Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA

Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-08-18 (10:44)

Już w poniedziałek poznamy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Ekonomiści spodziewają się, że będzie to 11,1 proc. wobec 12 proc. w czerwcu. Potwierdzenie tych prognoz (dziś o godz.14 poda je GUS) byłoby zarazem potwierdzeniem całej tendencji i przypuszczeń, że okres największej dynamiki wzrostu płac jest już za nami, a przemawiają za tym i powroty emigrantów i pogarszająca się kondycja krajowych przedsiębiorstw.

Czy tak jest w istocie przekonamy się w środę, kiedy znane będą dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej - ma ona wzrosnąć o 7,4 proc. wobec 7,2 proc. w czerwcu. W czwartek z kolei publikacja inflacji bazowej w NBP - ma wzrosnąć do 2,3 proc. z 2,2 proc. w czerwcu. Na świecie istotne dane poznamy we wtorek - liczba zezwoleń na budowę i liczba rozpoczętych budów w USA przybliży obraz rynku nieruchomości w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Bardzo długo zanosiło się na to, że sesja skończy niemrawym wzrostem przy równie niewielkiej aktywności inwestorów. Myśli wybiegały już w kierunku długiego weekendu, zwłaszcza że i inne rynki akcji nie grzeszyły aktywnością, do czasu aż o 14:30 nie opublikowano danych o inflacji konsumentów w USA. Ta okazała się znacznie wyższa od oczekiwań i rozbudziła obawy o stagflację w Stanach. Giełdy europejskie zareagowały synchronicznie - wszystkie indeksy zaczęły spadać w tym momencie i do końca sesji u nas WIG20 znalazł się pod kreską, choć powyżej poziomu 2600 pkt. W tej części sesji wyraźnie wzrosły obroty, w sumie podliczono je na całym rynku na nieco powyżej 1 mld PLN.

W czwartek podrożały akcje 131. spółek, potaniały 146., ale niewielka przewaga obrotów pozostała przy drożejących papierach.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Indeksy japońskiej giełdy zyskały w poniedziałek ok. 1 proc., ale już w Chinach wśród inwestorów nie było widać odrobiny optymizmu, bo barometr parkietu w Szanghaju spadał o ponad 4 proc. W tym tygodniu warto obserwować zmiany cen producentów w Europie i USA, które po lipcowej przecenie ropy naftowej mogą lekko wyhamować i dodać największym giełdom sił, ale wgląd w rynkek nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach będzie z kolei argumentem dla sprzedających akcje. Dzięki rządowemu programowi, który w II kwartale zasilił portfele konsumentów w USA, dobrymi wynikami pochwaliły się sieci supermarketów, a w tym tygodniu będziemy mogli całościowo ocenić bieżącą sytuację, gdy poznamy raporty reszty firm (m.in Home Depot i HP). Prezes koncernu General Motors stwierdził, że nie należy oczekiwać rychłej poprawy koniunktury na rynku motoryzacyjnym.

OBSERWUJ AKCJE

WIG Banki - od swojego dołka w połowie lipca do szczytu przed dwoma tygodniami indeks sektora bankowego wzrósł aż o 23,7 proc. Mimo dynamicznego odreagowania indeks nie zbliżył się nawet do poziomu oporu przebiegającego w okolicach 7015 pkt, a który tworzy górne ograniczenie luki bessy, która pojawiła się na wykresie w styczniu tego roku. Zresztą, nawet gdyby ta sztuka się indeksowi udała, to niewiele wyżej przebiega obecnie średnia notowań z 50 tygodni, która jak dotąd spisywała się doskonale jeśli chodzi o momenty rozpoczęcia i zakończenia inwestycji w akcje banków.

Sytuacja jest jednak o tyle niejednoznaczna, że od dłuższego czasu dobrze zachowują się wskaźniki techniczne. Zarówno MACD jak i RSI wskazują na pozytywne dywergencje i na wykresach tygodniowych zalecają utrzymanie długich pozycji w papierach banków. Wszak ostatnie dni spadków na giełdzie przebiegały przy topniejących obrotach, co nie jest bynajmniej wyrazem siły sprzedających.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Groclin - zmianie uległa wysokość przychodów ze sprzedaży akcji Groclin Dyskobolia. Po zmianie jest to 14,6 mln PLN, a przed aneksem było to 20 mln PLN.

FON - rada nadzrocza odwołała Jana Wyrębkowskiego z funkcji prezesa spółki powołując w jego miejsce Piotra Żołyńskiego nie podając przyczyn tej decyzji.

