Doniesienia z frontu nieruchomości

Doniesienia z frontu nieruchomości
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-08-28 (09:49)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: W poniedziałek skończyła się wzrostowa seria trwająca przez ostatnie trzy sesje minionego tygodnia. Notowania rozpoczęły się co prawda od zwyżki, ale stopniowo nastroje na parkiecie pogarszały się i ostatecznie indeks WIG zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Potwierdził on, że bariera 60 tys. pkt może być przynajmniej na razie trudna do przekroczenia. W rejonie tego poziomu indeks pozostawał trzecią kolejną sesję.

Taki przebieg zdarzeń w ostatnich dniach sugeruje, że kończy się faza odbicia oparta na emocjach. Teraz do kontynuacji zwyżki będą konieczne fundamentalne przesłanki. Taka diagnoza dotyczy zarówno rynków zagranicznych, jak i polskiego, który w dalszym ciągu jest bardzo silnie związany z globalnymi wydarzeniami. Tych dobrych wiadomości w ostatnim czasie jest na świecie mniej niż złych. W Polsce ten bilans jest zrównoważony, ale w obecnej sytuacji to globalne nastroje kształtują koniunkturę. Wczoraj inwestorzy dostali kolejną porcję informacji wskazujących na utrzymujące się kłopoty na rynku nieruchomości w Ameryce. Na czoło wysuwały się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Były nieco lepsze od spodziewanych, ale to raczej świadczy o skali obaw specjalistów odnośnie kondycji rynku nieruchomości niż o poprawiającej się sytuacji na nim. Sprzedaż domów była najniższa od prawie 5 lat i obniżyła się 5. miesiąc z rzędu. Mała aktywność w tym względzie powoduje, że nie maleją zapasy niesprzedanych domów. To zaś oddziałuje negatywnie na ceny. Potwierdziły to wczorajsze dane – ceny domów na rynku wtórnym spadły po raz 12. z rzędu. To, jak zachowują się ceny, jest teraz nawet ważniejsze od liczby sprzedanych domów, gdyż oddziałuje na zamożność społeczeństwa amerykańskiego i tym samym skłonność do konsumpcji.

To nie były jedyne złe doniesienia z frontu nieruchomości. Inwestorzy dostali kolejny przykład na to, jak kryzys oddziałuje na inne sfery gospodarki. Konsorcjum, które miało od Home Depot kupić jeden z oddziałów, zostało przez kredytodawców zmuszone do wynegocjowania lepszej ceny. Home Depot tę cenę zaakceptował. Jednocześnie ankieta National Association od Business Economics (NABE) wykazała, jak duże są obawy o niewypłacalność klientów instytucji finansowych i nadmierne zadłużenie.
Jednocześnie pojawiły się dane wskazujące na wzmożone zakupy akcji spółek z branży finansowej przez insiderów, czyli osób zarządzających spółkami. W sierpniu wydali na ten cel najwięcej od 12 lat. Można to interpretować jako pozytywny znak, gdyż uznaje się, że to ta grupa osób ma najlepsze rozeznanie co do przyszłej kondycji finansowej przedsiębiorstw. Z drugiej strony, taka sytuacja może być wskazówką dotyczącą zachowania akcji w długim terminie, a nie krótkim.

Z punktu widzenia naszego rynku finansowego ważna była wczorajsza decyzja Węgierskiego Banku Centralnego. Choć wcześniej sugerował możliwość obniżenia stóp procentowych, to jednak nie zdecydował się na to. Równocześnie podniósł prognozę inflacji na przyszły rok. To potwierdza utrzymujące się tendencje inflacyjne w naszym regionie i może wpływać na postrzeganie aktywów notowanych w tej części świata.

Nasz rynek ze względu na brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych (dopiero w czwartek podane zostaną dane o PKB w II kwartale, ale pewnie nie będą miały zbyt dużego znaczenia) pozostawał będzie pod wpływem globalnych nastrojów. Pewnych emocji może dostarczyć środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz komentarze członków Rady towarzyszące tej decyzji. Ostrzejsza retoryka szkodziłaby giełdzie. Liczyć się będą też doniesienia z rynku towarów, rzutujące na kursy PKN Orlen, Lotosu, czy KGHM. Te zaś będą w dużym stopniu zależeć od tego, czy znów wrócą obawy o negatywny wpływ kryzysu na rynku nieruchomości na globalną gospodarkę.

Najważniejsze informacje z 24 sierpnia 2007 r.

* Sprzedaż domów w USA spadła w lipcu na rynku wtórnym piąty kolejny raz i osiągnęła najniższy poziom od blisko 5 lat (5,75 mln). Ceny domów obniżyły się 12. raz z rzędu
* Home Depot, największa firm na świecie z branży wyposażenia wnętrz, zdecydowała się sprzedać jeden ze swoich oddziałów za cenę o 18% niższą od wcześniej wynegocjowanej
* Zakupy akcji banków, ubezpieczycieli i firm udzielających pożyczek gotówkowych przez insiderów były w sierpniu w USA najwyższe od 12 lat
* Największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki są złe kredyty – wynika z ankiety NABE, jednego z największych instytutów badawczych w USA
* Węgierski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i podniósł prognozę inflacji na 2008 r.

Dziś na rynkach
Wtorek, 28/08/2007 r.

* W USA zostanie podany indeks nastrojów konsumentów Conference Board za sierpień. Poprzednio miał wartość 112,5 pkt, oczekiwany jest spadek do 106,5 pkt
* Przedstawiony zostanie protokół z posiedzenia amerykańskiego Fed, z którego inwestorzy będą chcieli wyczytać wskazówki dotyczące przyszłej polityki pieniężnej w USA
* W Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców w sierpniu. Przewidywany jest spadek wskaźnika do 105,4 pkt
* O stopach procentowych zadecyduje słowacki bank centralny

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.