Czy wierzyć danym tygodniowym?

Czy wierzyć danym tygodniowym?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-08-01 (10:31)

Większość inwestorów czeka dziś niecierpliwie na godzinę 14.30, kiedy podany zostanie raport o zatrudnieniu w USA za lipiec. Niepewność na rynku jest tym większa, iż wczoraj bardzo niemile zaskoczył tygodniowy raport o nowych bezrobotnych, których w tygodniu zakończonym 25 lipca było aż 448 tys. To najwięcej od kwietnia 2003 roku.

Czy należy zatem spodziewać się niemiłej niespodzianki przy dzisiejszym raporcie, zwłaszcza mając na uwadze, iż raport ADP wskazał na wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym?

Niekoniecznie. Nie ulega wątpliwości, iż dane o nowych bezrobotnych mają bardzo silny związek z miesięcznymi zmianami zatrudnienia. Według naszych szacunków niemal każdy tysiąc nowych bezrobotnych przekłada się na podobny spadek zatrudnienia. Zależność pomiędzy danymi potwierdza próba statystyczna rozciągająca się na niemal 40 lat wstecz (dane o nowych bezrobotnych publikowane są od końca lat 60-tych), a w ostatnich latach staje się wręcz bardziej wyraźna. Należy jednak pamiętać, iż początek lipca był bardzo dobry, jeśli chodzi o dane tygodniowe (w pierwszym tygodniu przybyło tylko 348 tys. bezrobotnych), średnia miesięczna znajduje się zatem jeszcze poniżej 400 tys. (bez ostatnich kilku dni). Oznacza to, że spadek zatrudnienia mógłby być nawet nieco mniejszy niż oczekuje rynek (-75 tys.). Pytanie jednak, czego należałoby oczekiwać, gdyby liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych miała utrzymać się na poziomie ok. 450 tys.? Wtedy prawdopodobne byłyby spadki zatrudnienia rzędu 200 tys. na miesiąc.

Dziś czekamy także na lipcowe wskaźniki aktywności gospodarczej w sektorach przemysłu – o godz. 10.00 w strefie euro (oczekiwane 47,5 pkt.), 10,30 w Wielkiej Brytanii (45,5 pkt.) i 16.00 w USA (49,2 pkt.).

Waluty – Euro traci, jen się umacnia

Wczorajszy dzień nie przyniósł zasadniczych zmian w sytuacji na głównej parze walutowej, choć początek notowań w USA mógł na to wskazywać. Po bardzo słabych danych z rynku pracy, notowania EURUSD wzrosły przejściowo z 1,5600 nawet do poziomu 1,57. Co ciekawe jednak poziom ten nie utrzymał się zbyt długo, zaś w nocnym handlu za euro trzeba było zapłacić już tylko 1,5540 USD. Dolar szybko odrabiał straty po otwarciu rynków na Wall Street, które nie zareagowały na dane tak panicznie jak europejskie parkiety. Co ciekawe, nieco inaczej wyglądała sytuacja na jenie, gdzie po mocnym ruchu o godzinie 14.30 (do poziomu 107,55), USDJPY zrósł do 108,15, jednak później japońska waluta ponownie się umacniała, aby ostatecznie zejść ponownie do poziomu 107,55. Może się zatem okazać, iż ta para będzie bardziej podatna na wpływ dzisiejszych danych.

Na rynku złotego nadal wyczekiwania. Otwarcie było dość mocne, EURPLN ponownie tylko minimalnie powyżej 3,20, zaś USDPLN na poziomie 2,0450 – niżej niż na środowym zamknięciu. Kluczowe było chyba jednak to, iż para EURPLN nie potrafiła (po raz kolejny) poradzić sobie ze wsparciem na 3,20 i w efekcie pod koniec dnia do głosu doszli sprzedający polską walutę. Warto zwrócić uwagę, iż złoty nie wykorzystał ruchu na EURUSD. Pod koniec dnia EURPLN wzrósł do poziomu 3,2110, zaś USDPLN 2,0585.

Surowce – Pora na cukier?

W ciągu ostatnich trzech dni notowania cukru wzrosły aż o 14%, osiągając poziom 13,94 USD za 100 funtów. Czy po kukurydzy, na rynku żywności czas na mini-hossę w przypadku cukru? Niewykluczone. Wszystko za sprawą gorszych zbiorów u dwóch największych producentów trzciny cukrowej – Brazylii i Indii. W pierwszym przypadku (gdzie trzcina używana jest w dużym stopniu do produkcji biopaliw), intensywne opady obniżają poziom sukrozy w trzcinie, czyniąc ją po prostu mniej kaloryczną. Z kolei w Indiach problemem jest brak opadów i w związku z tym produkcja może się obniżyć nawet o 18%. Oporami dla dalszych wzrostów będą dwa ostatnie tegoroczne szczyty, czyli 14,35 USD i 15,05 USD – ten drugi z końcówki pierwszego kwartału, kiedy drożała w zasadzie wszystko. Po wyjściu ponad ten poziom pozostanie jednak odległy szczyt na poziomie 19,66 USD – z początków 2006 roku.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.