Minutes: Inflacja wzrośnie... albo spadnie

Minutes: Inflacja wzrośnie... albo spadnie
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-23 (18:06)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja bazowa wyniosła w lipcu do 1,5 proc. wobec 1,8 proc. w czerwcu - podał Narodowy Bank Polski. Za tydzień nad wagą tej informacji będzie debatować RPP. Tymczasem opublikowano dziś protokół z ostatniego (lipcowego) posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która jest mocno podzielona w ocenie tych samych zjawisk gospodarczych.

Część członków RPP uważa, że rosnące koszty pracy ograniczą marże przedsiębiorstw, które tym samym stracą ochotę do inwestowania. Chyba, że w celu ratowania marż podniosą ceny swoich produktów, co z kolei - wraz ze wzrostem wynagrodzeń - przełoży się na wzrost inflacji. Z kolei inni członkowie RPP uważają, że już obserwowany wzrost płac wkrótce poprawi "podaż" na rynku pracy, a więc dalsze podwyżki wynagrodzeń mogą być niższe, zaś inwestycje przedsiębiorstw poprawią ich wydajność, a inflacja nie wzrośnie.

SYTUACJA NA GPW

Sesję zaczęliśmy bardzo wysoko, WIG20 zmierzał już do 3600 punktów, ale tempo zwyżek okazało się zbyt duże dla inwestorów, którzy przystąpili do realizacji zysków. Szczęśliwie, dobra atmosfera na giełdach zagranicznych - i na rynku walutowym - powstrzymywała skalę sprzedaży. W efekcie od najwyższego punktu sesji WIG20 spadł o 50 punktów (ok. 1,4 proc.) i skończyło się na skromnej zwyżce. Obroty na całym rynku podliczono na 1,7 mld PLN - nie świadczą one o intensywnym handlu. Raczej o braku zdecydowania, co do tego jak obecną zwyżkę traktować. Czy jako powrót do hossy, czy chwilowe odbicie po wcześniejszej przecenie. Odpowiedź poznamy z czasem i właśnie ten czas inwestorzy "kupują" nie decydując się na gwałtowniejsze akcje.

Dziś podrożały papiery 217. spółek, potaniały 60. Obroty na korzyść drożejących jak 3 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie zaczęły dzień na jednoprocentowych plusach, jednak od południa traciły na wartości. Dobre nastroje z pierwszych godzin notowań były pochodną udanej sesji w Stanach oraz bardzo silnych wzrostów na giełdach azjatyckich. Jednak w ciągu dnia do świadomości inwestorów zaczął dochodzić fakt, że odreagowanie trwa już piątą sesję z rzędu i część z nich zaczęła realizować zyski. O 17:00 niemiecki DAX zyskiwał 0,6 proc., francuski CAC rósł o 0,7 proc., a francuski FTSE był wyżej o 0,4 proc. Pomysł na realizację zysków mogą mieć również inwestorzy za oceanem, jednak po pozytywnej informacji z amerykańskiego sektora bankowego o 17:00 indeksy S&P i Dow Jones utrzymywały się na lekkich plusach. Bank of America kupił akcje banku hipotecznego Countrywide Financial o wartości 2 miliardów dolarów, oddalając wizję jego bankructwa.

WALUTY

Powrót inwestorów do ryzyka oznacza spadek kursu dolara wobec euro. Kto by pomyślał, że dolara uznaje się za mało ryzykowną walutę w czasie zawirowań na rynkach. Tak czy inaczej kurs euro wzrósł dziś do 1,356 USD, a w trakcie dnia zbliżał się nawet do 1,359 USD. Euro zamknęło więc lukę bessy z 15 sierpnia, której pojawienie się poprzedziło tzw. "czarny czwartek" na rynkach finansowych. Zwykle jednak zakrycie takiej luki wyczerpuje możliwości popytu, więc trzeba być ostrożnym z formułowaniem optymistycznych hipotez.

Jen spadł dziś 0,9 proc. do dolara i 1,5 proc. do euro, a w trakcie dnia był nawet znacznie niżej. Odwrócenie trendu odbywa się zbyt szybko by mogło być wiarygodne.

Zmiany nie wystarczyły więc inwestorom by łaskawszym okiem spojrzeć na złotego. Na koniec dnia dolar wart był 2,829 PLN (więcej niż rano), euro 3,837 PLN (euro podrożało od rana o 1,7 grosza), a frank 2,343 PLN (podrożał o 1,5 grosza).

SUROWCE

Cena ropy na londyńskiej giełdzie podskoczyła w ciągu dnia o 1,1 proc. dochodząc do poziomu 69,80 USD za bryłkę typu brent. Widocznie rosnące ceny akcji na światowych giełdach wzmogły apetyt na kupowanie również wśród funduszy hedgingowych, które jeszcze raz atakują poziom 70 USD. Okazja ku temu jest o tyle sprzyjająca, że na pierwszy poniedziałek września przypada amerykańskie święto pracy (Labour Day) i do tego czasu popyt na benzynę będzie utrzymywał się wysoko. Niemniej, wspomniane święto kończy sezon wakacyjny w Stanach i w średnim terminie ropa powinna tanieć.

Odreagowanie na rynkach akcji jest również głównym motorem wzrostu cen miedzi, która dziś rano na londyńskiej giełdzie otworzyła się wyżej o 1,7 proc. Część inwestorów wykorzystała sytuację do realizacji zysków, co kosmetycznie przeceniło miedź o kilka dziesiątych procenta do 7.200 USD za tonę.

Cena złota silnie spadła po otwarciu giełd amerykańskich, które było impulsem do umocnienia się dolara. Uncja tego kruszcu potaniała o cały procent do poziomu 660 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.