Dane o inflacji w USA i PKB w srefie euro

Dane o inflacji w USA i PKB w srefie euro
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-14 (10:19)

Najważniejszą figurą makroekonomiczną bieżącego tygodnia są dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które podane zostaną o godzinie 14.30 naszego czasu. Wczoraj podane zostały dane o cenach importu i mieliśmy kolejne zaskoczenie „in plus”.

Ceny importu wzrosły w lipcu o 1,7% w relacji do czerwca i aż o 21,7% w relacji do lipca 2007 roku (najwięcej odkąd mierzone są ceny importu). Przyczyny są oczywiste – słaby dolar oraz wysokie (mimo ostatnich korekt) ceny surowców. W wielu innych gospodarkach oznaczałoby to impuls inflacyjny, z którym trzeba byłoby walczyć przez wiele kwartałów, jeśli jednak chodzi o USA, inwestorzy są w miarę spokojni. Trudno jest bowiem wykazać wyraźny statystyczny związek pomiędzy cenami importu a inflacją bazową. Wytłumaczeniem jest stopień konkurencyjności amerykańskiego rynku, który na wielu sprzedawcach detalicznych wymusza utrzymywanie stałych cen dolarowych. I rzeczywiście, sam CPI jest już dużo niższy – nawet jeśli spełnią się oczekiwania rynku będzie to 5,1% r/r, zaś inflacja bazowa to już tylko 2,4% r/r – od niemal pięciu lat w przedziale 2-3%.

Dziś również poznamy wstępne szacunki PKB za drugi kwartał w strefie euro. Rynek oczekiwał, iż po wzroście o 0,7% q/q w pierwszym kwartale, produkt krajowy obniży się o 0,2% q/q w drugim. Zarówno wysoki wzrost z pierwszego kwartału, jak i spadek w drugim kwartale to wpływ pewnej anomalii w danych niemieckich, gdzie w pierwszych trzech miesiącach mieliśmy aż 1,5% wzrostu, co niejako zostało skorygowane spadkiem o 0,5% q/q (dane zostały już podane, spadek był mniejszy niż oczekiwane –0,8% q/q).

Ponadto w tym tygodniu podane będą jeszcze lipcowe dane o inflacji w strefie euro (godzina 11.00, rynek oczekuje –0,1% m/m i 4,1% r/r; dane z Niemiec ponownie okazały się wyższe niż oczekiwano), dane o nowych zarejestrowaniach bezrobotnych (godz. 14.30 – przypomnijmy, iż dane od dwóch tygodni utrzymują się na niebezpiecznie wysokim poziomie ok.. 450 tys.), indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku (jutro, godz. 14.30, konsensus –5pkt.), dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej za lipiec (jutro, godz. 15.15, oczekiwany brak zmian w relacji miesięcznej) i wreszcie wstępny indeks nastrojów konsumenckich publikowany przez Uniwersytet w Michigan (jutro, godz. 16.00, konsensus to 62 pkt., czyli lekki wzrost w relacji do lipca).

Waluty – Funt najsłabszy od niemal 2 lat

„Bohaterem” wczorajszego dnia na rynku walutowym był niewątpliwie brytyjski funt. Para GBPUSD zaliczyła aż 2% spadek z poziomu 1,9030 do 1,8620. Wszystko za sprawą korekty prognoz i komentarza prezesa Banku Anglii, Mervyna Kinga. Bank przewiduje, iż wzrost gospodarczy spowolni niemal do zera, zaś inflacja okresowo wzrośnie nawet powyżej 5%. Prezes Banku stwierdził, iż „mimo letniej pory w sferze ekonomii czuć zimne powietrze”. Jego zdaniem po długim okresie prosperity, brytyjską gospodarkę czeka mocne dostosowanie, którego nie da się uniknąć. Dostosowanie będące kombinacją spowolnienia gospodarczego oraz wyższej inflacji. Pisaliśmy już o tym, iż przełamanie wcześniejszej konsolidacji, która trwała od grudnia 2007 roku. Mogłoby oznaczać zejście pary GBPUSD nawet w okolice 1,70 – 1,75. Teraz sygnał techniczny potwierdzony został przez dodatkowy sygnał o charakterze fundamentalnym. Spadki na tej parze niejako „ustawiły” dzień na EURUSD. Euro próbowało rano odrabiać straty i para wzrosła nawet do poziomu 1,4970, ale w reakcji na osłabienie funta i tutaj mieliśmy spadki, które dość szybko doprowadziły notowania w okolice 1,4850. Warto odnotować również fakt, iż euro nie wykorzystało w wyraźny sposób odreagowania na rynku ropy po danych o zapasach.

Wtorek był jedynym, jak dotychczas, dniem przerwy w korekcie na rynkach wschodzących i w środę złoty ponownie tracił na wartości. Spadki nie były wyłącznie udziałem złotego, traciły również inne waluty rynków wschodzących, niemniej skala osłabienia była relatywnie duża mając na uwadze ograniczone ruchy na EURUSD. Kurs USDPLN wzrósł z 2,18 na otwarciu do maksymalnie 2,2247 i 2,2160 na zamknięciu. Dla EURPLN te poziomy wyniosły odpowiednio 3,26, 3,3066 i 3,3047. Dane o inflacji nie miały wpływu na notowania złotego. Jeśli na parze EURUSD nie zawita większa korekta (ostatnich spadków), do końca tygodnia na rynku złotego przewagę będą mieć sprzedający polską walutę.

Surowce – Kolejny spadek zapasów benzyny

W minionym tygodniu po raz kolejny wyraźnie spadły zapasy benzyny w USA – aż o 6,39 mln baryłek. To znacznie więcej niż oczekiwał rynek. Spadały też zapasy ropy i destylatów, choć w tym przypadku spadki były już sporo mniejsze (0,4 i 1,7 mln baryłek). Dane posłużyły rynkowi jako pretekst do korekty na mocno wyprzedanym rynku – korekty pierwszej od przełamania wsparcia na poziomie 121 USD. Po dłuższej konsolidacji w rejonie 111 USD za baryłkę, po danych cena wzrosła do 114,90 USD (mowa o gatunku Brent), a w nocy nawet do 115,60 USD. Warto jednak nadmienić, iż spadek zapasów benzyny wygląda bardziej na celowe działanie rafinerii, niż nagły wzrost popytu w reakcji na niższe ceny. W minionym tygodniu bowiem rafinerie w dalszym ciągu zmniejszały przerób ropy, zaś import do USA okazał się najniższy od kwietnia 2005 roku. Wygląda to zatem tak, jakby rafinerie czekały na niższe ceny.

Odbicie na rynku ropy od razu wykorzystał popyt na rynku kruszców. Złoto podrożało o 1,5%, zaś srebro i platyna nieco ponad 3%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.