Dane i Wydarzenia – Banki nie powinny zaskoczyć

Dane i Wydarzenia – Banki nie powinny zaskoczyć
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-07 (09:47)

Dziś o stopach procentowych decydują banki w Europie – o godzinie 13.00 Bank Anglii, zaś 45 minut później Europejski Bank Centralny. W obydwu przypadkach rynek w zasadzie jednomyślnie oczekuje pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie.

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, Bank Anglii jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, gdyż am do czynienia z dość szybko spowalniającą gospodarką i jednocześnie szybko narastającą presją inflacyjną. Co więcej w samej Radzie Banku nie ma zgodności, co do dalszych ruchów, więc prawdopodobnie zareaguje ona dopiero w momencie, gdy bilans ryzyk (pomiędzy spowolnieniem a wzrostem inflacji) przesunie się wyraźniej w którymś kierunku. ECB w poprzednim miesiącu podniósł stopy procentowe (główna stopa wynosi 4,25%), ale dość powszechnie uważa się, iż był to ruch mający przede wszystkim dać jasny sygnał, iż Bank nie pozwoli na wzrost oczekiwań inflacyjnych. Bardziej pomyślany na ukierunkowania negocjacji cenowo-płacowych niż rozpoczynający serię podwyżek. Po miesiącu, gdy gospodarka strefy dała kolejne oznaki spowolnienia, a cena ropy zaczęła systematycznie spadać Bank nie zmieni stóp, a komunikat po posiedzeniu powinien być raczej jałowy.

Decyzje banków centralnych to nie wszystko, na co czekają dziś inwestorzy. O godzinie 12.00 podane zostaną dane o produkcji przemysłowej w Niemczech (za czerwiec, oczekiwany wzrost 0,8% m/m), zaś o godzinie 14.30 tygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA. Będą to dane o tyle istotne, iż w minionym tygodniu nastąpił silny wzrost (do 448 tys.) i jego potwierdzenie w kolejnych danych byłoby bardzo negatywnym sygnałem.

Waluty – Mocne wyjście na USDJPY

Trwające od połowy lipca umocnienie dolara, wczoraj przybrało dość gwałtowną formę na parze USDJPY, gdzie doszło do pokonania oporu na poziomie 108,55, zakończonego mocnym wyjściem do góry. Rynek bardzo szybko doszedł do poziomu 109,85, który jest 50% zniesieniem spadków z okresu czerwiec 2007 – marzec 2008, czyli miesięcy największego wzrostu niepewności zakończonego apogeum z przejęciem banku Bear Stearns. Co ciekawe do wybicia rynkowi nie był specjalnie potrzebny większy impuls – kolejne spadki cen ropy nastąpiły bowiem już wyraźnie po największym ruchu na tej parze. W tej sytuacji należy założyć zamianę oporu we wsparcie, co zaś do oporów, poza wspomnianym zniesieniem kolejne to dopiero 113,20, zaś lokalny szczyt z grudnia minionego roku to 114,63. Dolar zyskiwał wczoraj również wobec euro, co zaowocowało spadkiem notowań pary EURUSD nawet do 1,5397, choć dziś rano popyt zaczyna mieć przewagę i obserwujemy wzrost powyżej 1,5450. Kluczowa dla dolara będzie godzina 14.30, kiedy poznamy tygodniowe dane z rynku pracy i rozpocznie się konferencja prezesa ECB.

Kolejny dzień umocnienia dolara zachęcił inwestorów do realizacji zysków z rynku walut wschodzących. Tym razem osłabienie złotego było bardziej wyraźne. Para USDPLN odnotowała wzrost do poziomu 2,1020, wobec niecałych 2,08 na wtorkowym zamknięciu. Dla EURPLN był to wzrost do poziomu 3,2465 wobec 3,2160 na koniec handlu we wtorek. Pod koniec dnia jednak złoty odrobił część strat i handel zakończył się na poziomach 2,0985 i 3,2365. Warto zwrócić uwagę, iż korekta dotyczyła całego segmentu walut wschodzących - odosobnione ruchy w tym segmencie rynku w ostatnich kilku tygodniach są bardzo rzadkie. Dla notowań walut z rynków wschodzących, najważniejsze jest w dalszym ciągu zachowanie się dolara. Ewentualne pokonanie wsparcia na poziomie 1,5284 mogłoby skutkować większą wyprzedażą złotego.

Surowce – Dane niejednoznaczne, reakcja już tak

Wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA nie były jednoznaczne. Co prawda, nieoczekiwanie wzrosły zapasy ropy (o 1,7 mln baryłek), jednak po raz kolejny wyraźnie spadły zapasy benzyny (o 4,4 mln baryłek). Jak na raczej niejednoznaczne dane reakcja rynku była dość jednoznaczna – cena baryłki od razu spadła o ok. 3 USD osiągają kolejne 3 miesięczne minimum, który w przypadku Brenta wyniosło 115,55 USD. Po części wyjaśnieniem może być fakt, iż amerykański Departament Energii podał również, iż w minionych czterech tygodniach konsumpcja była o 2,6% niższa niż w analogicznym okresie minionego roku, co pokazuje, że informacje o oszczędnościach amerykanów nie są przesadzone. Z drugiej strony rynek nie zareagował w ogóle na informację o eksplozji rurociągu w Turcji, co pokazuje najlepiej nastroje rynkowe i potwierdza scenariusz kontynuacji spadków z kolejnym wsparciem na poziomie 108-109 USD za baryłkę.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.