Dane i wydarzenia – Szukanie kozła ofiarnego

Dane i wydarzenia – Szukanie kozła ofiarnego
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-20 (09:33)

Wypowiedź amerykańskiego ekonomisty, Kennetha Rogoffa musiała być trudna do przyjęcia nie tylko dla posiadaczy akcji, ale także dla szefa Fed Bena Bernanke. Wybitny amerykański ekonomista nie tylko uznał, iż w najlepszym razie jesteśmy dopiero w połowie kryzysu, ale stwierdził dodatkowo, iż prawdopodobnie upadnie jeszcze duży amerykański bank.

Konsekwencje takiego upadku dla funkcjonowania rynku kapitałowego byłyby ogromne i przed tym właśnie chciał uchronić gospodarkę Bernanke, umożliwiając przejęcie Bear Sterns przez JP Morgan. Rynek zaczął jednak od razu spekulacje odnośnie tego, kto mógłby być następny. Powrócił znowu temat Lehman Brothers, który miał podobną strukturę aktywów do Bear Sterns. Co ciekawe to właśnie analityk JP sporządził notę wskazującą na dalsze problemy Lehmana. Z kolei analitycy Goldman Sachs szacują, iż gigant ubezpieczeniowy AIG (który poniósł już dość dotkliwe straty) będzie musiał wypłacić aż 20 mld USD jako odszkodowania z tytułu sprzedanych kontraktów typu CDS (credit default swap). Oczywiście aktualny jest ciągle temat Freddie Mac i Fannie May. Te organizacje z ostatnim dniem sierpnia muszą wykupić obligacje o łącznej wartości 223 mld USD, co może być doskonałym testem ich wypłacalności i przesądzić, czy będą potrzebowały interwencji Departamentu Skarbu.

Spadkowi niepewności nie pomagają publikowane dane makroekonomiczne. To już druga taka sytuacja w ostatnich kilku dniach, kiedy w USA podawany jest niekorzystny zestaw danych inflacyjnych i ze strefy realnej. W miniony czwartek mieliśmy wyższą inflację i (kolejne) gorsze dane o nowych bezrobotnych, wczoraj zaś wyższą inflację PPI (aż 9,8% r/r) i zdecydowanie słabsze od oczekiwań dane z rynku mieszkaniowego. Choć w ostatnim czasie dolar się umacnia, co powinno ostudzić presję inflacyjną, wygląda to tak, jakby wcześniejsze osłabienie przekładało się na procesy cenowe z pewnym opóźnieniem.

Dziś o godzinie 14.00 w Polsce dane o produkcji przemysłowej i cenach producenta – nasze prognozy to odpowiednio 6,8% r/r i 2,6% r/r. Wcześniej, bo o godzinie 10.30 protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Przypomnijmy, iż ostatni rozkład głosów to 7 za utrzymaniem stóp, 1 za podwyżką i 1 za obniżką.

Waluty – Funt pod silną presją

We wtorek dolar tracił do większości głównych walut, choć straty nie były duże w porówaniu do wcześniejszego umocnienia. Inwestorzy pozbywali się amerykańskiej waluty głównie popołudniem, kiedy poznaliśmy nienajlepsze dane makroekonomiczne. Co prawda wyższy PPI powinien niejako równoważyć negatywny wpływ danych z rynku budownictwa mieszkaniowego, jednak ostatecznie niepewność po wypowiedziach Rogoffa i spadki na rynkach akcji sprzyjały euro i jenowi. Notowania EURUSD wzrosły z 1,4640-1,4690 w pierwszej części dnia do 1,48 wieczorem. Na tej sytuacji tylko połowicznie skorzystał brytyjski funt, który popołudniem zyskiwał wobec dolara, ale zdołał jedynie odrobić straty z rana, kiedy tracił po kolejnych niepokojących danych dotyczących cen domów. Jeśli dzisiejszy protokół z posiedzenia Banku Anglii będzie zwiększał szansę na obniżkę stóp (choćby nieznacznie), funt może nadal szybko ponosić dalsze straty.

Na rynku złotego drugi dzień sporej zmienności. Podobnie jak w poniedziałek mamy sporą wyprzedaż w pierwszej części dnia – na USDPLN nawet kolejne lokalne maksimum (2,2780 – najwyżej od 23 marca) i przewagę popytu w końcowej części handlu. Tym razem przewaga strony popytowej po godzinie 14.40 może być tłumaczona korektą na EURUSD. Zatrzymanie spadków na EURUSD i wyraźne oznaki aktywności popytu mogą oznaczać, że najbardziej dynamiczna wyprzedaż złotego jest już za nami, jednak nie oznacza to z pewnością powrotu do trendu aprecjacyjnego.

Surowce – Olimpijska forma powróci?

Korekta notowań na parze EURUSD była również impulsem do odreagowania również na rynku surowcowym. Wyjątkowo silnie wzrastały jednak ceny miedzi – tona podrożała niemal 4% do 7700 USD. Przyczyną jest wywiad udzielony przez przedstawiciela jednego z chińskich pośredników w handlu metalami, który stwierdził, iż wkrótce popyt na miedź powróci w okolice 100-120 tys. ton miesięcznie, po tym jak ostatnio obniżył się do zaledwie 75 tys. przyczyniając się do obaw o spowolnienie w Państwie Środka. Kondycja chińskiej gospodarki po olimpiadzie będzie miała bardzo istotne znaczenie dla wielu rynków surowcowych z rynkami metali szlachetnych na czele. Wielu obserwatorów obawiało się bowiem, iż okresie wzmożonej aktywności inwestycyjnej czeka nas kilka kwartałów spowolnienia.

Poziom 110,20 USD za baryłkę ropy gatunku Brent zaczyna się krystalizować jako wsparcie dla notowań czarnego złota. Wczoraj z pomocą wzrostu notowań EURUSD wykorzystane zostało ono do odbicia w okolice 113,50 – 115 USD. O szansach na większą korektę w górę zadecydują podawane dziś o godzinie 16.35 dane o zapasach paliw w USA.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.