Dane i wydarzenia – Światła na wyniki spółek

Dane i wydarzenia – Światła na wyniki spółek
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-07-21 (09:47)

Miniony tydzień na rynkach finansowych nie dał jednoznacznych wskazówek inwestorom. Fatalne wyniki banku inwestycyjnego Merrill Lynch i znacznie mniejszy wzrost zysku w Google naprzeciw mniejszej stracie Citigroup i generalnie niezłym wynikiem JP Morgan czy Wells Fargo, które mogłyby sugerować, że najgorsza część kryzysu finansowego jest już za nami.

Bardzo szybki wzrost cen konsumenta w USA (przypomnijmy, w czerwcu po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym ceny wzrosły aż o 1,1% m/m) kontra spora korekta na rynku ropy naftowej.

W najbliższych dniach to nadal wyniki spółek będą miały decydujące znaczenie dla nastrojów inwestorów, nie tylko tych handlujących akcjami. Już na początku tygodnia czekamy na wyniki dwóch sporych graczy z amerykańskiego sektora finansowego, którzy zawiedli trzy miesiące temu. Mowa tu o Bank of America (wyniki dziś, oczekiwany zysk na akcję to 0,53 USD) i Wachovia (jutro, -0,78 USD). Ponadto wyniki podadzą m.in. takie spółki jak: Apple (dziś, 1,08 USD), Yahoo (0,12) i Lockheed Martin (jutro, 1,88 USD), AT&T (0,76), Boeing (1,33), Glaxosmithkline (-), McDonald’s (0,86), Pepsico (1,02), Pfizer (0,54) czy Amazon (środa, 0,26 USD) oraz Credit Suisse (-) i 3M (czwartek, 1,35 USD). Oczywiście dalszy rozwój sytuacji na rynku ropy również będzie miał fundamentalne znaczenie.

Z danych makroekonomicznych wydarzeniem jest z pewnością podawany w Niemczech indeks klimatu biznesowego Ifo. Po sporym spadku miesiąc temu, rynki oczekują dalszego pogorszenia sytuacji – konsensus zakłada spadek o 1,1 pkt. do 100,2 pkt. Tego samego dnia podane zostaną wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. W piątek w USA dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku i nastrojach konsumenckich (indeks Uniwersytetu z Michigan), zaś w Wielkiej Brytanii już wstępne dane o PKB za drugi kwartał. Rynek oczekuje spadku tempa wzrostu do 0,2% q/q – oczywiście pod odsezonowaniu.

Waluty – Eurodolar ciągle czeka

Na parze EURUSD w dalszym ciągu obserwujemy oznaki niezdecydowania. Optymizm, który udzielił się inwestorom na rynkach akcji, a także znacząca przecena ropy nie znalazły znaczącego przełożenia na notowania amerykańskiej waluty. Piątkowa informacja o mniejszej stracie Citigroup pomogła obniżyć notowania EURUSD o 65 pipsów, ale dość szybko jak bumerang powróciły one w okolice 1,5870. W kwietniu brak konsekwencji przełamania poziomu 1,60 oznaczał na EURUSD sporą korektę, która zakończyła się dopiero na poziomie 1,5284 – najniżej od początku marca. Tym razem nowy rekord również „wystraszył” posiadaczy euro, jednak mimo sprzyjającej sytuacji dolar na razie nie jest w stanie zdobyć się na większe umocnienie. Dziś większą zmianę mogą spowodować wyniki Bank of America. Sytuacja wygląda na nieco bardziej klarowną w przypadku USDJPY. Para w minionym tygodniu osiągnęła poziom 103,75, w pobliżu 38,2% zniesienia wcześniejszego wzrostu i w kolejnych dniach lepsza atmosfera na rynkach akcji została wykorzystana do wzrostu notowań. W czwartek i piątek para testowała poziom 107,00, ale opory znajdują się nieco wyżej – 107,72 i 108,55. Należy jednak mieć na uwadze, iż wyjście górą tej pary jest mało prawdopodobne jeśli jednocześnie nie nastąpi większe umocnienie dolara względem euro.

Piątek nie przyniósł większych zmian na rynku złotego. Niewielka realizacja zysków miała miejsce tylko na otwarciu, po czym złoty zyskiwał, ustanawiając na koniec tygodnia kolejny rekord wobec euro – 3,2127 na EURPLN. Jednocześnie nisko skończyła również para USDPLN – 2,0240. W ostatnich dniach wzrastało grono osób „zaniepokojonych” tempem umocnienia złotego, w tym również autorów polityki gospodarczej. W naszej opinii jednak ingerencja w rynek walutowy jest obecnie ciągle mało prawdopodobna. Co więcej, mając na uwadze fakt, iż gwałtowna aprecjacja to fenomen całej grupy rynków wschodzących, a nie tylko złotego, taka interwencja miałaby niewielkie szanse powodzenia. Większą skutecznością mogłaby zaowocować ewentualna skoordynowana interwencja w celu osłabienia dolara, o której mówi się w USA – do tego jednak chyba również ciągle długa droga.

Surowce – W dół po równi pochyłej

Jeszcze niecały miesiąc temu 100 buszli kukurydzy kosztowało aż 778,35 USD, dziś w trakcie handlu w Azji było to 595 USD, czyli prawie 24% mniej i jednocześnie najmniej od początku czerwca. Równocześnie zatem do historii odchodzi cała czerwcowa hossa, spowodowana (czy jak kto woli – sprowokowana) ulewami w USA, które zagrażały tegorocznym zbiorom. Kukurydza jest kolejnym w tym roku surowcem, na którym mieliśmy do czynienia z mini-bańką spekulacyjną, kiedy to ceny bardzo szybko rosły, początkowo fundamentalnie, później już tylko na bazie pogłosek. Stany Zjednoczone są sporym producentem tego ziarna – odpowiadają za ok. 40% globalnej produkcji, ponadto na ceny kukurydzy wpływ miała także drożejąca ropa podnosząca atrakcyjność biopaliw. Popyt na to ziarno jest jednak znacznie bardziej elastyczny niż zapotrzebowanie na ropę i stąd po krótkim okresie chwały, kukurydza zamyka listę głównych ziaren (po pszenicy, soi i ryżu), których ceny doświadczyły w tym roku dużej zmienności. Poziom 570 USD za 100 buszli powinien teoretycznie zapewnić powstrzymanie spadków, a być może nawet niewielkie odbicie.

Na niewielkie odbicie zanosi się też na rynku ropy, gdzie pierwsze transakcje w tym tygodniu dokonywane są po ok. 1 USD więcej niż na koniec poprzedniego tygodnia, kiedy baryłka Brenta kosztowała 130 USD. Jeśli utrzyma się lepszy sentyment na giełdach nie wykluczony jest tradycyjny kierunek zależności, tzn. wzrost cen ropy wynikający ze wzrostu indeksów (podczas gdy ostatnio to ropa była częściej motorem zmian idneksów).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.