W tym tygodniu emocje zapewnią banki centralne

W tym tygodniu emocje zapewnią banki centralne
Data dodania: 2007-08-27 (10:06) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Oprócz Rady Polityki Pieniężnej, swoje decyzje co do stóp procentowych podejmą banki centralne Czech i Węgier. Już dziś decyzję podejmie bank centralny Węgier - spodziewane jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, po niedawnej obniżce.

Także w poniedziałek dane z rynku domów w USA. W piątek nieoczekiwany wzrost liczby transakcji na rynku pierwotnym poprawił nastroje inwestorów na całym świecie. Dziś jednak dane z rynku wtórnego, który jest kilkukrotnie większy - a przez to ważniejszy - od pierwotnego. Kolejne emocje we wtorek - Rada Polityki Pieniężnej może podnieść stopy procentowe, choć zdania na ten temat są podzielone. W czwartek przed podobnym dylematem stanie czeski bank centralny. Tego dnia poznamy także wzrost PKB w Polsce za II kwartał. W piątek indeks nastrojów konsumentów w USA.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja była zaskakująco udana. Początek przyniósł - zgodnie z oczekiwaniami - ochłodzenie i niewielkie spadki indeksów. Do południa działo się niewiele, później indeksy powoli odbijały, a w ostatniej godzinie notowań inwestorzy szturmowali rynek, ponieważ dobre dane z rynku nieruchomości w USA rozwiały część obaw o kondycję tego segmentu amerykańskiej gospodarki. Niestety jedna godzina intensywnego handlu to zbyt mało, by wyraźnie wzrosły obroty, które na całym rynku podliczono na 1,3 mld PLN. Od początku do końca notowań podrożały akcje 202. spółek, potaniały 85.

W nadchodzącym tygodniu 62. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się spadku WIG20, a 15 proc. oczekuje jego wzrostu, co - wedle zasady "większość nie ma racji" - jest dobrą informacją dla rynku.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Pomimo obawy o realizację zysków po pięciu pozytywnych sesjach na amerykańskim parkiecie, w piątek inwestorzy w Stanach dalej kupowali akcje. Dzięki pozytywnym danym makro, S&P zyskał 1,2 proc., a Dow Jones wzrósł o 1,1 proc. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w lipcu o prawie 6 proc. przy oczekiwanym jednoprocentowym wzroście, a co więcej, sprzedaż nowych domów zaskoczyła rynek pozytywną dynamiką na poziomie 2,8 proc. (oczekiwano spadku o 1 proc.). Z drugiej strony, im wyżej wspinały się indeksy tym niższe obroty temu towarzyszyły, co sugeruje, że druga fala korekty jest jeszcze przed nami.

Kontynuacja odbicia miała miejsce również w Brazylii, gdzie główny indeks (Bovespa) zyskał 2,2 proc. oraz dzisiaj rano w Azji. Nikkei wzrósł o 0,3 proc., Hang Seng o 2 proc., a Shanghai Composite o 1,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG - po półtoramiesięcznej korekcie indeks obronił się na silnym wsparciu na 56 tys. punktów i zaczął odbicie. Przebiega ona bardzo szybko, bowiem od dołków z czarnego czwartku indeks zyskał już ponad 10 proc. Nie jest to dobry sygnał, ponieważ może skusić inwestorów do realizacji zysków i rozpocząć drugą falę korekty. Taki scenariusz potwierdzają malejące obroty podczas wzrostów z ubiegłego tygodnia. Co więcej, według zniesień Fibonacciego, potencjał do kontynuacji odbicia wynosi ok. 3 proc. co może odstraszyć od kupna inwestorów opierających swe decyzje na analizie technicznej. Z drugiej strony, MACD i RSI dały sygnały kupna, jednak w tym przypadku mogą mieć one mniejsze znaczenie, chociażby dlatego, że wskaźnik DMI sugeruje, iż wzrosty z ubiegłego tygodnia nie są głównym średniookresowym trendem.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Polimex Mostostal - będzie generalnym wykonawcą wytwórni kwasu tereftalowego dla PKN Orlen za co otrzyma 550 mln PLN.

