Emigranci nie zapłacą podatku

Emigranci nie zapłacą podatku
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-07-11 (10:28)

WYDARZENIE DNIA: W czwartek Sejm uchwalił ustawę umarzającą zaległości podatkowe dla Polaków pracujących za granicą. Nowelizacja przewiduje umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia.

Zakłada także zwrot podatku dla tych podatników, którzy w latach 2002-2007 dokonali rozliczenia i zapłacili podatek. Abolicja będzie dotyczyć podatników zarabiających w krajach, z którymi Polska ma, bądź miała, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidujące obliczenie podatku za pomocą tzw. metody zaliczenia proporcjonalnego. Za przyjęciem poprawek głosowało 418 posłów. Niekorzystna dla Polaków pracujących zagranicą metoda zaliczenia proporcjonalnego funkcjonuje ciągle m.in. w umowach z: Belgią, Holandią, Finlandią, Danią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Australią. Do końca 2006 r. umowy przewidujące tę metodę zawarte były z Wielką Brytanią i Irlandią Północną, które są popularnymi miejscami emigracji zarobkowej.

SYTUACJA NA GPW

W czwartek WIG20 spadł o 1,2 proc. poniżej 2560 pkt., ale w ciągu dnia indeks dwudziestu największych spółek był już prawie o 10 pkt. powyżej 2600 pkt. Obroty na całym rynku trzecią sesję z rzędu przekroczyły 1 mln PLN, co może zwiastować powrót krótkoterminowego popytu i lekkie odbicie, ale do odwrócenia głównego trendu spadkowego droga jeszcze daleka. Spadkowa sesja w Warszawie była wynikiem głównie dramatycznej przeceny trzech spółek PBG i Agory (których papiery potaniały o ponad 7 proc. oraz Cersanitu, który był wart o 12,5 proc. mniej niż w czwartek. Agora trafiła na listę "najmniej preferowanych akcji" sporządzaną przez bank inwestycyjny Merrill Lynch. Honor największych spółek uratowała Telekomunikacja Polska, która wzrosła o 2,4 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po bardzo wysokiej zmienności amerykańskie indeksy w czwartek wzrosły - S&P 500 i DJIA o 0,7 proc., a NASDAQ o 1,0 proc. Odbicie to było jednak mało przekonywujące, ponieważ mocno tracił sektor finansowy, który jest obecnie najważniejszym wyznacznikiem nastrój inwestycyjnych - Freddie Mac potaniał o 22 proc., Fannie Mae o 14 proc. Lehman Brothers o 12 proc. Masowo pozbywano się także akcji sieci handlowych, które ucierpią na pogarszającej się kondycji konsumentów, natomiast wzrosty indeksów pozwoliły obronić spółki chemiczne i surowcowe. Rohm&Haas, którego za 15 mld USD przejął lider amerykańskiej branży chemicznej Dow Chemical, skoczył w górę o 64 proc., Alcoa po dobrych wynikach kwartalnych zyskała na wartości prawie 10 proc. W Azji japoński NIKKEI i chiński B-Shares spadały o 0,2 proc., a Hang Seng był o 1,3 proc. wyżej niż w czwartek.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - pod koniec czerwca akcje były notowane najniżej od debiutu na GPW i lokalne dno utworzyło się na poziomie 25 PLN. W tej okolicy obserwowaliśmy wysokie obroty, które świadczyły o niezdecydowaniu rynku, lecz kiedy okazało się, że byki odzyskują siłę, liczba inwestorów panicznie pozbywających się papierów zmalała. Pomimo czwartkowej przeceny o 2,7 proc. kurs utrzymał się powyżej średniej z 20 sesji, która jest ważnym testem dla popytu. Na wypadek, gdyby za pierwszym razem nie udało się jej sforsować, zlecenia obronne można ustawić na wysokości połowy długiej białej świecy z wtorku (ok.26,5 PLN).

