Dane i wydarzenia – Huśtawka na rynkach

Dane i wydarzenia – Huśtawka na rynkach
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-07-10 (10:28)

To już kolejny w tym roku tydzień, kiedy wobec braku poważniejszych danych inwestorzy poddają się emocjom na fali często przypadkowych informacji. Wydawało się, iż wczorajszy dzień mógł przynieść kontynuację wtorkowego optymizmu, zwłaszcza, że notowania ropy naftowej utrzymywały się poniżej 140 dolarów za baryłkę i obniżały się pod koniec dnia.

Inwestorzy jednak wyraźnie nie są pewni tego, co dzieje się w amerykańskiej gospodarce i jej systemie finansowym. Wczoraj trzy zasadnicze informacje spowodowały, iż ponownie puszczały im nerwy. Po pierwsze szef Cisco, producenta infrastruktury internetowej zaznaczył, iż klienci firmy nie spodziewają się ożywienia jeszcze w tym roku. Po drugie, William Poole, szef regionalnego oddziału Fed uznał, iż rośnie prawdopodobieństwo, że Freddie Mac i Fannie Mae będą musiały ostatecznie skorzystać z pomocy państwa. Wreszcie agencja Fitch nie wykluczyła obniżenia ratingu dla banku inwestycyjnego Merrill Lynch, co przyczyniło się do 9% przeceny jego akcji.

Dziś wydarzeniem dla rynków finansowych będzie z pewnością posiedzenie Banku Anglii. Rada Banku znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, gdyż ze względu na rosnące zagrożenie inflacyjne najchętniej poszłaby w ślady ECB i podniosła stopy procentowe, podczas gdy szybko spowalniająca strefa realna wymaga raczej luzowania polityki monetarnej. W rezultacie nie należy oczekiwać zmiany stóp procentowych, jednak ścieżka przyszłych stóp jest w przypadku Banku Anglii zdecydowanie trudniejsza do odgadnięcia niż dla ECB czy Fed.

Warto także pamiętać o cotygodniowych danych o nowych bezrobotnych – w minionym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek wzrosła do 404 tys., choć figura ta była w cieniu miesięcznych danych o zatrudnieniu. Te dane tradycyjnie o 14.30, zaś o godzinie 16.00 drugie w tym tygodniu wystąpienie szefa Fed.

Waluty – Wyraźny trend tylko dla „emerging currencies”

Wczoraj dolar tracił na wartości do innych głównych walut, ale były to bardzo niewielkie ruchy. Amerykańskiej walucie nie sprzyjały z pewnością spadki na Wall Street, choć przed większą wyprzedażą dolara uchronił nas relatywny spokój na rynku ropy. W ramach tej niewielkiej zmienności jedynym bodaj faktem wartym odnotowania jest fakt, iż pod koniec handlu w USA para EURUSD zatrzymała się poniżej poziomu 1,5750, co mogłoby potwierdzać aktualność przedziału wahań 1,56-1,5750. Do ewentualnego wybicia mogą przyczynić się dane o nowych bezrobotnych w USA, pod które rynek często lubi „grać”, lub też wystąpienie Bernanke, gdyby ten w przeciwieństwie do wtorkowego wykładu, poruszył tematykę sytuacji gospodarczej.

Środa nie przyniosła zwrotu na rynku złotego. Polska waluta nadal zyskiwała na wartości – para USDPLN obniżyła się w pewnym momencie do poziomu 2,0750 i był to najniższy poziom od 24 listopada 1993 roku. Dla EURPLN dzienne i zarazem historyczne minimum to poziom 3,2617. Polskiej walucie sprzyjały niewielkie wzrosty notowane na parze EURUSD, zaś realizacja zysków, która nastąpiła pod koniec handlu miała charakter symboliczny. Warto zwrócić uwagę, iż tak silne umocnienie waluty ma miejsce już tylko w przypadku czeskiej korony, czy brazylijski real, mimo iż jeszcze rok temu w tym gronie była turecka lira czy węgierski forint, a także rumuńska waluta. Oznacza to, że choć tak dynamiczne umacnianie tych walut może nie być uzasadnione zmianą fundamentów, to stabilna sytuacja makroekonomiczna jest warunkiem do utrzymania zainteresowania inwestorów (w utrzymywaniu krótkich pozycji). W przypadku Polski zagrożenie może ujawnić się w pierwszym rzędzie w rachunku obrotów bieżących.

Surowce – Nienajlepsze dane o zapasach

Wczorajszy dzień przyniósł spadek cen ropy naftowej i to pomimo nienajlepszych danych o zapasach.
Przypomnijmy, iż zapasy ropy obniżyły się aż o 5,9 mln baryłek, podczas gdy zapasy benzyny wzrosły o 0,9 mln baryłek, zaś destylatów o 1,9 mln. Tak duży spadek w niewielkim stopniu tłumaczony jest obniżeniem importu – ten spadł o 0,6 mln baryłek. Bardziej niepokojący od jednorazowych odczytów jest trend. Zapasy ropy (poza zapasami o znaczeniu strategicznym) wynoszą obecnie już tylko niecałe 294 mln baryłek, co starcza na ok. 19 tygodni produkcji. W zeszłym roku o tej porze było to przeszło 353 mln baryłek. Co więcej, temu spadkowi zapasów ropy nie towarzyszy ponadprzeciętny poziom zapasów benzyny czy destylatów. Element ten będzie zatem istotnym czynnikiem dla rynku ropy, a wczorajszą reakcję rynku można uznać za chwilową słabość popytu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.