W USA minimalnie spadła sprzedaż domów

W USA minimalnie spadła sprzedaż domów
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-08-27 (20:35)

WYDARZENIE DNIA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA spadła w lipcu o 0,2 proc. do 5,75 mln sztuk, wobec 0,9 proc. oczekiwanych przez analityków (średnio). Na inwestorach większe wrażenie robią jednak statystyki roczne. A według nich sprzedaż domów była niższa o 9 proc. niż w lipcu 2006 r. Równocześnie spadają także ceny - średnio o 0,6 proc. w porównaniu do lipca ub.r.

Wzrosła za to liczba domów wystawionych na sprzedaż. W lipcu było to 4,59 mln - o 5,1 proc. więcej niż w czerwcu i właśnie ta liczba robi najgorsze wrażenie. Rosnąca podaż przy spadających cenach nieruchomości sugeruje bowiem, że ceny mogą spadać nadal, ale rynek nie dotarł jeszcze do końca swoich kłopotów. Zwłaszcza, że kupujący oczekują na dalszy spadek cen i na razie nie spieszą z odsieczą.

SYTUACJA NA GPW

Po relatywnie niezłym otwarciu (niewielkie zwyżki) do wczesnych godzin po południowych trwała niezbyt interesująca batalia o utrzymanie WIG20 powyżej 3600 pkt, której towarzyszyły niewielkie obroty. Nieudana końcówka sesji, w czasie której spadki przyspieszyły to reakcja inwestorów na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które okazały się wprawdzie lepsze od oczekiwań analityków, ale zbyt słabe by powstrzymać inwestorów przed realizacją zysków z odbicia z minionego tygodnia.

Na całym rynku obroty podliczono na 1,45 mld PLN, a więc nieco wyżej niż w piątek, ale trudno mówić o przełomowej sesji.

Mimo spadku WIG20 i WIG, wzrosły dziś akcje 192. spółek, potaniały 96. To zasługa dobrej postawy małych i średnich firm, choć i w ich przypadku można mówić o nieudanym popołudniu.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie odpoczęły dzisiaj po silnych wzrostach z ubiegłego tygodnia. Dzień zaczął się dosyć udanie na blisko jednoprocentowych plusach, co było wynikiem wysokiego zamknięcia na piątkowej sesji w Stanach oraz pozytywnego przebiegu sesji w Azji. W dalszej części dnia przeważały jednak decyzje o realizacji zysków i główne indeksy zaczęły tracić na wartości. Sytuacja jest ciągłe dosyć niepewna, tak więc inwestorzy woleli zamknąć pozycje przed dzisiejszą publikacją sprzedaży domów na rynku wtórnym, która jednak okazała się bliska oczekiwaniom i nie wpłynęła znacząco na europejskie indeksy. Niemiecki DAX skończył dzień 0,3 proc. na minusie, francuski CAC40 wzrósł o 0,4 proc., podobnie jak brytyjski FTSE. Giełdy Amerykańskie otworzyły się poniżej piątkowego zamknięcia, co potwierdza obawy o wyczerpaniu się potencjału wzrostowego.

WALUTY

Rynek nie wytrzymał swojego własnego tempa umacniania euro, ale dzisiejsza korekta nie była zbyt silna. Rano euro kosztowało 1,368 USD, po południu 1,364 USD, więc nie był to wielki ruch, a w dodatku brakowało dziś na rynku brytyjskich banków.

Jen, który mocno tracił rano, odrobił w ciągu dnia większość strat. Skończyło się na spadku o 0,1 proc. do dolara i jeszcze mniejszym wobec euro.

Mocniejszy jen, to zwykle słabszy złoty. Nie inaczej było i tym razem. Choć rano kurs dolara spadł poniżej 2,80 PLN, do wieczora powrócił powyżej tej bariery na 0,6 grosza. Euro ustabilizowało się na 3,827 PLN, franka wyceniano zaś na 2,331 PLN.

SUROWCE

Cena ropy utrzymywała się przez większość dnia na poziomie 70,50 USD za londyńską baryłkę typu brent, jednak niższe otwarcie w Stanach pociągnęło ją w dół i po spadku o 0,7 proc. kurs broni się w okolicy 70,00 USD. Wydaje się, ostatnie spadki były zbyt gwałtowne i cena powinna pozostać powyżej wspomnianego poziomu, tym bardziej, że w Stanach zbliża się Labour Day. To przypadające na pierwszy poniedziałek września święto kończy szczyt sezonu wakacyjnego za oceanem i do tego czasu popyt na ropę powinien utrzymywać się wysoko.

Miedź silnie wzrosła o 2,4 proc. w wyniku dobrych informacji dotyczących amerykańskiej gospodarki, które zaskoczyły rynek w piątek. Wzrost sprzedaży nowych domów przełoży się na wyższe zapotrzebowanie na miedź, której cena na londyńskiej giełdzie podskoczyła dzisiaj do 7.445 USD.

Złoto spadło o 0,5 proc. do poziomu 667 USD za uncję w wyniku umocnienia się dolara amerykańskiego.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.