Dziś drugi odczyt wzrostu PKB w USA

Dziś drugi odczyt wzrostu PKB w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-29 (10:57)

W czwartek opublikowana zostanie również seria indeksów świadcząca o nastrojach w europejskiej gospodarce oraz podaż pieniądza w strefie euro (oczekiwany wzrost o 10,3 proc.). Według prognoz ekonomistów indeks nastrojów w gospodarce w strefie euro ma się obniżyć z 97,1 do 96,7 pkt, ale nie jest to wynik pewny, ze względu na wciąż utrzymujące się dobre nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.

Poznamy także europejski indeks nastrojów konsumentów (ma się nie zmienić) i indeks nastroju w biznesie. Nie da się jednak ukryć, że dzisiejszym gwoździem programu będzie drugi odczyt PKB w Stanach za I kwartał. Według prognoz PKB ma wzorsnąć o 0,9 proc. (podczas gdy w pierwszym odczycie było to 0,6 proc.). Opublikowane zostaną także wskaźniki inflacji bazowej w USA.

SYTUACJA NA GPW

Jeśli ktoś po wczorajszej wzrostowej sesji twierdzi, że sytuacja na GPW wraca do normy, ponieważ obroty przekroczył 2 mld PLN, to albo dziwnie rozumie normalność, albo przeoczył drobny szczegół. Wartość transakcji przeprowadzanych w środę wyłącznie na walorach dwóch banków wyniosła blisko 1 mld PLN, czyli znacznie więcej niż wolumen obrotów całej giełdy z poniedziałku. Takie niespodziewane zawirowania zawdzięczamy gorącemu kapitałowi z zagranicy wpadającemu na warszawski parkiet tuż przed zakończeniem sesji w poszukiwaniu szybkich zysków, ale lepiej pogodzić się z realiami i dostosować się do reguł gry, niż narzekać bez przerwy na chroniczny brak kapitału. WIG20 zyskał 0,8 proc., a WIG wzrósł o 0,6 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne indeksy Wall Street wzrosły drugi dzień z rzędu dzięki odbiciu się cen ropy (po ostatnich spadkach) oraz dobrym danym makro. Zamówienia na dobra trwałego użytku w kwietniu spadły mniej od oczekiwań (a liczone bez środków transportu nieoczekiwanie wzrosły), co zachęciło inwestorów do kupna akcji spółek przemysłowych. Chętnie obracano również branżą energetyczną, a wzrost cen ropy sprawił, że zyskały 32 z 34 jej podmiotów notowanych na amerykańskim parkiecie. W rezultacie, S&P i Dow Jones zyskały po 0,4 proc. przy obrotach wyższych niż na wczorajszej sesji.

Znacznie silniej zwyżkowały ceny akcji na rynkach azjatyckich, bowiem poza optymizmem związanym z danymi zaa oceanu, nastroje eksporterów poprawił taniejący jen.

OBSERWUJ AKCJE

BRE Bank - po przebiciu linii oporu trendu spadkowego wyznaczonej przez szczyty z ostatnich miesięcy, kurs banku konsekwentnie pnie się w górę i na wczorajszej sesji doszedł do poziomu 400 PLN. To kolejny opór, który stoi na drodze przed kontynuacją wzrostów. Kurs już raz go zaatakował (przed tygodniem), wiec powrót w te rejony zwiększa szansę powodzenia, tym bardziej, że wzrostom z ostatnich dwóch sesji towarzyszyły wyższe obroty. Wskaźniki MACD i RSI są dosyć optymistyczne, a na DMI utrzymuje się sygnał kupna.

BZWBK - na wczorajszej sesji kurs banku silnie odreagował przecenę z ostatnich dwóch tygodni, a wzrostom od razu towarzyszyły wyższe obroty. Ponieważ podczas spadków kurs nie zbliżył się do dołków z marca i kwietnia można liczyć na utrzymanie się trendu horyzontalnego o lekko pozytywnym nachyleniu. Jeśli tak, to cena akcji banku powinna teraz poprawić szczyt z przełomu marca i kwietnia, czyli dojść do poziomu 190 PLN, z niewielkim oporem na tej drodze na 180 PLN. MACD i RSI pokazują miejsce na taką zwyżkę.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Asseco Polska - po przecenie z ostatniego tygodnia kurs spółki broni się na wsparciu na poziomie 65,00 PLN. Wbrew pozorom, jest ono dosyć ważne, bowiem spadek poniżej będzie oznaczał równocześnie przełamanie linii wsparcia pięcioletniego trendu wzrostowego. Wprawdzie poruszaniu się cenie akcji w dół towarzyszyły w ubiegłym tygodniu bardzo niskie obroty, co sugeruje, że był to tylko przystanek przed dalszą aprecjacją. Jednak wczorajsza sesja była dosyć zagadkowa - obroty silnie wzrosły, a kurs nie zdołał utrzymać się wysoko. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne.

