Inflacja bazowa 2,2 proc. RPP boi się o wzrost

Inflacja bazowa 2,2 proc. RPP boi się o wzrost
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-08-21 (18:17)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) w lipcu wyniosła 2,2 proc. - tyle samo co w czerwcu. Inflacja netto wzrosła z 3,4 do 3,5 proc. Dane prezentują się zatem nieźle i faktycznie możemy być już blisko momentu, w którym inflacja osiągnie swój szczyt.

Tego samego spodziewa się większość członków RPP, bowiem wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt na lipcowym posiedzeniu został oddalony. Dominującym zdaje się być pogląd, wedle którego mocny złoty tamuje inflację skuteczniej niż działania RPP, a kolejne podwyżki stóp mogłyby umocnić naszą walutę jeszcze bardziej ze szkodą dla gospodarki. Tymczasem ZBP podał, że po I półroczu liczba udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła 165 tys. W I kwartale było to 62 tys. (wg. danych ZBP), co oznaczałoby wzrost o 66 proc. q/q.

SYTUACJA NA GPW

Przedostatnia w tym tygodniu sesja na GPW miała niemal identyczny przebieg jak ta ze środy: przez cały dzień na rynku obserwowaliśmy bierność zarówno kupujących jak i sprzedających akcje oraz dryfowanie indeksów poniżej poziomów zamknięcia z poprzednich notowań. W ostatniej fazie straty zostały zniwelowane za sprawą arbitrażystów, którzy wykorzystują małą aktywność pozostałych inwestorów i dzięki kilku pojedynczym zleceniom kupna są w stanie wyciągnąć indeksy w górę. Przy obrotach na całym rynku sięgających 850 mln PLN, pod koniec notowań wystarczyło mniej niż 100 mln PLN, aby pomóc indeksom WIG i WIG20 wyjść na prostą po wcześniejszych blisko jednoprocentowych spadkach. Za sprawą przeceny akcji banku PKO BP o 2,6 proc. sektor finansowy wypadł w czwartek najsłabiej, natomiast nieźle radziły sobie spółki deweloperskie i budowlane.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie giełdy przez większą część czwartkowej sesji znajdowały się w strefie spadków - ok. godz. 16 CAC40 tracił 1,1 proc., FT-SE 0,1 proc., a BUX 0,8 proc. Za oceanem dzień rozpoczęto również od pozbywania się akcji ponieważ z sektora finansowego nie przestają docierać ponure wiadomości. Papiery Lehman Brothers taniały o blisko 7 proc. po tym jak Citigroup obniżył prognozę wyników finansowych dla kilku banków inwestycyjnych, a wśród inwestorów pojawiły się pogłoski, że azjatyckie fundusze prowadzą negocjacje na temat objęcia nawet 50 proc. udziałów w spółce. Spośród 30 największych przedsiębiorstw notowanych na nowojorskiej giełdzie, na wartości zyskiwały jedynie dwa koncerny paliwowe (Chevron i Exxon Mobil), które korzystały z rosnącej ceny ropy naftowej. Z opublikowanego w czwartek raportu OECD wynika, że 30 najbardziej rozwiniętych krajów odnotowało w II kwartale najwolniejsze tempo wzrostu PKB od siedmiu lat.

WALUTY

Pierwszy raz od tygodnia euro wyszło i utrzymało się powyżej poziomu 1,48 USD. Tym samym korektę wzrostową poprzedniego ruchu spadkowego (łącznie o 14 centów) możemy uznać za rozpoczętą, a po sile korekty będzie można rozpoznać siłę całego trendu. Na początek euro zyskało 1,3 centa w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

U nas dolar spadł do 2,23 PLN, euro do 3,308 PLN, a frank do 2,046 PLN. Umocnienie złotego należy przypisać tendencjom na rynku międzynarodowym (spadkowi dolara) niż szczególnie nerwowej reakcji na dane o inflacji bazowej czy protokołów z posiedzenia RPP. Wszak i dane i same zapiski były zgodne z oczekiwaniami rynku.

SUROWCE

Ropa naftowa podrożała w czwartek o blisko 6 proc. i po południu za baryłkę płacono 119,8 USD. Wczorajsze dane pokazały zaskakujący wzrost zapasów paliw płynnych, który wynikał z kurczących się budżetów gospodarstw domowych, a tymczasem na amerykańskich stacjach benzynowych galon benzyny potaniał z 41 USD do 3,7 USD w połowie lipca. Przyczyną powrotu popytu na ropę jest z jednej strony koniec spektakularnego rajdu dolara umacniającego się istotnie wobec większości walut, a z drugiej strony czynniki geopolityczne, w czym niemałą zasługę miało wczorajsze podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienia w sprawie tarczy rakietowe, które spotkało się z kategoryczna krytyką ze strony Rosji. Te same czynniki przełożyły się na wyższą cenę złota, które wyceniano na 837 USD za uncję, czyli o ponad 40 dolarów drożej niż w piątek, natomiast tonę miedzi wyceniono na 7740 USD za sprawą spodziewanego w najbliższych miesiącach wzrostu importu metali przemysłowych przez Chiny nawet o 60 proc.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.