Bioton - Prokom Investment sprzedał wszystkie posiadane akcje spółki za 450 mln PLN plus 50 mln PLN warunkowo. Nabywcą jest spółka kontrolowana przez PI oraz Polpharmę. Transakcja będzie dokonywana stopniowo, aby nie powodować konieczności ogłoszenia wezwania przez nabywcę. W związku z jej przeprowadzeniem zniesione zostanie uprzywilejowanie akcji należących do PI oraz ograniczenie prawa głosu dla innych akjonariuszy.

Gant Development - spółka zmieniła prognozy wyników dla grupy kapitałowej na ten rok. Przychody mają wynieść 1,6 mld PLN, a zysk netto 101,6 mln PLN.

Procad - w lipcu przychody spółki wyniosły 3 mln PLN i były o 34 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco wzrosły o 16 proc.

Jago - podpisała porozumienie, którego celem jest przejęcie spółki Chłodnia Milogros. Przejęcie zostanie sfinansowane połączeniową emisją akcji.

PEP - fundusze Pioneera mają 12,2 proc. akcji spółki (wcześniej 11,7 proc.).

Agora - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 8 tys. akcji po 29,55 PLN każda.

Mostostal Export - podpisał kontrakt budowlany o wartości 10 mld USD. Termin zakończenia prac w Jarosławiu (Rosja) to 12 miesięcy.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Koniec publikacji wyników kwartalnych przez spółki z GPW powinien przełożyć się na przebudowanie składu portfeli funduszy, więc możemy liczyć na wyższe obroty na walorach największych firm, natomiast wartość papierów tych mniejszych może się zmieniać bardziej dynamicznie niż zazwyczaj. Projekt nowej ustawy o finansach publicznych, który w tym tygodniu opublikuje Ministerstwo Finansów, lecz pomimo zmiany prognoz dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego, deficyt budżetowy powinienie pozostać na ustalonym wcześniej poziomie. Dla inwestorów na rynku walutowym ważne będą informacje z rynku pracy, a zwłaszcza tempo wzrostu płac oraz poziom lipcowej inflacji, które pozwolą ocenić szanse na to, że ceny w drugiej połowie roku nie będą rosły tak szybko jak w pierwszej, czego oczekuje RPP. Pozytywne zakónczenie sesji w Japonii oraz piątkowe lekkie zwyżki w Europie i na Wall Street będą sprzyjały otwarciu dzisiejszych notowań na plusie i odrabianiu strat z ubiegłego tygodnia.

WALUTY

W poniedziałek amerykański dolar tracił na wartość zarówno wobec euro oraz jena, co wynikało zarówno z realizowania zysków przez posiadaczy długich pozycji na dolarze oraz ze wzrostu ceny ropy naftowej na rynkach surowcowych. Kurs eurodolara podniósł się z półrocznych minimów do 1,476 USD (+0,5 proc.) i z uwagi na brak ważnych publikacji w poniedziałek powienien zachowywać się raczej spokojnie i podążać w obranym rano kierunku. Raport z brytyjskiego rynku nieruchomości, który pokazał najniższą liczbę trasakcji od roku 1959 r. oraz najmniej udzielonych kredytów hipotecznych od blisko dekady, pogłębił słabość funta notującego najdłuższą spadkową serię względem dolara od 37 lat. Złoty umocnił się o 1 proc. w stosunku do dolara, który kosztował mniej niż 2,25 PLN, za euro płacono 3,320 PLN, a franka wyceniano na 2,060 PLN.

SUROWCE

W ciągu miesiąca na amerykańskich stacjach wyraźnie potaniało paliwo -jeszcze 17 lipca płacono średnio 4,11 USD za galon benzyny, a w ten weekend cena spadła do 3,77 USD. Pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku surowców to jeden z pozytywnych aspektów gospodarczego spowolnienia największych gospodarek świata. W raporcie sporządzonym przez OPEC czytamy, że w tym roku popyt na ropę naftową wzrośnie o ok. 1 mln baryłek, a w przyszłym o ok. 900 tys. baryłek, co będzie najwolniejszym tempem wzrostu od 2002r. Energochłonne rynki wschodzące rekompensują ograniczanie zapotrzebowania przez rozwinięte gospodarki konsumujące najwięcej paliw, stąd pomimo możliwej recesji OPEC spodziewa się, że świat będzie potrzebował więcej ropy. Na nowojorskiej giełdzie towarowej inwestorzy zwiększyli w ubiegłym tygodniu liczbę krótkich pozycji w kontraktach na ropę o 65 proc., a to wskazuje, że pomimo pojawienia się kolejnego sztormu tropikalnego w Zatoce Meksykańskiej, większość graczy spodziewa się dalszej przeceny energii. Rano za baryłkę płacono 113,6 USD, uncja złota kosztowała 793 USD, a tona miedzi 7270 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.