Bezrobocie spadło do 9,4 proc. sprzedaż detaliczna w górę

Bezrobocie spadło do 9,4 proc. sprzedaż detaliczna w górę
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-08-26 (20:15)

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 14,3 proc., co było mniej więcej zgodne z oczekiwaniami rynku. Rynek konsumencki wciąż trzyma się dobrze. Dzisiejsze dane pozostaną raczej bez wpływu na najbliższą decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która będzie zapewne czekać na nową projekcję inflacji i dane o wzroście PKB, które poznamy w piątek.

Według GUS wzrost będzie niższy niż 6,1 proc. z I kwartału, według resortu finansów będzie to 5,7 proc. Dziś jednak danymi obrodziło - wydajność pracy w przemyśle wzrosła o 4,7 proc. (znacznie wolniej niż wynagrodzenia), liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła po siedmiu miesiącach o 1,9 proc. (a więc mamy ostre hamowanie tego rynku). Nastroje konsumentów w USA poprawiły się - indeks Conference Board wzrósł do 56,9 pkt (oczekiwano 53 pkt), sprzedaż nowych domów wzrosła o 2,4 proc. (oczekiwano spadku o 1,3 proc.).

SYTUACJA NA GPW

Po dzisiejszej sesji można stwierdzić, że wczorajsze komentarze tłumaczące rekordowo niską aktywność inwestorów długim weekendem w Wielkiej Brytanii były niezbyt trafione. We wtorek wartość handlu wzrosła do 590 mln PLN, lecz gdyby nie duże pakiety akcji, którymi na kilkanaście minut przed końcem sesji wymieniły się instytucje finansowe, to skończylibyśmy poniżej 450 mln PLN. W okresie najlepszej koniunktury sprzed ponad roku takie obroty generowały pojedyncze spółki z WIG20, natomiast teraz trzeba otwarcie stwierdzić, że wyczekującą postawę przyjęli nie tylko indywidualni inwestorzy, którzy praktycznie opuścili parkiet, ale także krajowe TFI i OFE notujące w ostatnich miesiącach ujemne stopy zwrotu. W takich warunkach wyniki indeksów są kwestią drugorzędną, ale podajmy dla formalności, że WIG spadł o 1,2 proc., a WIG20 i mWig40 straciły po 1,4 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 14,3 proc.r/r

GIEŁDY W EUROPIE

We wtorek po słabych danych z niemieckiej gospodarki giełdowe indeksy w Europie przez cały dzień znajdowały się w strefie spadkowej. W drugim kwartale PKB Niemiec skurczyło się w odniesieniu do poziomu z marca o 0,5 proc., a nastroje konsumentów i przedsiębiorców wypadły poniżej oczekiwań. O godz. 16 ze Stanów powiało optymizmem, ponieważ indeks obrazujący nastroje konsumentów nieoczekiwanie wzrósł z 51,9 pkt. do 56,9 pkt., a ceny nieruchomości zmniejszyły się nie tak drastycznie jak prognozowali analitycy, co od razu podniosło głosy mówiące, że rynek odbija się właśnie od dna. Podobne komentarze pojawiają się kolejny raz w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, chociaż trend nie odwrócił się, a jedynie złagodniał (mieszkania są tańsze o 15,9 proc.). Kursy Freddie Mac i Fannie Mae szły na Wall Street w górę o 24 proc. oraz 17 proc., ponieważ pożyczkodawcy zdołali znaleźć nabywców na ich obligacje warte ok. 2 mld USD.

WALUTY

Trudno pisać o korekcie wzrostowej euro, skoro dziś jego notowania spadły poniżej 1,46 USD - najniższego poziomu od lutego tego roku. Euro traciło przede wszystkim po danych instytutu Ifo - odczyt indeksu wśród niemieckich przedsiębiorców okazał się gorszy od prognoz. Po południu nadeszły dane z USA, które z kolei okazały się lepsze od oczekiwań, ale zostały wykorzystane do realizacji zysków. W rezultacie pod koniec dnia euro wyceniano na 1,464 USD.

Światowe zawirowania odcisnęły piętno i na naszym rynku. Dolar podrożał do 2,28 PLN (najwyżej od marca), na koniec dnia spadł poniżej 2,27 PLN. Euro podrożało do 3,323 PLN i na tym poziomie już zostało, a frank podrożał do 2,06 PLN.

SUROWCE

Stabilizacja nastojów, którą na rynku ropy obserwowaliśmy od poniedziałku nie mogła trwać zbyt długo i w ciągu wtorkowej sesji inwestorzy nie byli jednomyślni w swoich wyborach. Po przecenie baryłki do 112,4 USD, w południe cena ponownie zaczęła rosnąć i tuż po zamknięciu warszawskiej giełdy znalazła się powyżej 117 USD. O ile za kilka dni pewnie okaże się, że sztorm tropikalny znowu ominął rafinerie zlokalizowane w Zatoce Meksykańskiej i dzisiejsze obawy o wstrzymanie wydobycia były przerysowane, to skutki poparcia rosyjskiej Dumy dla niepodległościowych roszczeń Osetii Południowej i Abchazji mogą na dłuższy okres zwiększyć ryzyko geopolityczne na świecie. Sam obszar Kaukazu jest ważnym ośrodkiem na surowcowej mapie, ale dla inwestorów jeszcze bardziej istotne mogą być przepychanki Rosji z Nato czy Unią Europejską, które są ewidentnym badaniem, na to jak wiele można sobie pozwolić wobec Zachodu. Złoto, które z reguły jest wrażliwe na wieści o konfliktach międzynarodowych podrożało do 832 USD, a tona miedzi potaniała 7500 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.