Inflacja w Szwajcarii zaskoczyła, stopy wzrosną?

Inflacja w Szwajcarii zaskoczyła, stopy wzrosną?
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-03 (20:26)

WYDARZENIE DNIA: Majowa inflacja w Szwajcarii wyniosła 2,9 proc. wobec oczekiwanych 2,4 proc. i 2,3 proc. w kwietniu. To najwyższy poziom wzrostu cen od 1993 r. W tej sytuacji - o ile nie nastąpi szybko odwrót tendencji - o domniemanych obniżkach stóp procentowych w Narodowym Banku Szwajcarii można zapomnieć.

Jeden z ekonomistów (z banku Credit Suisse) zakłada nawet, że SNB może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Tego samego zdania jest także rynek terminowy. Kontrakty na stopę procentową (z terminem wygaśnięcia w grudniu) wzrosły do 3,03 proc. z 2,87 proc. na początku maja. Problem z inflacją ma też Europejski Bank Centralny. Inflacja producentów wzrosła w kwietniu do 6,1 proc. Także i w strefie euro prędzej można się spodziewać po takich danych podniesienia stóp niż ich obcięcia.

SYTUACJA NA GPW

Wprawdzie obroty na dzisiejszej sesji nie były dużo wyższe niż w poniedziałek (policzono je na szerokim rynku na 851 mld PLN), ale wystarczyły by poprawić nastroje akcjonariuszy. To głównie zasługa dobrej końcówki po pozytywnym wystąpieniu Bena Bernanke i wzrostom indeksów zagranicznych. Największe powody do zadowolenia mieli inwestorzy, który w swoich portfelach przeważają spółki duże - WIG20 zyskał 1 proc. i z nawiązką odrobił straty z początku tygodnia. To głównie zasługa KGHM, Pekao i TPSA (biorąc pod uwagę obroty), chociaż znacznie bardziej od rynku wzrosły kursy BZWBK, GTC oraz Biotonu. W gorszej kondycji cały czas znajdują się spółki małe i średnie. Dobra końcówka dzisiejszych notowań zapewniła im zaledwie obronę przed kontynuacją poniedziałkowych spadków.

GIEŁDY W EUROPIE

We większość europejskich parkietów kończyła dzień na plusach, ale skala wzrostów była tak niewielka, że dzisiejszą sesję powinniśmy uznać raczej za akceptację niższych poziomów indeksów niż odreagowanie ostatnich spadków. Wzrost PKB w strefie euro nie zaskoczył uczestników rynku - w I kw.2008 r. wzrósł o 0,8 proc., a w ujęciu rocznym o 2,2 proc.. Ceny surowców stabilizują się na wysokich poziomach, a kolejne kraje odczuwają dotkliwie przyspieszającą inflację - opublikowane we wtorek dane ze Szwajcarii pokazały dwukrotnie szybszy wzrost cen w maju niż prognozowali ekonomiści (ceny konsumentów rosły o 0,8 proc. m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,4 proc.). Płaskie otwarcie notowań za oceanem nie zmieniło nastrojów w Europie i o 16.30 FTSE wzrósł o 0,3 proc., paryski CAC40 zyskał 0,8 proc. a szwajcarski indeks SMI był o 0,1 proc. wyżej niż w poniedziałek.

WALUTY

Eurodolar wybił się z dwudniowej konsolidacji i powrócił na spadkową ścieżkę. Euro potaniało w stosunku do amerykańskiej waluty o 0,5 proc. i zeszło do poziomu 1.546 USD, czyli blisko trzymiesięcznych minimów. Impulsem do tego ruchu była wypowiedź Bena Bernanke, który stwierdził, że obecny poziom stóp za oceanem jest odpowiedni do tego, aby pomóc amerykańskiej gospodarce wyjść na prostą. Rynek zinterpretował te słowa jako zapowiedź końca obniżek stóp procentowych, które wywierały presję spadkową na dolara w ostatnim roku. Co więcej, szef FED wyraził zaniepokojenie silną deprecjacją amerykańskiej waluty (jakby to nie była wina prowadzonej przez niego polityki monetarnej), która utrudnia walkę z inflacją.

Frank szwajcarski również zyskiwał po tym jak dynamika inflacji u Helwetów w maju wzrosła do 2,9 proc. i była najwyższa od 15 lat. Jednak umocnienie dolara oraz dobre nastroje na rynkach akcji sprawiły, że w dalszej części notowań oddał tę zwyżkę. Przebieg wydarzeń za granicą przełożył się na osłabienie złotego w stosunku do dolara o 0,4 proc. (2,18 PLN). Taniały natomiast euro, o 0,4 proc. (3,37 PLN) i frank o 0,7 proc. (2,09 PLN).

SUROWCE

We wtorek cena ropy naftowej wahała się w niewielkim zakresie pomiędzy 127,5 - 125,5 USD. Z technicznego punktu widzenia nie możemy jeszcze mówić o trendzie spadkowym ponieważ kurs znajduje się w okolicach dolnej linii kanału wzrostowego, który w lutym zapoczątkował rajd w górę o ponad 40 USD. Przed cotygodniowymi informacjami o stanie zapasów ergetycznych USA, inwestorzy pozbywali się kontraktów terminowych na ropę, ponieważ rynek oczekuje wzrostu rezerw energetycznych. Ok. godz. 16.00 baryłka ropy kosztowała o 1,2 proc. mniej niż w poniedziałek, czyli 126,1 USD. Inwestorzy sprzedawali we wtorek złoto po wypowiedzi B.Bernanke, którą odebraną, jako sygnalizację możliwej podwyżki stóp procentowych w USA. Po przecenie o ponad 1 proc. uncja kruszcu kosztowała 883 USD. Wyższe oprocentowanie oznaczałoby zwiększone zainteresowanie dolarem, który powinien w poruszać się w przeciwnym kierunku do metali szlachetnych. Za tonę miedzi płacono w Londynie ok. 7 930 USD o 80 USD więcej niż w poniedziałek.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.