Dane i wydarzenia – Jak to widzą banki centralne?

Dane i wydarzenia – Jak to widzą banki centralne?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-04 (09:34)

W minionym tygodniu mieliśmy dość sporo danych makroekonomicznych (zwłaszcza w USA), zaś w najbliższych dniach dowiemy się, jak sytuację postrzegają najważniejsze banki centralne. Jutro decyzję ws. stóp procentowych podejmie amerykański Fed (tradycyjnie godzina 20.15 naszego czasu), zaś w czwartek ECB (13.45) i Bank Anglii (13.00).

W żadnym z trzech przypadków nie jest oczekiwana zmiana stóp, ale nie oznacza to, że posiedzenia będą formalnością. W przypadku Fed kluczowym pytaniem jest to, jak daleko jesteśmy od podwyżki stóp procentowych. Pod koniec czerwca Fed bardzo nieznacznie zaostrzył komunikat i można oczekiwać, iż tym razem posunie się nieco dalej. ECB w lipcu podniósł stopy procentowe, jednak przez większość inwestorów ruch ten był odebrany przede wszystkim jako sygnał, nie zaś początek cyklu podwyżek stóp. Z tego też względu ECB będzie chciał dać sobie obecnie nieco więcej czasu. I w tym przypadku ważny będzie komunikat, jak również seria pytań do szefa Banku, która może pokazać, czy członkowie Rady myślą o kolejnym zaostrzeniu polityki monetarnej. Wreszcie Bank Anglii jest w najtrudniejszej sytuacji, gdyż przy zagrożeniach inflacyjnych podobnej skali jak na starym kontynencie ma bardzo szybko zwalniającą gospodarkę (warto zwrócić uwagę, iż brytyjski PMI dla przemysłu po raz kolejny negatywnie zaskoczył inwestorów obniżając się w lipcu do 44,3 pkt.). Rozkład głosowań z poprzednich posiedzeń wskazuje, iż członkowie Rady Banku w tej sytuacji wolą utrzymać status quo, jednak w tym przypadku prawdopodobieństwo zaskoczenia rynku (raczej obniżką) jest relatywnie największe.

Z danych makroekonomicznych, na które warto w tym tygodniu zwrócić uwagę warto wymienić raport od dochodach i wydatkach amerykanów (dziś), wskaźniki PMI/ISM dla sektora usług (jutro), dane o niemieckiej produkcji przemysłowej i tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA (w czwartek) oraz dane o wydajności i jednostkowych kosztach pracy w USA (piątek).

Waluty – Dolar nie wykorzystał szansy

Mniejszy spadek liczby miejsc pracy w USA i wzrost wskaźnika ISM powyżej 50 pkt., co świadczy o ponownym wzroście aktywności to dane, które pod koniec minionego tygodnia mogły pomóc dolarowi i nadać impet trwającej od połowy lipca korekcie na EURUSD. Tak jednak się nie stało. Warto zwrócić uwagę, jak przy okazji danych makroekonomicznych na dolara oddziałują zmiany cen ropy. Lepsze dane z USA przekładają się nie tylko na umocnienie dolara, ale także na wzrost ceny ropy (przynajmniej tak długo, jak znajdujemy się powyżej poziomu wsparcia), te zaś osłabiają amerykańską walutę. Mogliśmy to obserwować w końcówce minionego tygodnia, tak jak poziom wsparcia zarysowujący się w okolicach 1,5520. Najbliższym wydarzeniem mogącym mocniej wpłynąć na notowania tej pary jest wtorkowe posiedzenie Fed. Zwłaszcza zmiana komunikatu na bardziej restrykcyjny mogłaby przedłużyć korektę i sprowadzić notowania w okolice 1,53. Mimo zatrzymania spadków na EURUSD, brytyjski funt nadal traci na wartości, tak jakby inwestorzy wliczali w ceny prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych. Notowania GBPUSD są już tylko nieznacznie powyżej poziomu 1,97, zbliżając się do wsparcia na poziomie 1,9645.

Na rynku złotego widać ciągłą presję ze strony kupujących polską walutę. W piątek pomimo wzrostów notowań USDPLN i EURPLN z pierwszej części dnia, pod koniec sesji za euro ponownie płacono niewiele ponad 3,20 złotego. Ten poziom odgrywa dość duże znaczenie - z jednej strony jako wsparcie hamujące dalsze spadki, z drugiej jednak jako swego rodzaju kotwica, która powstrzymała korektę mimo ruchu w dół na parze EURUSD. W rezultacie złoty (na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni) tracił tylko w relacji do dolara. Oznacza to, że ciągle nie można wykluczyć dalszej aprecjacji, zwłaszcza gdyby doszło do przełamania wsparcia na poziomie 3,20. Impulsem do tego mogą być raczej zmiany na rynkach bazowych, gdyż w Polsce najbliższy tydzień zapowiada się spokojnie.

Surowce – Platyna traci blask

Początek tygodnia przynosi ponad 5% (maksymalny dopuszczony limitem w Tokio) spadek cen platyny. Bezpośrednią przyczyną spadków jest bardzo słaba kondycja największych producentów samochodów (w piątek bardzo dużą stratę ogłosił GM), co może oznaczać zmniejszenie popytu ze strony tego sektora, używającego platyny do produkcji katalizatorów. Tak naprawdę jednak głębokie spadki cen platyny należy tłumaczyć poszukiwaniem przez rynek ceny równowagi po bardzo dużych wzrostach z początku roku, które miały głównie charakter spekulacyjny. Testem dla kruszców były lipcowe spadki cen ropy naftowej i widać, iż złoto i srebro przeszły ten test (odpływu środków spekulacyjnych) całkiem pomyślnie, podczas gdy na platynie skończyło się załamaniem – od 14 lipca ceny spadły z poziomu 2040 USD za uncję do 1617 USD. Silniejsze wsparcie cen może zostać odnalezione w okolicach 1500 USD za uncję.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.