Doniesienia z frontu nieruchomości

Doniesienia z frontu nieruchomości
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-08-28 (09:49)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: W poniedziałek skończyła się wzrostowa seria trwająca przez ostatnie trzy sesje minionego tygodnia. Notowania rozpoczęły się co prawda od zwyżki, ale stopniowo nastroje na parkiecie pogarszały się i ostatecznie indeks WIG zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Potwierdził on, że bariera 60 tys. pkt może być przynajmniej na razie trudna do przekroczenia. W rejonie tego poziomu indeks pozostawał trzecią kolejną sesję.

Taki przebieg zdarzeń w ostatnich dniach sugeruje, że kończy się faza odbicia oparta na emocjach. Teraz do kontynuacji zwyżki będą konieczne fundamentalne przesłanki. Taka diagnoza dotyczy zarówno rynków zagranicznych, jak i polskiego, który w dalszym ciągu jest bardzo silnie związany z globalnymi wydarzeniami. Tych dobrych wiadomości w ostatnim czasie jest na świecie mniej niż złych. W Polsce ten bilans jest zrównoważony, ale w obecnej sytuacji to globalne nastroje kształtują koniunkturę. Wczoraj inwestorzy dostali kolejną porcję informacji wskazujących na utrzymujące się kłopoty na rynku nieruchomości w Ameryce. Na czoło wysuwały się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Były nieco lepsze od spodziewanych, ale to raczej świadczy o skali obaw specjalistów odnośnie kondycji rynku nieruchomości niż o poprawiającej się sytuacji na nim. Sprzedaż domów była najniższa od prawie 5 lat i obniżyła się 5. miesiąc z rzędu. Mała aktywność w tym względzie powoduje, że nie maleją zapasy niesprzedanych domów. To zaś oddziałuje negatywnie na ceny. Potwierdziły to wczorajsze dane – ceny domów na rynku wtórnym spadły po raz 12. z rzędu. To, jak zachowują się ceny, jest teraz nawet ważniejsze od liczby sprzedanych domów, gdyż oddziałuje na zamożność społeczeństwa amerykańskiego i tym samym skłonność do konsumpcji.

To nie były jedyne złe doniesienia z frontu nieruchomości. Inwestorzy dostali kolejny przykład na to, jak kryzys oddziałuje na inne sfery gospodarki. Konsorcjum, które miało od Home Depot kupić jeden z oddziałów, zostało przez kredytodawców zmuszone do wynegocjowania lepszej ceny. Home Depot tę cenę zaakceptował. Jednocześnie ankieta National Association od Business Economics (NABE) wykazała, jak duże są obawy o niewypłacalność klientów instytucji finansowych i nadmierne zadłużenie.
Jednocześnie pojawiły się dane wskazujące na wzmożone zakupy akcji spółek z branży finansowej przez insiderów, czyli osób zarządzających spółkami. W sierpniu wydali na ten cel najwięcej od 12 lat. Można to interpretować jako pozytywny znak, gdyż uznaje się, że to ta grupa osób ma najlepsze rozeznanie co do przyszłej kondycji finansowej przedsiębiorstw. Z drugiej strony, taka sytuacja może być wskazówką dotyczącą zachowania akcji w długim terminie, a nie krótkim.

Z punktu widzenia naszego rynku finansowego ważna była wczorajsza decyzja Węgierskiego Banku Centralnego. Choć wcześniej sugerował możliwość obniżenia stóp procentowych, to jednak nie zdecydował się na to. Równocześnie podniósł prognozę inflacji na przyszły rok. To potwierdza utrzymujące się tendencje inflacyjne w naszym regionie i może wpływać na postrzeganie aktywów notowanych w tej części świata.

Nasz rynek ze względu na brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych (dopiero w czwartek podane zostaną dane o PKB w II kwartale, ale pewnie nie będą miały zbyt dużego znaczenia) pozostawał będzie pod wpływem globalnych nastrojów. Pewnych emocji może dostarczyć środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz komentarze członków Rady towarzyszące tej decyzji. Ostrzejsza retoryka szkodziłaby giełdzie. Liczyć się będą też doniesienia z rynku towarów, rzutujące na kursy PKN Orlen, Lotosu, czy KGHM. Te zaś będą w dużym stopniu zależeć od tego, czy znów wrócą obawy o negatywny wpływ kryzysu na rynku nieruchomości na globalną gospodarkę.

Najważniejsze informacje z 24 sierpnia 2007 r.

* Sprzedaż domów w USA spadła w lipcu na rynku wtórnym piąty kolejny raz i osiągnęła najniższy poziom od blisko 5 lat (5,75 mln). Ceny domów obniżyły się 12. raz z rzędu
* Home Depot, największa firm na świecie z branży wyposażenia wnętrz, zdecydowała się sprzedać jeden ze swoich oddziałów za cenę o 18% niższą od wcześniej wynegocjowanej
* Zakupy akcji banków, ubezpieczycieli i firm udzielających pożyczek gotówkowych przez insiderów były w sierpniu w USA najwyższe od 12 lat
* Największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki są złe kredyty – wynika z ankiety NABE, jednego z największych instytutów badawczych w USA
* Węgierski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i podniósł prognozę inflacji na 2008 r.

Dziś na rynkach
Wtorek, 28/08/2007 r.

* W USA zostanie podany indeks nastrojów konsumentów Conference Board za sierpień. Poprzednio miał wartość 112,5 pkt, oczekiwany jest spadek do 106,5 pkt
* Przedstawiony zostanie protokół z posiedzenia amerykańskiego Fed, z którego inwestorzy będą chcieli wyczytać wskazówki dotyczące przyszłej polityki pieniężnej w USA
* W Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców w sierpniu. Przewidywany jest spadek wskaźnika do 105,4 pkt
* O stopach procentowych zadecyduje słowacki bank centralny

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.