Kapitał intelektualny ucieka z Polski

Kapitał intelektualny ucieka z Polski
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-07-10 (11:27)

W czwartek premier D.Tusk przedstawi na warszawskiej giełdzie "Raport o kapitale intelektualnym Polski", Wnioski są niewesołe. Z pierwszego polskiego raportu a kapitale intelektualnym przygotowanym przez doradców premiera, według Gazety Wyborczej, wynika, że jeśli reformy będą przebiegać w dotychczasowym tempie Polska może stać się najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej.

Brak reformy finansów publicznych, systemu edukacji oraz przepisów utrudniających funkcjonowanie przedsiębiorstw sprawia, że najzdolniejsi emigrują z kraju. Doradcy naciskają na przyspieszenie zmian w zakresie zdrowia najmłodszych, edukacji wczesnoszkolnej i kształcenia ustawicznego.

SYTUACJA NA GPW

Środowe notowania przyniosły długo oczekiwane odbicie na GPW, ale wśród analityków dominuje pogląd, że to jedynie krótkotrwałe odreagowanie wcześniejszej przeceny i na większe wzrosty raczej nie należy liczyć. Dobrze radziły sobie największe spółki, ale ważniejszy jest chyba fakt, że małe i średnie spółki w końcu przerwały długie serie spadkowe - mWIG40 wzrósł o 1,6 proc. po raz pierwszy od dwunastu sesji, a sWIG80 od dziewięciu (zyskał 0,6 proc.). Spośród WIG20 dobrze radziły sobie PKN Orlen i Lotos zyskały ponad 3 proc., które korzystają z taniejącej ropy. Aktywność inwestorów podczas udanej sesji istotnie wzrosła - wymieniono się akcjami wartymi ponad 1,4 mld PLN, co w perspektywie najbliższych kilku dni może pomóc odbić się od ostatnich dołków.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po fatalnej sesji w USA, indeksy w Azji uchroniły się przed głębokim spadkiem - NIKKEI zyskał 0,1 proc., a B-Shares Shanghai rósł o 0,1 proc. Oczy inwestorów skierowane są na Stany Zjednoczone, gdzie rozpoczyna się okres publikacji wyników kwartalnych i sporo spółek przestrzega przed pogorszeniem zysków. Huśtawka nastrojów trwa na walorach spółek finansowych Fannie Mae and Freddie Mac, których kursy w ostatnich dniach na przemian rosną i spadają po kilkanaście procent. W środę cały sektor bankowy tracił na wartości, a analitycy Credit Suisse oczekują, że ok. 40 proc. spośród największych amerykańskich banków w najbliższym czasie obniży dywidendy i sięgnie po dodatkowy kapitał.

OBSERWUJ AKCJE

PBG - tegoroczne minimum cenowe ze stycznia (242 PLN) nie zdołało się obronić. Dwie sesje temu i w środę za jedną akcję spółki płacono 238 PLN. Zasięg wybicia dołem z trójkąta tworzącego się od lutego do czerwca to ok 70 PLN, czyli wsparcia należałoby szukać również w okolicy 240 PLN za akcję, ale skoro ten poziom został zanegowany to droga w dół jest otwarta. Z proporcji Fibonacciego wynika, że kolejny dołek mógłby powstać tuż poniżej 190 PLN.

Cersanit - średnia z 50 sesji jest w przypadku tych walorów wyznacznikiem głównego trendu, który od listopada jest wyraźnie spadkowy i każdy nieudany atak na nią potwierdza jej znaczenie. Byki nie sprawdziły się po raz kolejny pod koniec czerwca, co doprowadziło do nasilenia wyprzedaży przy wysokich obrotach i osunięcie się kursu akcji poniżej 19,10 PLN. Ostatnia sesja przyniosła przecenę o ponad 6 proc. i przebicie dolnego ograniczenia długookresowego kanału zniżkowego, a to sugeruje, że wyprzedaż papierów może przyspieszyć.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Trakcja Polska - za 19, mln euro dokona modernizacji stacji Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki oraz Modlin.

