Dane i Wydarzenia – Gra słowna Fed

Dane i Wydarzenia – Gra słowna Fed
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-05 (09:36)

Oczy wszystkich inwestorów na rynkach finansowych będą skupione dziś na komunikacie Fed. Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej zdecyduje dziś o poziomie stóp procentowych. Jako, że niemal na pewno stóp nie zmieni, dla rynku ważny będzie komunikat, który wskaże, czy należy spodziewać się podwyżki jeszcze w tym roku. Komunikaty Fed to prawdziwa gra słowna.

Przypomnijmy, iż miesiąc temu Fed dokonał niewielkiej modyfikacji w ostatnim paragrafie komunikatu, dodając środkowe zdanie:

The substantial easing of monetary policy to date, combined with ongoing measures to foster market liquidity, should help to promote moderate growth over time.  Although downside risks to growth remain, they appear to have diminished somewhat, and the upside risks to inflation and inflation expectations have increased.  The Committee will continue to monitor economic and financial developments and will act as needed to promote sustainable economic growth and price stability.
Zostało to odczytane jako niewielki krok w kierunki podwyżki stop procentowych. Na dzisiejsze posiedzenie można założyć dwa scenariusze: Fed może zostawić ten ostatni akapit w podobnej formie, na przykład zamieniając zwrot „risks to inflation and inflation expectations have increased” na „risks to inflation and inflation expectations remain elevated”. To byłoby względnie gołębie podejście. Alternatywnie trzecie zdanie z przytoczonego paragrafu może zostać zastąpione bardziej jastrzębim zwrotem, jak np. „the Committee believes that policy accommodation can be removed at a pace that is likely to be measured”. To już bezpośrednia zapowiedź podwyżki (choć jeszcze niekoniecznie na kolejnym posiedzeniu), która powinna umocnić dolara.

Przed posiedzeniem Fed mamy dziś jeszcze wskaźniki aktywności w sektorze usług w strefie euro, Wielkiej Brytanii i USA. W strefie euro oczekuje się spadku wskaźnika PMI z 49,1 pkt. do 48,3 pkt. (dane o godzinie 10.00), w Wielkiej Brytanii zaś pogorszenia z 48,2 pkt. do 48 pkt. (10.30). W USA wskaźnik ISM w czerwcu również wyniósł 48,2 pkt., jednak tym razem rynek oczekuje wzrostu do poziomu 49 pkt. Ponadto w Wielkiej Brytanii podane zostaną dane o produkcji przemysłowej, zaś w strefie euro o sprzedaży detalicznej, w obydwu przypadkach będą to jeszcze dane czerwcowe.

Waluty – Na głównych parach jeszcze zawahanie

Początek tygodnia dolar rozpoczął od umocnienia, ale były to ruchy bardzo nieznaczne zważając na to, co wydarzyło się na rynku ropy. Para EURUSD zatrzymała się w okolicach 1,5520-1,5530, zaś USDJPY 108,30, co oznacza, że zmiany nie przekraczały 50 pipsów. Jest to bardzo słaba reakcja nie tylko na prawie 6 dolarowy spadek cen ropy, ale przede wszystkim na przełamanie istotnego wsparcia na tym instrumencie, które może zwiastować dalsze spadki. Wytłumaczenia mogą być dwa. Po pierwsze, rynek czeka na Fed – ewentualne zaostrzenie komunikatu w tych warunkach dałoby jednoznaczny sygnał do kupna dolara. Po drugie, wczoraj mieliśmy kilka negatywnych informacji z sektora finansowego, co przełożyło się na nienajlepsze nastroje na rynkach akcji. Okazało się bowiem, iż europejskie banki podają wyniki słabsze od oczekiwań i również w dużym stopniu ponoszą konsekwencje kryzysu.
Okres wyczekiwania ma miejsce również w przypadku rynku złotego, gdzie przede wszystkim para EURPLN ciągle znajduje się bardzo blisko skutecznego dotychczas wsparcia na poziomie 3,20. Wczoraj wobec niewielkich spadków na EURUSD złoty minimalnie tracił – notowania EURPLN wzrastały do 3,2120, zaś USDPLN powyżej 2,06. Pod koniec dnia ponownie jednak przeważali kupujący złotówkę i ostatecznie osłabienie było minimalne.

Surowce – Ropa poniżej wsparcia, miedź najtańsza od marca

Jeszcze w pierwszej części dnia nic nie zapowiadało większego ruchu na rynku ropy. Tak naprawdę nowych informacji było jak na lekarstwo i cena baryłki Brent wahała się w przedziale 123,50 – 125,00 USD. Silny spadek rozpoczął się późniejszym popołudniem. Pretekstem była informacja, iż sztormy w zatoce meksykańskiej prawdopodobnie nie zaszkodzą działalności rafineryjnej. O ile wsparcie w okolicach 121 USD okazało się skuteczną zaporą w minionym tygodniu, tym razem zostało pokonane z dużym impetem i ceny spadły od razu do poziomu 118,70 USD oraz pozostały już poniżej poziomu 120 USD. To ma bardzo duże znaczenie dla innych rynków, gdyż w zasadzie neguje czarny scenariusz poważnego kryzysu energetycznego, który groził nam jeszcze miesiąc temu. Spadki na ropie otworzyły sobie drogę do poziomu 108-109 USD, gdzie znajduje się 61,2% zniesienie tegorocznej fali wzrostowej i lokalne minimum z początku maja.

Bardzo duże spadki cen mają miejsce również w przypadku miedzi, gdzie od początku miesiąca tona tego metalu potaniała aż o 550 USD. Spadek cen jest odreagowaniem po spekulacjach, iż strajki w Ameryce Łacińskiej mogą znacznie ograniczyć podaż tego surowca. Jak się okazuje, zapasy przy giełdzie w Szanghaju są na poziomie najwyższym od pięciu miesięcy, co rynek odczytał jednoznacznie – przy tych cenach nie grożą nam braki miedzi.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.