Dziś inflacja bazowa w Polsce, indeksy PMI w Europie

Dziś inflacja bazowa w Polsce, indeksy PMI w Europie
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-08-21 (12:01)

WYDARZENIE DNIA: Ekonomiści zakładają, że inflacja bazowa wyniosła w lipcu 2,2 proc., a więc tyle samo co przed miesiącem. Byłby to kolejny argument w dyskusji o zachowaniu obecnych stóp procentowych. Koronny argument padł wczoraj - produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6 proc., co jest wynikiem słabszym od oczekiwań, a zarazem konsekwencją spowolnienia w Europie.

Jest także nadzieją na to, że procesy inflacyjne uda się zahamować, skoro przedsiębiorstwa nie będą musiały zwiększać zatrudnienia i płac (wobec słabszego popytu). Póki co jednak płace rosną w dwucyfrowym tempie. Dziś poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora usług i produkcji w Europie. Oczekiwania nie są wysokie, obydwa wskaźniki mają znaleźć się w okolicach recesyjnych (poniżej 50 pkt).

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsza sesja przyniosła skromne, bo skromne ale jednak odbicie na giełdach europejskich, a i GPW dostosowała się do tego ruchu. Co prawda od rozpoczęcia notowań do ich zakończenia WIG20 zyskał raptem 1 pkt, ale zawsze lepsze to od kolejnego dnia spadków.

Korekta wzrostowa nie była zatem silna, warto jednak zwrócić uwagę na obroty, które na całym rynku akcji sięgnęły prawie 1 mld PLN. Nie jest to co prawda oszałamiająca wartość, jednak wyraźnie większa niż w czasie poprzednich, spadkowych sesji. Można więc zatem mówić o pewnej mobilizacji kupujących tuż powyżej dołka z połowy lipca. Do twierdzenia, że obrona będzie udana jest jeszcze bardzo daleko, ale przynajmniej mamy jakąś odpowiedź byków na obecną sytuację. Wczoraj podrożały akcje 143 spółek, potaniały 148.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po bardzo dużych wahaniach indeksy na Wall Street finiszowały o 0,6 proc. powyżej poziomów ze środy, było to w dużej mierze zasługą taniejącej ropy naftowej po danych o zaskakującym przyroście strategicznych zapasów ropy w USA. Z perspektywy rynku akcji to niezbyt wiarygodna przesłanka do zakupów, ponieważ podstawowy wniosek płynący z tych danych podpowiada, że konsumenci i przedsiębiorcy zdecydowanie ograniczają wydatki na paliwa, które i tak w ubiegłym tygodniu były znacznie tańsze niż w połowie lipca. Notowania w Azji zdominowały niedźwiedzie - NIKKEI stracił 0,8 proc., Hang Seng 2,2 proc., a chiński B-Shares Shanghai spadał o 3,4 proc. W Japonii w ubiegłym miesiącu eksport będący głównym kołem napędowym gospodarki wzrósł silniej niż prognozowano (o 8,1 proc.), ale co ciekawe Japończycy sprzedawali więcej towarów do Chin niż do USA.

OBSERWUJ AKCJE

Dom Development - od dołka z 10 lipca, który wypadł na poziomie 32,5 PLN kurs odrobił prawie 30 proc. przy nad wyraz skromnych obrotach. Co ciekawe szczyt został ustanowiony ledwie pięć sesji temu, a nie na początku sierpnia jak w przypadku większości spółek z GPW. W dniu ustanawiania szczytu kurs tylko na moment wyszedł powyżej średniej z 50 sesji, ale okazała się ona zbyt silną zaporą dla inwestorów. Warto zwrócić uwagę, że MACD dotarł do linii sygnalnej 0 (od dołu) co także zdaje się wskazywać na zakończenie potencjału wzrostowego. Zarazem jednak niewielki wzrost kursu, o co przy niskim obrocie nie jest znowu tak trudno, spowodowałby rozbicie obydwu barier jednocześnie, co byłoby zarazem przekonującym sygnałem kupna.

JW Construction - drugi z największych stołecznych deweloperów jest w o tyle gorszej sytuacji, że odbicie było słabsze (25 proc.) i zakończyło się 30 lipca. Od tego czasu MACD odbił się już od linii sygnalnej 0 w dół i wygenerował sygnał sprzedaży. Jednak i w tym przypadku niewielki nawet wzrost może dać silny sygnał kupna. Wszak obie spółki od szczytu hossy są już przecenione o ok. 80 proc. Jakaś granica tej niechęci do nich w końcu musi się pojawić.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Próchnik - trzy osoby fizyczne posiadające łącznie 10,7 proc. akcji zażądały zwołania NZWA w spółce i przeprowadzenia zmian w składzie rady nadzorczej.