Amrest - kupił 80 proc. udziałów Apple Grove Holdings, spółki posiadającej na terenie USA sieć 104 restauracji Applebee's.

TVN - DI BRE zaleca akumulowanie akcji spółki i wycenia je na 21 PLN.

Adv.pl - przeprowadzi dla firmy Philip Morris Polska działania e-marketingowe.

Famur - Amerbrokers rekomenduje sprzedaż akcji i wycenia je 3,58 PLN.

Mostostal Płock - ma na budowę hali wielofunkcyjnej w Łodzi dla Mostostalu Puławy 7,3 mln PLN.

TP SA - Merrill Lynch obniżył docelową cenę dla akcji spółki do 28 PLN.

Koelner - przejął za 5,5 mln euro niemiecką spółkę Stahl GmbH.

One-2-One - spółka została integratorem usług interaktywnych realizowanych w kanale mobilnym dla Telewizji Polskiej.

PROGNOZA GIEŁDOWA

W czwartek rozpoczniemy notowania z bagażem kiepskiej sesji w USA, gdzie spadki najważniejszych indeksów przekroczyły 2 proc., ale pesymizm może łagodzić neutralny wynik azjatyckich giełd. WIG20 może rozpocząć dzień o ok. 20-30 pkt. poniżej zamknięcia ze środy, a o dalszym kierunku indeksów zdecydują najprawdopodobniej nastroje europejskich inwestorów, chociaż wzrost obrotów podczas ostatniej sesji daje nadzieję na chwilowe uniezależnienie się GPW od zagranicy. Gorsze rekomendacje banków inwestycyjnych dla Agory, Lotosu i PKN Orlen zapewne nie ułatwią walki byków o powrót do gry.

WALUTY

Obraz rynków walutowych nie uległ istotnej zmianie w ciągu ostatnich kilku dni - kurs dolara poszukuje równowagi wobec euro na poziomie 1,57 USD, a para dolar-jen na wysokości 107 JPY. W czwartek Bank Anglii zdecyduje o poziomie stóp procentowych, ale wśród obserwatorów panuje zgoda, że koszt kredytu w funtach pozostanie na wysokości 5,0 proc. Dla dolara najważniejszy będzie raport z rynku pracy.

Złoty zyskał w tym tygodniu bardzo silnie wobec wszystkich głównych walut - 1,7 proc. wobec euro (3,273 PLN), 1,8 proc. względem dolara (2,082 PLN), a w stosunku do franka szwajcarskiego umocnił się aż o 2,4 proc. (2,018 PLN). Tak mocne ruchy część analityków tłumaczy przenoszeniem się kapitału spekulacyjnego na naszą walutę ze słowackiej korony, której kurs wymiany został ostatecznie ustalony.

SUROWCE

Spadki cen ropy z pierwszych dwóch sesji w tym tygodniu dorównywały dynamiką poprzednim zwyżką i śmiało można powiedzieć, że oba ruchy były zbyt silne. W czwartek rano obserwowaliśmy stabilizację na najważniejszych rynkach - ropa kosztowała ok. 136 USD (-0,6 proc.). Część inwestorów uznała, że korekta jest doskonałą okazją do spekulacyjnego otwierania długich pozycji, za czym przemawiały wzrost importu ropy przez Chiny w czerwcu o ponad 3 proc., oraz mniejsze zapasy surowca w USA (spadek o ok. 5,8 mln baryłek). Złoto podrożało do 931 USD za uncję (+1,0 proc.), a za tonę miedzi płacono 8255 USD (+0,6 proc.). Powracają niepokojące informacje z Ameryki Południowej, gdzie związki zawodowe pracowników kopalń domagające się podwyżek wynagrodzenia grożą strajkami.

Źródło: Łukasz Wróbel - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.