Polimex-Mostostal - od kwietnia do wczoraj akcje spółki potaniały z 8 PLN do 5,54 PLN - kilkutygodniowa konsolidacja z początku roku zakończyła się wybiciem dołem. Obecnie tworzy się wzorzec, który występował już kilkakrotnie (w maju i w czerwcu): cena przez kilka sesji porusza się w wąskim zakresie i tworzy trójkąt przygotowując się do zmierzenia sił z 20 dniową średnią, po czym następuje dalszy spadek wartości akcji. MACD dał wprawdzie niedawno sygnał kupna, ale rynek go zignorował, ponieważ opór 5,50 PLN nie został zdobyty.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKN Orlen - chce kupić od litewskiego rządu resztę udziałów rafinerii w Możejkach.

Polimex - Mostostal - wybuduje w Nowym Sączu centrum handlowe za około 105,5 mln PLN.

CEDC - przejął 42 proc. udziałów rosyjskiej spółce Russian Alcohol i podniósł prognozę zysku netto za 2008 r. z 2,50-2,65 USD do 2,65-2,80 USD na akcję.

Cormay - producent odczynników do diagnostyki medycznej in vitro i dystrybutora aparatury medycznej przesunął przydział akcji z 11 na 18 lipca.

B3System - zrezygnował z emisji akcji serii I.

Sphinx - OFE Polsat ma 5,12 proc. udziałów w spółce.

Kopex - zmodernizuje dla KGHM przenośnik taśmowy za ok. 5,6 mln PLN.

Alma - podpisała umowę najmu lokalu w częstochowskim Centrum Handlowym za 26,6 mln PLN.

Amrest - miał w II kw. 2008 r. 264,5 mln PLN przychodów ze sprzedaży, czyli o 41 proc. więcej niż przed rokiem.

PROGNOZA GIEŁDOWA

W piątek znowu rozpoczynamy dzień z bagażem spadkowej sesji w Azji, ale pomocne będą amerykańskie indeksy, które kończyły dzień na plusie. Brak danych z Europy będzie sprzyjał odreagowaniu ponad dwuprocentowej przeceny z czwartku, a co za tym idzie rośnie szansa na zakończenie tygodnia na plusie przez warszawskie indeksy. Ostatnie dni przyniosły lekkie ożywienie wśród inwestorów i przed weekendem możemy oczekiwać realizacji zysków na części mniejszych spółek, których akcje wcześniej mocno podrożały.

WALUTY

Na rynku walutowym pozbywano się dolara - euro rano było o 0,4 proc. droższe niż w czwartek (1,578 USD), ale względem jena (za dolara płacono 107,2 jenów) nie nastąpiły większe zmiany kursu, ponieważ obawy o słabnący eksport japońskiej gospodarki (oraz słabe dane o ufności konsumentów) powstrzymują inwestorów przed kupowaniem jena.

Polski złoty nadal umacniał się do dolara (-0,3 proc. do 2,074 PLN) i franka szwajcarskiego (-0,2 proc. do 2,015 PLN), ale zyskujące na wartości wobec innych walut euro kosztowało tyle samo, co na zakończeniu poprzedniej sesji, tzn. 3,273 PLN. Do końca tygodnia nasza waluta pozostanie pod wpływem ruchów z głównych par.

SUROWCE

Korekta ceny ropy naftowej z początku tygodnia okazała się bardzo krótkotrwała - w piątek rano za baryłkę płacono ponownie prawie 142,2 USD, czyli o ponad 4 proc. więcej niż poprzedniego dnia. Można twierdzić, że to rezultat obaw o zmniejszenie dostaw przez Nigerię i Iran, jak donoszą agencje informacyjne, ale w takim razie warto zadać sobie pytanie, czy inwestorzy zapomnieli o tych faktach w poniedziałek i wtorek, kiedy baryłka potaniała w sumie o blisko 10 dolarów? Raczej nie, po prostu mamy do czynienia z klasycznym silnym trendem wzrostowym, który co pewien czas musi na chwilę przystopować. Ciekawe, w jaki sposób w piątek media poinformują o fotomontażu zdjęcia testu irańskich rakiet, który w środę wywołał trwogę wśród inwestorów. Większość analityków ankietowanych przez Bloomberg oczekuje wzrostu cen ropy i miedzi w przyszłym tygodniu.

Źródło: Łukasz Wróbel - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.