Ważne dane na koniec tygodnia

Ważne dane na koniec tygodnia
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-07-28 (10:12)

Sezon publikacji wyników finansowych w USA powoli dobiega końca. Ciekawym jest fakt, iż podobnie jak trzy miesiące temu stał się on pretekstem do odreagowania na rynkach akcji, co wzmacniało też dolara. Tak jakby inwestorzy nie dostrzegali wyraźnego pogorszenia sytuacji gospodarczej w wynikach spółek, przynajmniej nie w takim stopniu jak sugerowały to dane makroekonomiczne.

Z drugiej strony wyniki nie były zaskakująco dobre, tak aby trwale zmienić sentyment rynkowy i w lepszych, choć nadal mieszanych nastrojach, inwestorzy wracają do danych makroekonomicznych – i to znacznie poważniejszych, niż te, które w piątek pozytywnie zaskoczyły (zamówienia dóbr trwałych, sprzedaż nowych domów).

Mowa tu o najważniejszych figurach dla rynku – przede wszystkim piątkowych danych o zatrudnieniu za lipiec oraz podanych w czwartek danych o wzroście gospodarczym za drugi kwartał. W pierwszym przypadku oczekuje się dalszego spadku zatrudnienia – tym razem o 75 tys. Jednocześnie do 5,6% miałaby wzrosnąć stopa bezrobocia. Ważne dla rynku będą również czwartkowe dane tygodniowe, które pokażą czy wcześniejszy silny wzrost nowozarejestrowanych bezrobotnych to trwała tendencja – te dane są dla rynku jednym z ważniejszych prognostyków danych o zatrudnieniu. Dane o PKB z kolei powinny pokazać dość przyzwoity wzrost gospodarczy na poziomie 2,3% w skali roku (w porównaniu z 1% w pierwszym kwartale). Warto jednak pamiętać, iż w dużej mierze będzie to efekt pakietu fiskalnego i istnieje spore zagrożenie, że efekt ten będzie przejściowy. W piątek także wskaźnik ISM dla strefy przemysłu (oraz odpowiadające mu PMI w Europie), zaś dzień wcześniej Chicago PMI. W obydwu przypadkach oczekiwany jest spadek wartości wskaźnika do ok. 49 pkt.

Waluty – Poczekamy na rozstrzygnięcie?

Konsolidacja to słowo, do którego inwestorzy na parze EURUSD będą chyba musieli przywyknąć na nieco dłużej. Rynkowi brakuje zdecydowania już od ponad trzech miesięcy, ale choćby w 2006 roku podobny ruch (wtedy w granicach 1,25-1,30) trwał aż pół roku. Pod koniec minionego tygodnia rynek odbił się od wsparcia wyznaczonego przez dołek z 7 lipca i to już wystarczyło rynkowi (mimo lepszych danych w piątek) do wzrostów – powyżej 1,5710 dziś przed otwarciem w Europie. Nie wykluczone, iż na rozstrzygnięcie nastrojów rynkowych poczekamy przynajmniej do czwartku, gdyż pierwsze trzy dni tygodnia zapowiadają się nad wyraz spokojnie. Pierwsza silna reakcja może nastąpić zatem dopiero w czwartek o godzinie 14.30 po danych o PKB i tygodniowych danych z rynku pracy.

Piątkowe notowania na rynku złotego były potwierdzeniem, iż silne umocnienie z czwartku nie było dziełem przypadku, zaś wcześniejsza korekta to tylko krótka realizacja zysków. Na zakończenie tygodnia para EURPLN ustanowiła nowe historyczne minimum na poziomie 3,2029, zaś USDPLN zniżkowała do 2,0340. Powrót złotówki do umocnienia nie zmienia naszych oczekiwań co do lipcowej decyzji RPP – tak czy owak nie oczekujemy aby stopy miały zostać zmienione. Z pewnością natomiast ponownie pojawią się liczne komentarze pod adresem „zbyt mocnego złotego”. Dla rynku najważniejsze będzie jednak zachowanie eurodolara po danych z USA. Również zejście poniżej psychologicznego 3,20 mogłoby być pretekstem do dalszego ruchu w dół.

Surowce – Susze w Polsce podbijają notowania pszenicy na świecie

Na początek tygodnia ceny pszenicy, które ostro zniżkowały w ostatnim czasie, wzrastają o ok. 5% (do 825,25 USD za 100 buszli) po informacji z Polski, iż susze mogą ograniczyć tegoroczne zbiory o 7-9%. O 2,5% wzrosły też ceny ryżu i to pomimo informacji, iż produkcja w Filipinach może wzrosnąć w drugim półroczu powyżej 10 mln ton. Filipiny są największym światowym importerem ryżu, i plany zakupowe tego kraju miały spory wpływ na kształtowanie się hossy na tym ziarnie wiosną tego roku.

Lekki wzrost notowań ropy na początku tygodnia z pewnością nie zmniejsza niepewności inwestorów, co do dalszego możliwego rozwoju sytuacji na tym rynku. Korekta trwająca od połowy lipca jest największa od początku hossy na tym rynku i stąd paleta możliwych scenariuszy jest wyjątkowo szeroka. W przypadku dalszej presji podaży ciągle nienaruszone jest wsparcie na poziomie 121,27 USD za baryłkę. Zejście poniżej tego poziomu mogłoby zwiastować dalsze spadki.

Ciągle widoczne jest działanie dość nietypowej zależności pomiędzy cenami ropy i złota. Szlachetny kruszec tracił na wartości drugi tydzień z rzędu, a wszystko właśnie z powodu taniejącej ropy – na obydwu rynkach korekta trwa od 15 lipca. W przypadku złota ceny zatrzymały się w okolicach 915 USD za uncję i poziom ten należy traktować jako pierwszą poważniejszą linię wsparcia.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.