Przemysł w stagnacji, banki inwestycyjne mniej wiarygodne

Przemysł w stagnacji, banki inwestycyjne mniej wiarygodne
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-06-03 (10:45)

Agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi dla trzech znaczących amerykańskich banków inwestycyjnych. Rating Morgan Stanley został zredukowany z AA- do A+, zaś ratingi Merrill Lynch i Lehman Brothers z A+ do A. Utrzymany został jedynie rating dla największej z firm sektora – banku Goldman Sachs (na poziomie AA-).

Wszystkie cztery banki mają perspektywę negatywną – główną obawą w ich przypadku jest możliwość pojawienia się dalszych odpisów z tytułu spadku wartości posiadanych aktywów. Pod obstrzałem jest zwłaszcza Lehman Brothers, który miał podobną do Bear Sterns strukturę aktywów. Wall Street Journal napisał dziś, iż bank prawdopodobnie będzie musiał po raz drugi podnieść kapitał, co prawdopodobnie ogłoszone zostanie 16 czerwca – razem z wynikami spółki za drugi kwartał.

Wskaźniki aktywności dla przemysłu USA, strefy euro i Wiekiej Brytanii znajdują się w zgodnie wąskim przedziale 49,6 – 50,6 pkt., co z grubsza oznacza zastój. Należy przy tym jednak dodać, iż w strefie euro (50,6 pkt.) i USA (49,6 pkt.) mieliśmy do czynienia z trochę nieoczekiwanymi wzrostami, podczas gdy w Wielkiej Brytanii (50,0 pkt.) indeks zniżkował więcej niż oczekiwano. W tym ostatnim przypadku, dane z przemysłu są kolejnym niepokojącym sygnałem co do kierunku, w którym podąża brytyjska gospodarka. Z kolei jeśli chodzi o USA, wzrost indeksu miał miejsce przy dalszym wzroście i tak wysokiego (87 pkt. w maju) indeksu cen, który świadczy o bardzo poważnej presji inflacyjnej, której normalnie można by się spodziewać raczej przy szybko rosnącej gospodarce.

Dziś chyba najbardziej spokojny dzień w tym tygodniu, przynajmniej jeśli chodzi o przewidywane publikacje danych. O godzinie 11.00 czeka nas drugi szacunek danych o PKB w strefie euro (oczekiwane potwierdzenie podanego pierwotnie wzrostu na poziomie 0,7% q/q) i wskaźnik PPI za kwiecień (oczekiwane 0,8% m/m i 6,1% r/r), zaś o 16.00 podane będą dane o kwietniowych zamówieniach fabrycznych w USA (konsensus przewiduje wzrost rzędu 0,1% m/m).

Waluty – Wyraźne umocnienie jena

Kolejne odpisy w sektorze finansowym, to chyba ostatnia rzecz, o której chcieliby słyszeć inwestorzy – zwłaszcza ci, którzy postawili na poprawę sytuacji na rynkach. Samo przywołanie wydarzeń związanych z bankiem Bear Sterns musi zapewne wywoływać u co niektórych zimne dreszcze, stąd też trudno się dziwić alergicznej reakcji na obniżkę ratingów wiarygodności kredytowej dla trzech z czterech największych banków inwestycyjnych. Informacja ta pomogła parze USDJPY odsunąć się na bezpieczną odległość od poziomu oporu (105,85, spadek nawet do 104,00) i japońska waluta w rezultacie w relacji do dolara zyskała 1,5%. Mniej bo 0,5% zyskał frank, co sprowadziło notowania pary USDCHF do poziomu 1,0360. Natomiast interesujące jest zachowanie euro, które ostatecznie pozostaje na tym samym poziomie względem dolara, jak wczoraj rano. Co więcej, dane o aktywności w amerykańskim przemyśle stały się nawet pretekstem dla podaży do przetestowania (nieudanego co prawda) piątkowego minimum. Taka postawa rynku mogłaby sugerować, iż bardziej prawdopodobny jest scenariusz zmierzania w kierunku wsparcia na 1,5284 niż oporu na 1,5817, ale pamiętajmy, że w tym tygodniu będzie jeszcze wiele okazji aby to zmienić.

W poniedziałek złoty nieznacznie tracił na wartości, co należy przypisać przede wszystkim ogólnemu wzrostowi awersji do ryzyka. Otwarcie nastąpiło jeszcze przy poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia, czyli 2,1670 złotego za dolara i 3,37 za euro, jednak później notowania par USDPLN i EURPLN wzrastała odpowiednio do 2,18 i 3,3830 i dopiero na koniec dnia, straty te były częściowo odrabiane. Na rynek zasadniczego wpływu nie miała publikacja prognozy inflacji sporządzonej przez ministerstwo finansów (które oczekuje inflacji na poziomie 4,3% r/r), która jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami (4,3-4,4% r/r).

Surowce – Słaba pogoda sprzyja cenom zbóż

Od piątkowego poranka kukurydza podrożała aż o 6%, soja o 4,5%, zaś pszenica (dla której poziom 740 USD za 100 buszli był istotnym wsparciem) 3,5%. W pierwszych dwóch przypadkach powodem jest pogoda w USA. Ostatnie 30 dni w środkowo-zachodniej częsci USA były znacznie zimniejsze i bardziej wilgotne niż wynosi średnia dla tego okresu, co nie rokuje dobrze zbiorom. Dziś o godzinie 22.00 naszego czasu USDA (United States Department of Agriculture) poda pierwsze oceny tegorocznych zbiorów kukurydzy.

Spora zmienność towarzyszy nadal cenom ropy, które wczoraj najpierw obniżyły się do 125,60 USD za baryłkę gatunku Brent, zaś następnie wzrosły przejściowo nawet do 129,20 USD za baryłkę, choć szybko nastąpiło zejście w okolice 127,50 USD. Konsolidacja w szerokim przedziale 125-129,20 USD jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem do czasu, kiedy na rynek napłyną nowe informacje.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.