Lotos - pomimo rekordowych cen ropy oraz dobrych wyników kwartalnych, kurs akcji spółki nie zdołał pokonać kwietniowych szczytów i znów wrócił do trendu spadkowego. To świadczy o wyjątkowo kiepskich nastrojach wokół spółki i należy spodziewać się, że dołki z marca i kwietnia (okolice 31,50 PLN) znów zostaną przetestowane. Przemawiają za tym wysokie obroty na wczorajszej, spadkowej sesji. Główne wskaźniki analizy technicznej są neutralne.

PROGNOZA GIEŁDOWA

W czwartek japoński Nikkei wystrzelił w górę - w trakcie sesji rósł o ponad 2 proc., by zakończyć notowania aż o 3,0 proc. wyżej niż dzień wcześniej. Zagraniczni komentatorzy tłumaczą to wzrostem zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych, które są największym importerem japońskich towarów. W rzeczywistości w kwietniu Amerykanie zamówili o 0,5 proc. mniej dóbr trwałych, ale jeśli przyjrzeć się strukturze tego agregatu, to rzeczywiście Japonia ma powody do optymizmu, bo aż o 28 proc. wzrosły zamówienia na elektronikę. Po tak udanej sesji w Azji wzrosty mogą najprawdopodobniej przenieść się rano do Europy i pomóc warszawskim indeksom wystartować z wyższych poziomów. W trakcie dnia kluczowe będą informacje o nastrojach europejskich przedsiębiorców oraz dane o wzroście PKB w USA w I kw. 2008 r. WIG20 powinien w pierwszej części dnia zmniejszyć dystans do poziomu 3000 pkt, chyba, że przeszkodą okaże się odbicie w górę cen ropy lub dziwne zachowania inwestorów zagranicznych, których nie sposób przewidzieć (realizacja zysku na walorach, które mocno drożały w środę?).

WALUTY

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w kwietniu o 0,1 proc. m/m, a w odniesieniu do poziomu sprzed roku była wyższa jedynie o 0,1 proc. (oczekiwano wzrostu 0,5 proc. r/r). W połączeniu ze środowymi informacjami z USA dało to inwestorom pretekst do wyprzedaży jena i umocnienia amerykańskiej waluty. Ok. godz. 8.00 czasu warszawskiego kurs pary USD/JPY znajdował się o 0,1 proc. wyżej niż dzień wcześniej (105 JPY za 1 dolara). Dolar trzymał się również mocno w stosunku do euro, za które płacono 1,561 USD (o 0,4 proc. mniej niż w środę).

Kurs złotego nie zmienił się znacząco wobec euro, które w czwartek kosztowało 3,395 PLN i nie zdołało przebić się rano przez poziom 3,4 PLN. Inwestorzy nie obrali jeszcze jednoznacznego kierunku dla polskiej waluty - odrabiał straty dolar, a na wartości tracił frank, za waluty płacono odpowiednio 2,172 (+0,5 proc.) i 2,094 (-0,3 proc.)

SUROWCE

Miedź zaczęła sesję na minusach w wyniku informacji o wzroście jej zapasów. Dobre nastroje na Wall Street pomogły jej jednak odrobić znaczną część spadków i na zamknięciu traciła 0,5 proc. Podobne odreagowanie widzieliśmy na wykresach ropy, która spadła wczoraj już do poziomu 126 USD w wyniku obaw o spadek popytu. Impulsem do odrabiania strat była zapowiedź analityków Morgan Stanley, że baryłka z łatwością może podrożeć do 150 USD. Na razie jednak londyńską brent i nowojorską crude handluje się 20 USD niżej.

Złoto broni się przed spadkiem poniżej poziomu 900 USD za uncję, w czym pomaga mu spokój na euro/dolarze oraz wzrosty cen surowców.

Nie wszystkie z nich jednak drożeją. Cena ryżu czwarty dzień z rzędu pozostaje w silnym trendzie spadkowym - wczoraj na chicagowskiej giełdzie zniżkowała o 4,1 proc. To wynik zniesienia barier eksportowych przez Kambodżę, co przekłada się na silny wzrost podaży. Co więcej, zwiększenie eksportu zapowiedział również Wietnam. Od rekordowych 25,07 USD z ubiegłego miesiąca, ryż potaniał już do 17,70 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.