Powiew optymizmu

Powiew optymizmu
Data dodania: 2007-08-27 (10:32) Komentarz Expandera

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: W piątek znów na giełdach wiało optymizmem. Tym razem jego podstawy były mocniejsze, bo znajdowały wsparcie w fundamentach. Oprócz wskaźników dotyczących indeksów aktywności sektora produkcyjnego i usług w Eurolandzie (wstępne szacunki za sierpień) reszta wiadomości była korzystna.

Najbardziej czekano na doniesienia z rynku nieruchomości w USA. Liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym okazała się wyższa niż się spodziewano, ale nie był to jakiś przełom – raczej możemy mówić o stabilizacji na niskim poziomie. Jednocześnie uwagę zwracały informacje o cenach domów. Nie były jednoznaczne. Średnia cena znacznie spadła, ale jeśli wziąć pod uwagę medianę (dzieli zbiór liczb dokładnie na dwie równe połowy) to odnotowano niewielki wzrost. Tak czy inaczej odbiór tych danych był korzystny. Indeksy w USA w piątek ponownie wyraźnie zyskały. Dziś kolejna wersyfikacja kondycji rynku nieruchomości – dużo ważniejsze dane o sytuacji na rynku wtórnym nieruchomości w USA.

Od lipcowego szczytu nasz rynek stracił blisko 18%. Po ostatnim odbiciu strata od górki wynosi 11%. W rezultacie letniej przeceny tegoroczne stopy zwrotu z funduszy akcyjnych zmniejszyły się do przeciętnie kilkunastu procent. Lepszymi osiągnięciami mogą pochwalić się jedynie fundusze małych i średnich spółek, ale tutaj i ryzyko jest znacznie większe. Te kilkanaście procent to z grubsza tyle ile na cały obecny rok zapowiadali u progu 2007 r. specjaliści z branży funduszy inwestycyjnych. To jednocześnie znacznie więcej niż przynoszą inne formy inwestowania. Natomiast takie zyski mogą rozczarowywać w kontekście reklam funduszy inwestycyjnych, które zachęcały znacznie większymi zyskami.

Mimo gwałtowności ostatniej wyprzedaży mamy raczej do czynienia z powrotem do pewnej normalności, gdzie w piątym kolejnym roku hossy trudno liczyć na tak spektakularne zyski, jakie notowano w pierwszej połowie tego roku. Nie jest to natomiast bezwarunkowa okazja do agresywnego kupna akcji. Dlaczego?

Po pierwsze, istnieje duże ryzyko, że problemy, jakie ujawniły się w związku z załamaniem na amerykańskim rynku nieruchomości, będą miały dalsze negatywne konsekwencje dla światowej gospodarki. Po drugie, wyceny polskich akcji na tle zagranicznych odpowiedników w dalszym ciągu pozostają wygórowane. Po trzecie, napływające dane makroekonomiczne wskazują na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. To szczególnie może zaważyć na postrzeganiu małych i średnich spółek. Po czwarte, spadek cen polskich obligacji powoduje, że stopniowo stanowią coraz bardziej atrakcyjną alternatywę dla akcji. Po piąte, można oczekiwać utrzymywania się zwiększonej zmienności giełd, a ta oznacza dodatkowe ryzyko inwestycji.

Tymczasem inwestorzy spekulują co zrobi amerykański bank centralny, czyli Fed, ze stopami procentowymi. Oczekiwania, że zostaną zmniejszone, były jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawę koniunktury w ostatnich dniach. Fed już zmniejszył stopę procentową, po jakiej pożycza pieniądze bankom komercyjnym. Teraz oczekuje się na obniżenie stopy, po jakiej banki pożyczają środki między sobą, co bezpośrednio przekłada się na koszt kredytu. To miałoby zmniejszyć kłopoty Amerykanów z obsługą zadłużenia. Jednak na dłuższą metę mogłoby być ryzykowne, gdyż groziłoby utrwaleniem problemu zamiast jego rozwiązania. Zaczynają się też pojawiać głosy, że cięcie stóp byłoby niekorzystne z punktu widzenia inflacji i mogłoby zamiast do spadku przyczynić się do wzrostu rentowności długoterminowych obligacji. Ta zaś jest odniesieniem dla kosztów kredytów hipotecznych, czy też oceny atrakcyjności wycen akcji.

Najważniejsze informacje z 24 sierpnia 2007 r.

* Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 2007 roku 12,2% wobec 12,4% w czerwcu
* Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,7% w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 17,1% r/r
* Liczba domów sprzedanych na rynku pierwotnym w USA wyniosła w lipcu 870 tys. i była wyższa od spodziewanej
* Wzrost zamówień na dobra trwałego użytku wyniósł w USA w lipcu 5,9%, znacznie więcej niż oczekiwano
* Indeks PMI sektora produkcyjnego Unii Europejskiej w sierpniu wyniósł 54,2 pkt., czyli nieco mniej niż prognozowano, podobnie było ze wskaźnikiem dla sektora usług, który osiągnął 57,9 pkt.

Dziś na rynkach
Poniedziałek, 27/08/2007 r.

* GUS opublikuje wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych za II kwartał 2007 r.
* W USA podane zostaną dane o wielkości sprzedaży domów na rynku wtórnym za lipiec. Prognoza mówi o 5,7 mln wobec 5,75 mln w czerwcu. Dużo istotniejsze mogą się okazać towarzyszące tym danym wiadomości o cenach domów.
* W Czechach nastąpi publikacja wskaźników nastrojów konsumentów i przedsiębiorców w sierpniu
* Na Węgrzech bank centralny zadecyduje o stopach procentowych. Spodziewana jest obniżka do 7,5% z 7,75 proc.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.