Telestrada - przychody w lipcu wyniosły 0,7 mln PLN i były o 70 proc. wyższe niż przed rokiem.
Drewex - 22 lipca na giełdzie zadebiutują akcje serii C.

Bipromet - spółka Avalon, z którą powiązany jest członek rady nadzorczej emitenta sprzedała ok. 578 tys. akcji.

Budvar Centrum - rada nadzorcza odwołała Artura Błasika z funkcji członka zarządu nie podając przyczyn swojej decyzji.

Ferrum - spółka związana z dwoma członkami rady nadzorczej kupiła 506 tys. akcji po 9,5 PLN za każdą. Spółka ta kontroluje obecnie 31,5 proc. głosów na WZA Ferrum.

Lubawa - członek rady nadzorczej kupił kolejne 10 tys. akcji spółki. NWZA upoważniło zarząd do skupienia nie więcej niż 7 mln akcji spółki po cenie nie wyższej niż 1,6 PLN i do łącznej kwoty nie wyższej niż 5,5 mln PLN. Transakcje mogą być zawierane poza rynkiem (w transakcjach pakietowych).

Gino Rossi - sprzedaż grupy do lipca (włącznie) wyniosła 105,6 mln PLN i była o 19,6 proc. wyższa niż przed rokiem.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po wczorajszych lekkich wzrostach na GPW w czwartek o kontynuację odrabiania strat będzie bardzo trudno, zwłaszcza jeśli uwzględnimy fakt, że za sprawą niskich obrotów do podbicia indeksów wystarczyło zaledwie 100 mln PLN, bo właśnie tyle pieniędzy arbitrażyści przeznaczyli na zakupy w końcowej fazie notowań. Duże niezdecydowanie inwestorów w USA oraz nasilenie wyprzedaży akcji na azjatyckich parkietach w połączeniu z drożejącą ropą naftową nie będą sprzyjały bykom na starym kontynencie. W ciągu dnia poznamy dane, które najprawdopodobniej potwierdzą negatywne scenariusze dla największych gospodarek - spodziewamy się spadku sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, odczytów wskaźników PMI dla strefy euro poniżej 50 pkt. sugerujących, że przedsiębiorcy dyskontują nadciągającą recesję.

WALUTY

Amerykański dolar przerwał jednostajną serię wzrostów z ostatnich kilkunastu sesji, która umocniła go do poziomów odnotowanych ostatnio pół roku temu względem euro i tracił na wartości także wobec jena. Spośród innych informacji ważnych dla posiadaczy oszczędności w obcych walutach warto wspomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Banku Anglii znalazły się osoby głosujące zarówno za obniżeniem stóp procentowych, pozostawieniem ich na dotychczasowym poziomie oraz podwyżką (odpowiednio 1-7-1 głosów) - to przykład kłopotliwego położenia banków centralnych walczących jednocześnie z wysoką inflacją i spowolnieniem gospodarczym. Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce o 5,6 proc. r/r przemawia za wstrzymaniem serii podwyżek kosztu kredytów przez RPP. Euro kosztowało 3,313 PLN (-0,3 proc.), dolar 2,237 PLN (-0,6 proc.), a frank 2,048 PLN (-0,5 proc.).

SUROWCE

W czwartek rano po gwałtownej przecenie ropy naftowej, która dzień wcześniej kosztowała mniej niż 112 USD, nie pozostał żaden ślad i ok. godz. 8 warszawskiego czasu za baryłkę płacono ponad 116 USD. Amerykańskie rezerwy paliwowe wzrosły w ubiegłym tygodniu znacznie mocniej niż oczekiwano, bo zamiast prognozowanego 1 mln baryłek zapasy powiększyły się aż o 9,4 mln baryłek, a to jest dla inwestorów ewidentnym dowodem na to, że w USA kupuje się coraz mniej paliw płynnych i naturalną reakcją była wyprzedaż ropy. Na rynku energetycznym nastroje stają się jednak coraz bardziej nerwowe, ponieważ za bykami oprócz wskaźników analizy technicznej przemawiają zamiary ograniczenia eksportu ropy przez kraje zrzeszone w OPEC czy rosnące napięcia geopolityczne związane z Rosją. Wśród przyczyn czwartkowego skoku ceny baryłki powyżej 116 USD zagraniczni komentatorzy wymieniają głównie ostry ton odpowiedzi rosyjskich władz na finalizację porozumienia między Polską i USA w sprawie tarczy antyrakietowej i choć nie jest to zupełnie pozbawione sensu, to podobnie jak oczekiwaliśmy większą wagę inwestorzy będą przykładać do obecnie do czynników stymulujących ruch cen w górę.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.