Danuta Hübner: Miliardy euro z UE na rozwój MSP

Danuta Hübner: Miliardy euro z UE na rozwój MSP
Analiza Bankier.pl
Data dodania: 2008-07-24 (10:28)

Bagatela 27 mld euro przeznaczy do końca 2013 roku Unia Europejska na rozwój sektora MSP. W kolejce po unijną kasę już ustawiają się regiony z Europy, które chciałyby zainwestować te pieniądze w rozwój małych firm. Do sięgnięcia po te pieniądze zachęca polska komisarz ds. polityki regionalnej – Danuta Hübner.

Polska komisarz - Danuta Hübner - odpowiedzialna w KE za sprawy związane z polityką regionalną - wzywa europejskie regiony do inwestowania w sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Środki na ten cel będzie można pozyskać z programów przewidzianych w ramach polityki spójności – dodaje pani komisarz. Programy operacyjne realizowane w ramach polityki spójności, z udziałem m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności, są jednym z najważniejszych instrumentów polityki gospodarczej Unii. To one w dużej mierze przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i dają zatrudnienie obywatelom Unii, którzy często pochodzą z odległych jej zakątków.

Z ostatnich informacji – jakie przekazała z Brukseli Danuta Hübner – wynika, że Unia przekaże dalsze środki na tworzenie nowych przedsiębiorstw, w tym szczególnie małych i średnich, oraz promowanie zatrudnienia. Łącznie ma być to kwota około 27 mld euro, która będzie wydatkowana w ramach realizacji polityki spójności na okres programowania 2007 – 2013.

Nie jest bynajmniej przypadkiem, że tego typu wsparcie kierowane jest właśnie do sektora MSP. Odgrywa on bowiem kluczową rolę w rozwoju regionów i jest ich swoistego rodzaju „motorem napędowym”. Ponadto, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie UE.

Zdaniem Hübner to polityka spójności - oraz środki które są przekazywane na jej realizację - przyczyniają się do większego dobrobytu i intensywniejszego wzrostu miejsc pracy, w tym i zatrudnienia, w różnych regionach Europy. W ramach bowiem polityki spójności wspierane są różnego rodzaju działania i inicjatywy na rzecz rozwoju sektora MSP, i to zarówno te o charakterze krajowym, jak i regionalnym. Wśród tego typu działań można wyróżnić, zadania związane z:
- poprawą infrastruktury gospodarczej;
- rozwojem różnych form wsparcia dla MSP, w tym: szkolenia i kształcenia zawodowe dla pracowników;
- poprawą dostępu do wysoko zaawansowanych technologii informatycznych oraz szersze ich stosowanie;
- lepszym dostępem do środków finansowych, dzięki inicjatywie JEREMIE: „Wspólne europejskie zasoby dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”;
- promowaniem szeroko rozumianej współpracy sektora MSP ze środowiskiem naukowym, instytucjami badawczo – rozwojowymi, władzami lokalnymi i szczebla centralnego;
- tworzeniem ośrodków innowacji np. klastrów, parków technologicznych itp.;
- promowaniem przedsiębiorczości, innowacji oraz samozatrudnienia.

Polska – do czego zachęca komisarz Hübner – powinna zaangażować się w realizację i przygotowanie programów, które pozwoliłyby jej na pozyskanie odpowiednich środków z unijnej kasy i tym samym przyczyniłyby się do poprawy sytuacji w obrębie sektora MSP, szczególnie w biedniejszych regionach naszego kraju. Zdaniem Hübner pozyskanie środków nie powinno być dla nas żadnym problemem tym bardziej, że obok Finlandii czy Austrii, mamy w tym już pewne doświadczenia. Przykładem może być małe przedsiębiorstwo EMAG-Serwis z Katowic, które przy wykorzystaniu środków unijnych, mogło z powodzeniem zróżnicować swoją ofertę produktową w segmencie elektroniki i automatyki przemysłowej. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego właścicielom firmy udało się uruchomić linię produkcyjną do projektowania i montażu powierzchniowych wyrobów elektronicznych oraz centrum tokarskie, które dodatkowo zostało wyposażone w wysokiej klasy system informatyczny. To tylko jeden z wielu przykładów, jak w sposób efektywny i z korzyścią dla firmy, w tym jej właścicieli oraz pracowników, można wykorzystać możliwości wsparcia finansowego oferowanego przez Unię.

Źródło: Bartosz Niedzielski, Bankier.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.