Sprzedaż domów w USA wzrosła o 3,1 proc.

Sprzedaż domów w USA wzrosła o 3,1 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-08-25 (20:47)

WYDARZENIE DNIA: Liczba domów z rynku wtórnego, która zmieniła właściciela w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła do 5 mln z 4,85 mln w czerwcu. To dane lepsze od oczekiwanych. Zdaniem autorów opracowania - Stowarzyszenia Pośredników Nieruchomości - na wzrost liczby transakcji wpłynął spadek cen.

Średnia cena spadła - w porównaniu do lipca 2007 r. o 7,1 proc. do 212.400 dolarów (ok. 495 tys. PLN). Mimo to, liczba transakcji jest niższa o 13 proc. od zanotowanej w lipcu przed rokiem, a ponieważ liczba domów wystawianych na sprzedaż cały czas rośnie, nikt nie spodziewa się szybkiej zmiany sytuacji na rynku nieruchomości w Stanach. W lipcu na sprzedaż oczekiwało 4,67 mln domów - to największa wartość od czasu przeprowadzania statystyk.

SYTUACJA NA GPW

W poniedziałek nieobecność inwestorów z Londynu pokazała, kto rozdaje karty na warszawskiej giełdzie - w ciągu całego dnia na GPW wymieniono się akcjami o wartości 150 mln PLN, co jest wyjątkowo niewielką kwotą nawet uwzględniając dobiegający końca okres wakacji. Wcześniej główne indeksy sennie dryfowały nieznacznie powyżej poziomów z końca ubiegłego tygodnia, a o godz. 14.30 sprawy wzięli w swoje ręce sprzedający akcje i WIG zakończył sesję o 0,3 proc. niżej, a WIG20 spadł o 0,5 proc. Kiedy zabrakło funduszy z Wielkiej Brytanii nasz parkiet praktycznie zamarł w bezruchu i nawet na papiery spółek z WIG20 ciężko było znaleźć chętnych. Śladowe obroty każą jednak nie przykładać wielkiej wagi do poniedziałkowych notowań i poczekać na reakcję zagranicy na dane, które poznamy w dalszej części tygodnia, bo nadzieje na uniezależnienie się GPW od innych parkietów, jak pokazała dzisiejsza sesja, są zupełnie bezpodstawne.

GIEŁDY W EUROPIE

W piątek motorem napędowym dla wzrostów nowojorskiej giełdy oprócz taniejącej ropy były wiadomości o rozmowach Koreańskiego Banku Rozwoju z Lehman Brothers na temat przejęcia ponad 50 proc. pakietu akcji banku inwestycyjnego. W poniedziałek jednak koreański regulator wyraził zaniepokojenie zdecydowanym ruchem tej państwowej instytucji i zasugerował, że jej rola w przejęciu powinna ograniczyć się raczej do przetarcia szlaków dla prywatnych banków. Tydzień rozpoczął się za oceanem od spadków, które tylko nieznacznie wyhamowały tuż po upublicznieniu informacji o nieco lepszych od prognoz wynikach sprzedaży domów. W Europie taniały akcje niemieckich banków (Duetsche Bank, Commerzbank), ponieważ inwestorzy obawiają się dalszych wielomilionowych strat tych instytucji, wzrostami natomiast wyróżniał się Allianz, który zmierza do finalizacji sprzedaży Dresnder Banku.

WALUTY

Notowania euro spadły dziś poniżej 1,47 USD, by na koniec dnia powrócić w okolice 1,48 USD. Korekta wzrostowa wspólnej waluty rodzi się więc w bólach, a póki co jej najwyższy poziom został osiągnięty w czwartek (1,4907 USD). Być może jutrzejsza publikacja niemieckiego indeksu Ifo okaże się dla rynku na tyle istotna, by wahania tej pary przybrały bardziej jednoznaczny kierunek.

U nas dolar podrożał rano do 2,25 PLN, ale dzień kończy o dwa grosze niżej, co jest oczywiście następstwem wahań pary EUR/USD. Euro przez cały dzień konsolidowało się nieznacznie powyżej 3,30 PLN, a frank tuż poniżej 3,04 PLN.

SUROWCE

Po dramatycznych zmianach nastrojów z końcówki ubiegłego tygodnia w poniedziałek na rynku ropy naftowej nie obserwowaliśmy istotnych wahań ceny. Ok. godz. 17 czasu warszawskiego za baryłkę płacono 114,4 USD. Rzecznik brytyjskiego koncernu BP zapowiedział, że we wtorek ruszy naprawiony rurociąg przesyłający przez terytorium Gruzji i Azerbejdżanu ok. 1 mln baryłek dziennie, ale druga strona licząca na wzrosty ceny ropy otrzymała kolejne argumenty, które powinny pomóc w obronie obecnych poziomów. Mowa o poparciu Kremla dla niepodległościowych roszczeń Osetii Południowej i Abchazji, które z pewnością przedłużą napiętą sytuację na Kaukazie stanowiącym ważny obszar na surowcowej mapie świata. Dodatkowo amerykańscy urzędnicy pod naciskiem rosyjskiej dyplomacji uznali, że ubiegłotygodniowe porozumienia z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej może zostać zawieszone, a to z jednej strony mogłoby uspokoić Rosję z drugiej jednak podważyłoby wiarygodność USA na scenie międzynarodowej. Za uncję złota płacono w poniedziałek 826 USD, a tonę miedzi wyceniano na 7760 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.