Przemysł w stagnacji, banki inwestycyjne mniej wiarygodne

Przemysł w stagnacji, banki inwestycyjne mniej wiarygodne
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-06-03 (10:45)

Agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi dla trzech znaczących amerykańskich banków inwestycyjnych. Rating Morgan Stanley został zredukowany z AA- do A+, zaś ratingi Merrill Lynch i Lehman Brothers z A+ do A. Utrzymany został jedynie rating dla największej z firm sektora – banku Goldman Sachs (na poziomie AA-).

Wszystkie cztery banki mają perspektywę negatywną – główną obawą w ich przypadku jest możliwość pojawienia się dalszych odpisów z tytułu spadku wartości posiadanych aktywów. Pod obstrzałem jest zwłaszcza Lehman Brothers, który miał podobną do Bear Sterns strukturę aktywów. Wall Street Journal napisał dziś, iż bank prawdopodobnie będzie musiał po raz drugi podnieść kapitał, co prawdopodobnie ogłoszone zostanie 16 czerwca – razem z wynikami spółki za drugi kwartał.

Wskaźniki aktywności dla przemysłu USA, strefy euro i Wiekiej Brytanii znajdują się w zgodnie wąskim przedziale 49,6 – 50,6 pkt., co z grubsza oznacza zastój. Należy przy tym jednak dodać, iż w strefie euro (50,6 pkt.) i USA (49,6 pkt.) mieliśmy do czynienia z trochę nieoczekiwanymi wzrostami, podczas gdy w Wielkiej Brytanii (50,0 pkt.) indeks zniżkował więcej niż oczekiwano. W tym ostatnim przypadku, dane z przemysłu są kolejnym niepokojącym sygnałem co do kierunku, w którym podąża brytyjska gospodarka. Z kolei jeśli chodzi o USA, wzrost indeksu miał miejsce przy dalszym wzroście i tak wysokiego (87 pkt. w maju) indeksu cen, który świadczy o bardzo poważnej presji inflacyjnej, której normalnie można by się spodziewać raczej przy szybko rosnącej gospodarce.

Dziś chyba najbardziej spokojny dzień w tym tygodniu, przynajmniej jeśli chodzi o przewidywane publikacje danych. O godzinie 11.00 czeka nas drugi szacunek danych o PKB w strefie euro (oczekiwane potwierdzenie podanego pierwotnie wzrostu na poziomie 0,7% q/q) i wskaźnik PPI za kwiecień (oczekiwane 0,8% m/m i 6,1% r/r), zaś o 16.00 podane będą dane o kwietniowych zamówieniach fabrycznych w USA (konsensus przewiduje wzrost rzędu 0,1% m/m).

Waluty – Wyraźne umocnienie jena

Kolejne odpisy w sektorze finansowym, to chyba ostatnia rzecz, o której chcieliby słyszeć inwestorzy – zwłaszcza ci, którzy postawili na poprawę sytuacji na rynkach. Samo przywołanie wydarzeń związanych z bankiem Bear Sterns musi zapewne wywoływać u co niektórych zimne dreszcze, stąd też trudno się dziwić alergicznej reakcji na obniżkę ratingów wiarygodności kredytowej dla trzech z czterech największych banków inwestycyjnych. Informacja ta pomogła parze USDJPY odsunąć się na bezpieczną odległość od poziomu oporu (105,85, spadek nawet do 104,00) i japońska waluta w rezultacie w relacji do dolara zyskała 1,5%. Mniej bo 0,5% zyskał frank, co sprowadziło notowania pary USDCHF do poziomu 1,0360. Natomiast interesujące jest zachowanie euro, które ostatecznie pozostaje na tym samym poziomie względem dolara, jak wczoraj rano. Co więcej, dane o aktywności w amerykańskim przemyśle stały się nawet pretekstem dla podaży do przetestowania (nieudanego co prawda) piątkowego minimum. Taka postawa rynku mogłaby sugerować, iż bardziej prawdopodobny jest scenariusz zmierzania w kierunku wsparcia na 1,5284 niż oporu na 1,5817, ale pamiętajmy, że w tym tygodniu będzie jeszcze wiele okazji aby to zmienić.

W poniedziałek złoty nieznacznie tracił na wartości, co należy przypisać przede wszystkim ogólnemu wzrostowi awersji do ryzyka. Otwarcie nastąpiło jeszcze przy poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia, czyli 2,1670 złotego za dolara i 3,37 za euro, jednak później notowania par USDPLN i EURPLN wzrastała odpowiednio do 2,18 i 3,3830 i dopiero na koniec dnia, straty te były częściowo odrabiane. Na rynek zasadniczego wpływu nie miała publikacja prognozy inflacji sporządzonej przez ministerstwo finansów (które oczekuje inflacji na poziomie 4,3% r/r), która jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami (4,3-4,4% r/r).

Surowce – Słaba pogoda sprzyja cenom zbóż

Od piątkowego poranka kukurydza podrożała aż o 6%, soja o 4,5%, zaś pszenica (dla której poziom 740 USD za 100 buszli był istotnym wsparciem) 3,5%. W pierwszych dwóch przypadkach powodem jest pogoda w USA. Ostatnie 30 dni w środkowo-zachodniej częsci USA były znacznie zimniejsze i bardziej wilgotne niż wynosi średnia dla tego okresu, co nie rokuje dobrze zbiorom. Dziś o godzinie 22.00 naszego czasu USDA (United States Department of Agriculture) poda pierwsze oceny tegorocznych zbiorów kukurydzy.

Spora zmienność towarzyszy nadal cenom ropy, które wczoraj najpierw obniżyły się do 125,60 USD za baryłkę gatunku Brent, zaś następnie wzrosły przejściowo nawet do 129,20 USD za baryłkę, choć szybko nastąpiło zejście w okolice 127,50 USD. Konsolidacja w szerokim przedziale 125-129,20 USD jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem do czasu, kiedy na rynek napłyną nowe informacje.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.