Ceny produkcji w USA w górę,akcje w dół

Ceny produkcji w USA w górę,akcje w dół
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-20 (19:51)

WYDARZENIE DNIA: W kwietniu inflacja bazowa producentów wzrosła o 0,4 proc. (oczekiwano 0,2 proc.), a w skali roku wyniosła 3,0 proc. To rozbudziło na nowo obawy o recesyjny scenariusz w gospodarce amerykańskiej. Inflacja producentów nie oczyszczona z cen energii i żywności wyniosła w kwietniu 6,5 proc.

Dane potwierdzają słowa George'a Sorosa wypowiedziane ledwie kilka godzin wcześniej. Według znanego inwestora rynki finansowe wyszły już z fazy ostrej zapaści, ale teraz jej skutki odczuwane będą przez gospodarkę w sposób długofalowy. Jego zdaniem amerykańska i prawdopodobnie także brytyjska gospodarka znajdą się wkrótce w recesji. Takiego scenariusza wydarzeń przestraszyli się inwestorzy giełdowi, którzy sprzedawali akcje i w USA i w Europie, w tym na giełdzie warszawskiej.

SYTUACJA NA GPW

Druga sesja w tym tygodniu pod kreską z pewnością nie napawa inwestorów optymizmem i psuje nastroje przed czwartkowym odpoczynkiem. WIG20 przez większą część sesji tracił na wartość ok. 0,7-0,8 proc., ale po otwarciu giełd za oceanem sprzedający akcje pozbawili złudzeń wszystkich, którzy liczyli na powrót w okolice 3000 pkt. Indeks największych spółek znalazł się poniżej 2950 pkt. pierwszy raz od początku maja. Spadki w Azji, spadki Europie i spadki na Wall Street - choć nie miały oznak drastycznej wyprzedaży, przemawiają za kontynuacją trendu horyzontalnego, co w obecnym położeniu indeksów oznacza zbliżanie się do dolnych ograniczeń i poziomów wsparcia. Spośród warszawskich blue chipów jedynie PBG oraz Cersanit utrzymały się na niewielkich plusach, a po drugiej stronie rynku znalazł się TVN ze spadkiem aż o 9,1 proc. Obroty we wtorek przybrały na wartości przekraczając 1,2 mld PLN.

GIEŁDY W EUROPIE

Dzisiejsza sesja przyniosła koniec trendu wzrostowego, który przez ostatni tydzień wyniósł indeksy Starego Kontynentu najwyżej od połowy stycznia. Impulsem do odreagowania były nowe rekordy ropy, które pociągnęły w dół spółki lotnicze oraz przekonanie, że kryzys kredytowy może przeciągnąć się również na rok 2009, o czym przekonywali w swym raporcie analitycy Oppenheimera. Pomimo wzrostu cen surowców, silna przecena dotknęła również branżę wydobywczą. Od początku roku zachowywał się on bardzo dobrze i według banku Morgan Stanley jest przewartościowany o 10-20 proc. Ponieważ udział tego sektora jest stosunkowo wysoki na giełdzie w Londynie, stąd i odreagowanie przebiegło tam najdynamiczniej- o godz. 16.45 brytyjski FTSE100 tracił 2,3 proc. W tym czasie niemiecki DAX przeceniono o 1,4 proc., a francuski CAC40 o 1,8 proc. Na sporych minusach zaczęła notowania Wall Street. Godzinę po otwarciu S&P i Dow Jones traciły ok 1 proc.

WALUTY

We wtorek amerykański dolar otrzymał kolejny mocny cios - inwestorzy pozbywali się zielonego w reakcji na wiadomość, że ceny producentów rosną w USA najszybciej od 1991 roku. Eurodolar ruszył w górę i przebijając od dołu dwudziestodniową średnią cenę znalazł się ok. godz. 16.30 na wysokości 1,564 (o 0,9 proc. wyżej niż w poniedziałek). Warto zwrócić uwagę na dwa zjawiska, które obserwujemy na rynku - zwrot inwestorów w kierunku bezpieczniejszych aktywów (umocnienie jena) oraz wysokie ceny ropy, które zazwyczaj szły w parze z osłabieniem dolara.

Polski złoty z racji braku ważnych publikacji makroekonomicznych reagował we wtorek na trendy z głównych par walutowych - zyskiwał wobec dolara, natomiast względem euro zachowywał się stabilnie. Za jednego dolara płacono ok. 16.30 o 0,7 proc. mniej niż w poniedziałek, tj. 2,164 PLN, euro wyceniano na 3,385 PLN (+0,1 proc), a franka szwajcarskiego na 2,079 PLN (+0,6 proc.).

SUROWCE

Ropa ustanowiła kolejny rekord po wypowiedzi Boonea Pickensa (miliardera zarządzającego funduszem hedgingowym), który wróży jej osiągnięcie 150 USD za baryłkę jeszcze w tym roku. Jego zdaniem, będzie to wynik niedostatecznej podaży surowca, która nie nadąża za rosnącym popytem. Podobnego zdania są pracownicy Goldman Sachs. Dziś podnieśli swoją prognozę dla ceny w drugiej połowie roku z 107 USD do 141 USD. W rezultacie, londyńska baryłka brent podrożała o 1,7 proc. i kosztuje 127,40 USD, natomiast nowojorską crude handlowano już po 129 USD.

Po części na nowe rekordy ropy złożył się również spadek wartości dolara. Przecena amerykańskiej waluty pomogła również miedzi, która otworzyła się niżej w wyniku wzrostu zapasów na giełdzie w Londynie, jednak po południu skutecznie odrobiła straty. Na LME handlowano nią dzisiaj powyżej poziomu 8.300 USD za tonę.

Złoto znów jest w cenie dla inwestorów szukających zabezpieczenia przeciwko osłabieniu dolara. Jego uncja podrożała czwarty dzień z rzędu (dziś o 0,8 proc.) dochodząc do poziomu 913 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.