GTC - spółka zależna (City Properties) nabyła serbską spółkę Demo Invest z siedzibą w Belgradzie za 14,4 mln EUR.

BZWBK - podmiot w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 66.000 akcji o łącznej wartości 16 mln PLN.

Gant - spółka zależna (Gant Developement) kupiła grunt w Opolu za 14,8 mln PLN. Zostanie na nim zbudowane osiedle domów jednorodzinnych o łącznej powierzchni użytkowej 14.200 m.kw.

Orbis - główny udziałowiec (Accor SA) zwiększył zaangażowanie w sieć hoteli do 45 proc. (wcześniej 40 proc)

Jutrzenka - Deutsche Bank zwiększył zaangażowanie w spółkę 6,4 proc. (wcześniej 4,3 proc.).

Agora - insider sprzedał 26.501 akcji spółki o łącznej wartości 1,25 mln PLN.

Kopex - osoba związana z prokurentem spółki sprzedała 9.442 akcje po cenie 48,42 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Zwyżki w USA i Azji, a przede wszystkim korzystny rozwój wydarzeń na rynku walutowym sprzyjają dziś dalszej wspinaczce warszawskich indeksów. Trzeba też pamiętać, że w piątek niewielu inwestorów zdążyło zrobić zakupy w końcówce sesji (dane z rynku nieruchomości w USA podano o 16-tej naszego czasu), być może więc dziś rano napłynie więcej zleceń kupna. Uważnie trzeba jednak śledzić nie tyle zmiany wartości indeksów co skalę obrotów. Jak dotąd nie potwierdzają one zapału inwestorów do kupna akcji, co wskazuje na to, że wciąż możemy mówić tylko o odbiciu na GPW, które może się łatwo urwać. Choć może też doprowadzić indeksy do rekordowych poziomów.

Dziś rekordy na pewno nie padną. Spodziewamy się dobrego otwarcia, nieco większej aktywności inwestorów - ale niezbyt dużej ze względu na "brak Londynu" - i znów ważnej końcówki sesji ze względu na dane z USA.

WALUTY

Dziś rano wartość euro skokowo wzrosła o 0,8 proc. do 1,367 USD. Euro drożeje po dobrych danych makro z USA, a także "technicznie". Po silnych spadkach, europejska waluta była silnie wyprzedana, obecnie obserwujemy bardzo silne odbicie, które w razie kontynuacji - a nie można jej wykluczyć - szybko doprowadzi z kolei do wykupienia.

W poniedziałek rano spada wartość jena - o 0,4 proc. do dolara i 1,2 proc. wobec euro. Także tutaj można mówić o dużej roli analizy technicznej i o odreagowaniu jena po wcześniejszym umocnieniu.
Okoliczności sprzyjają złotemu. Dolar spada do 2,795 PLN, euro do 3,822 PLN, a frank do 2,326 PLN.

SUROWCE

Dziś rano ropa utrzymuje się powyżej poziomu 70 USD za baryłkę, który przekroczyła w piątek po dobrych danych makro z amerykańskiej gospodarki. Wysoki popyt na ten surowiec powinien utrzymać się w najbliższym tygodniu, co jest związane z końcówką sezonu wakacyjnego w Stanach. W konsekwencji, przy braku silniejszych ruchów na rynku akcji, ropa powinna ograniczyć swoje wahania w tym tygodniu do przedziału 70-72 USD. Niewielkie zmiany ceny powinniśmy zobaczyć również w przypadku miedzi, która na nowojorskiej giełdzie wzrosła 0,5 proc., a w Szanghaju o 2,5 proc., jednak było to jeszcze dyskontowanie piątkowych informacji ze Stanów. Giełda londyńska dzisiaj nie pracuje. Złoto dziś rano zachowuje się spokojnie, co można przypisać niewielkim zmianom eurodolara. Cena uncji otworzyła się na 669 USD i pozostaje na tym poziomie.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.