółki po średniej cenie 14,07 PLN.

Polnord - Prokom Investment kupił 12,7 tys. akcji spółki 46,84 PLN za każdą.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nerwowość na rynkach finansowych najprawdopodobniej utrzyma się przynajmniej przez kilka tygodni ponieważ argumenty dla sprzedających akcje napływają już z wielu źródeł, a nie jak to miało miejsce do niedawna tylko z rynku nieruchomości w USA. Największe gospodarki Europy rosną coraz wolniej - PKB Niemiec czy Francji były w II kwartale niższe niż w I kw., a Wielka Brytania rozwijała się w tym samym tempie, co od stycznia do marca, inflacja na najważniejszych rynkach wschodzących przekracza 10 proc., a konsumenci na całym świecie zaciskają powoli pasa. Jeśli dołożymy do tego najtrudniejsze od wielu lat położenie banków centralnych oraz wzrost realnego kosztu kapitału dla firm i gospodarstw domowych wynikający z kurczącego się sektora finansowego, to trudno oczekiwać rychłego końca bessy. Uporanie się z tymi kłopotami systemowymi zajmie światu przynajmniej kilka miesięcy i GPW w tym czasie ma raczej skromne szanse na powrót w okolice poziomów sprzed roku.

WALUTY

Siły złotówki nie poprawiły wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej (wzrosła 14,3 proc. r/r) oraz o najniższym bezrobociu od 17 lat - większe znaczenie miało otoczenie rynkowe, gdzie pozbywano się euro, na czym traciły również inne waluty regionu. Było to wynikiem gorszych nastrojów niemieckich konsumentów i spadku PKB największej europejskiej gospodarki w II kwartale o 0,5 proc. Po zakończeniu wtorkowych notowań w Warszawie kurs eurodolara odbił się od 1,463 USD i sukcesywnie szedł w górę osiągając w środę rano poziom 1,472 USD, natomiast w stosunku do naszej waluty euro podrożało o 0,4 proc. do 3,321 PLN. Więcej płacimy także za dolara i franka (2,269 PLN i 2,061 PLN). Dzisiaj poznamy komunikat uzasadniający decyzję RPP, która pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie, MF podtrzymało prognozę wzrostu gospodarczego na II kw. - ma ono wynieść 5,7 proc. r/r.

SUROWCE

Działania militarne z Gruzji trwały zaledwie kilka dni, a że przypadły także na weekend to inwestorzy tylko w ograniczonym stopniu mogli wyrazić swoimi portfelami obawy o ciągłość dostaw ropy znad Morza Kaspijskiego do Europy. Wczoraj Rosja będąca drugim największym producentem ropy na świecie uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej, które były przyczyną wszczęcia wojny z Gruzją a ton dyplomacji względem Zachodu zaostrzył się - rosyjscy urzędnicy zawiesili przyjazne stosunki z NATO i wstrzymali starania o wejście do Światowej Organizacji Handlu, co w ostatnich latach było jednym z priorytetów międzynarodowej polityki gospodarczej Kremla. Baryłka ropy kosztowała o godz. 8 rano ok. 116,5 USD a uncja złota 831 USD, ale najświeższe doniesienia agencji o możliwości zbrojnej lub ekonomicznej odpowiedzi Rosji na tarczę rakietową nie zostały jeszcze uwzględnione w cenach. Tona miedzi kosztowała 7600 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.