Dane i wydarzenia – Huśtawka na rynkach

Dane i wydarzenia – Huśtawka na rynkach
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-07-10 (10:28)

To już kolejny w tym roku tydzień, kiedy wobec braku poważniejszych danych inwestorzy poddają się emocjom na fali często przypadkowych informacji. Wydawało się, iż wczorajszy dzień mógł przynieść kontynuację wtorkowego optymizmu, zwłaszcza, że notowania ropy naftowej utrzymywały się poniżej 140 dolarów za baryłkę i obniżały się pod koniec dnia.

Inwestorzy jednak wyraźnie nie są pewni tego, co dzieje się w amerykańskiej gospodarce i jej systemie finansowym. Wczoraj trzy zasadnicze informacje spowodowały, iż ponownie puszczały im nerwy. Po pierwsze szef Cisco, producenta infrastruktury internetowej zaznaczył, iż klienci firmy nie spodziewają się ożywienia jeszcze w tym roku. Po drugie, William Poole, szef regionalnego oddziału Fed uznał, iż rośnie prawdopodobieństwo, że Freddie Mac i Fannie Mae będą musiały ostatecznie skorzystać z pomocy państwa. Wreszcie agencja Fitch nie wykluczyła obniżenia ratingu dla banku inwestycyjnego Merrill Lynch, co przyczyniło się do 9% przeceny jego akcji.

Dziś wydarzeniem dla rynków finansowych będzie z pewnością posiedzenie Banku Anglii. Rada Banku znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, gdyż ze względu na rosnące zagrożenie inflacyjne najchętniej poszłaby w ślady ECB i podniosła stopy procentowe, podczas gdy szybko spowalniająca strefa realna wymaga raczej luzowania polityki monetarnej. W rezultacie nie należy oczekiwać zmiany stóp procentowych, jednak ścieżka przyszłych stóp jest w przypadku Banku Anglii zdecydowanie trudniejsza do odgadnięcia niż dla ECB czy Fed.

Warto także pamiętać o cotygodniowych danych o nowych bezrobotnych – w minionym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek wzrosła do 404 tys., choć figura ta była w cieniu miesięcznych danych o zatrudnieniu. Te dane tradycyjnie o 14.30, zaś o godzinie 16.00 drugie w tym tygodniu wystąpienie szefa Fed.

Waluty – Wyraźny trend tylko dla „emerging currencies”

Wczoraj dolar tracił na wartości do innych głównych walut, ale były to bardzo niewielkie ruchy. Amerykańskiej walucie nie sprzyjały z pewnością spadki na Wall Street, choć przed większą wyprzedażą dolara uchronił nas relatywny spokój na rynku ropy. W ramach tej niewielkiej zmienności jedynym bodaj faktem wartym odnotowania jest fakt, iż pod koniec handlu w USA para EURUSD zatrzymała się poniżej poziomu 1,5750, co mogłoby potwierdzać aktualność przedziału wahań 1,56-1,5750. Do ewentualnego wybicia mogą przyczynić się dane o nowych bezrobotnych w USA, pod które rynek często lubi „grać”, lub też wystąpienie Bernanke, gdyby ten w przeciwieństwie do wtorkowego wykładu, poruszył tematykę sytuacji gospodarczej.

Środa nie przyniosła zwrotu na rynku złotego. Polska waluta nadal zyskiwała na wartości – para USDPLN obniżyła się w pewnym momencie do poziomu 2,0750 i był to najniższy poziom od 24 listopada 1993 roku. Dla EURPLN dzienne i zarazem historyczne minimum to poziom 3,2617. Polskiej walucie sprzyjały niewielkie wzrosty notowane na parze EURUSD, zaś realizacja zysków, która nastąpiła pod koniec handlu miała charakter symboliczny. Warto zwrócić uwagę, iż tak silne umocnienie waluty ma miejsce już tylko w przypadku czeskiej korony, czy brazylijski real, mimo iż jeszcze rok temu w tym gronie była turecka lira czy węgierski forint, a także rumuńska waluta. Oznacza to, że choć tak dynamiczne umacnianie tych walut może nie być uzasadnione zmianą fundamentów, to stabilna sytuacja makroekonomiczna jest warunkiem do utrzymania zainteresowania inwestorów (w utrzymywaniu krótkich pozycji). W przypadku Polski zagrożenie może ujawnić się w pierwszym rzędzie w rachunku obrotów bieżących.

Surowce – Nienajlepsze dane o zapasach

Wczorajszy dzień przyniósł spadek cen ropy naftowej i to pomimo nienajlepszych danych o zapasach.
Przypomnijmy, iż zapasy ropy obniżyły się aż o 5,9 mln baryłek, podczas gdy zapasy benzyny wzrosły o 0,9 mln baryłek, zaś destylatów o 1,9 mln. Tak duży spadek w niewielkim stopniu tłumaczony jest obniżeniem importu – ten spadł o 0,6 mln baryłek. Bardziej niepokojący od jednorazowych odczytów jest trend. Zapasy ropy (poza zapasami o znaczeniu strategicznym) wynoszą obecnie już tylko niecałe 294 mln baryłek, co starcza na ok. 19 tygodni produkcji. W zeszłym roku o tej porze było to przeszło 353 mln baryłek. Co więcej, temu spadkowi zapasów ropy nie towarzyszy ponadprzeciętny poziom zapasów benzyny czy destylatów. Element ten będzie zatem istotnym czynnikiem dla rynku ropy, a wczorajszą reakcję rynku można uznać za chwilową słabość popytu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.