Oporne zmiany w polityce rolnej

Oporne zmiany w polityce rolnej
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-20 (10:19)

WYDARZENIE DNIA: Mimo nacisków Wielkiej Brytanii, Unia nie chce zrezygnować z dotowania polityki rolnej. O sprawie informują dziś "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". W drugim z tytułów znajdziemy wzmiankę o ucięciu dopłat do roślin energetycznych - decyzja na ten temat może zostać podjęta w kilka miesięcy.

Dziś Komisja Europejska zaprezentuje propozycję reformy polityki rolnej. Reforma wydaje się być koniecznością w sytuacji szybko rosnących cen żywności, ale znieniesie dopłat do roślin energetycznych byłoby decyzją równie pożądaną, co trudną do przeprowadzenia. Wygląda na to, że Unia nadal dotować będzie produkcję żywności poprzez system dopłat bezpośrednich, a reforma ograniczy się do zniesienia limitów produkcji mleka i do przesunięcia części funduszy.

SYTUACJA NA GPW

W takich nastrojach, jakie zdominowały w poniedziałek GPW, inwestorzy nie lubią rozpoczynać tygodnia - taniała większość akcji. Na koniec notowań WIG spadł o 0,5 proc., WIG20 tracił 1,2 proc., natomiast mWIG40 znalazł się minimalnie ponad kreską. Oczekiwaliśmy testowania ważnych poziomów technicznych i niestety w poniedziałek byki nie miały zbyt wielkiego pola do popisu - WIG20 przełamał od góry poziom 3000 pkt chociaż trzeba powiedzieć, że pod koniec dnia tradycyjnie udało się odrobić parę punktów, bo sytuacja w ciągu sesji wyglądała znacznie gorzej. Wiarę w powrót wzrostów podtrzymują obroty, które były w poniedziałek zbyt skromne (mniej niż 900 mln PLN), aby uwiarygodnić wybicie dołem.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Przy braku ważnych publikacji makro, wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostów. Dobre nastroje utrzymały się jeszcze z poprzedniego tygodnia, co wywindowało indeksy na ponad 1-proc. plusy. Chęci do zakupów starczyło jednak zaledwie do połowy notowań i na kilka godzin przed ich końcem przez rynek przeszła fala podaży. Impulsem do niej była zapowiedź niskiej sprzedaży w kwietniu podzespołów spółki SanDisk, co pociągnęło w dół spółki technologiczne - Nasdaq stracił 0,5 proc. Traciły również Goldman Sachs, Morgan Stanley i Lehman Brothers po tym jak Citigroup obniżył ich prognozy. Na pozytywnej stronie rynku znalazły się z kolei koncerny paliwowe.

Obniżenie wycen dla japońskich deweloperów przez Credit Suisse pociągnęło Nikkei w dół o 0,6 proc., Kospi o 0,7 proc., a Hang Seng o 1,9 proc.

OBSERWUJ AKCJE

PBG - od połowy lutego kurs spółki porusza się w trendzie bocznym ograniczonym przedziałem 290-330 PLN (wyjścia poza były sporadyczne i chwilowe). To świadczy o silnych fundamentach spółki oraz dobrych perspektywach, bowiem przy wskaźnikach C/Z i C/WK odpowiednio 41 i 5,75 spółka może wydawać się droga. Zapewne kurs będzie dalej poruszał się we wspomnianym przedziale dopóki na rynek nie wrócą więksi inwestorzy (obroty w ostatnim miesiącu były bardzo niskie). Wskaźniki MACD i RSI są neutralne, co jest normalne przy trendach bocznych.

Polnord - informacja o wycofaniu się spółki Pol-Aqua z planów przejęcia Polnordu bardzo negatywnie odbiła się na wycenie tego drugiego. Od piątku jego kurs silnie traci, czemu towarzyszą wysokie obroty. Wprawdzie RSI pokazuje spore wyprzedanie walorów spółki, jednak brak na nim dywergencji, wiec ewentualne odreagowanie powinno mieć charakter jedynie tymczasowy. Inwestorzy akceptujący duże ryzyko mogą ewentualnie zagrać pod silne wsparcie z okolic 71,50 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Pol-Aqua - rozwiązała przedwstępną umowę z Prokom Investments oraz Osiedle Wilanowskie dotyczącą nabycia akcji Polnord. Rozwiązanie umowy nie pociąga za sobą skutków finansowych.

LC Corp - podmiot należący do głównego akcjonariusza, Leszka Czarneckiego kupił 200.000 akcji spółki po średniej cenie 3,25 PLN.

Erbud - podpisał umowę na budowę centrum handlowego w Kłodzku. Wartość kontraktu ustalono na 65 mln PLN, a termin realizacji na koniec lutego 2009 r.

Paged - fundusze Millennium TFI zmniejszyły zaangażowanie w spółkę do 8,1 proc. (wcześniej 10.3 proc.).

MCI - BZ WBK AIB Asset Management zwiększył zaangażowanie w spółkę do 22 proc. (wcześniej 20 proc.).

Trion - przychody osiągnięte przez grupę w I kwartale wyniosły 26,5 mln PLN i były wyższe od analogicznego kwartału ubiegłego roku o 68 proc.

Dom Development - insider poinformował, że podmiot w którym pełni funkcje zarządcze sprzedał 79.556 akcji po cenie 67,00 PLN za jedną.

Remak - podpisał umowę na montaż kotła dla spółki Foster Wheeler Energia. Wynagrodzenie z tytułu umowy wyniesie 16,3 mln PLN plus opcja o wartości 197 tys. PLN (jej przyznanie zależy od zleceniodawcy).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po niezdecydowaniu amerykańskich inwestorów (DJIA wzrósł o 0,3 proc., Nasdaq spadł o 0,5 proc., a S&P 500 pozostał bez zmian), we wtorek handel w Azji przebiegał pod dyktando sprzedających akcje, co nie wróży najlepiej przed sesją w Europie. Wczoraj bowiem na Zachodzie obserwowaliśmy ponad 1-proc. wzrosty i możliwe, że we wtorek inwestorzy będą realizować krótkoterminowe zyski, ale trudno powiedzieć jak bardzo przełoży się to na warszawski parkiet. Rozczarowująco niskie tempo wzrostu PKB Estonii, która uchodziła za lidera wschodzących rynków europejskich, zmieniła na bardziej podejrzliwe nastawienie zagranicy do naszej części regionu, ale jeszcze nie wszystko stracone. Jest bowiem szansa, że pomoże to spółkom z GPW przyciągnąć kapitał odpływający z innych giełd, bo w przeciwieństwie do kondycji rodzimych TFI, na kiepskie fundamenty nie możemy narzekać. We wtorek spodziewamy się sesji pod wpływem zagranicy, ale nie byłoby niespodzianką podjęcie przez kupujących akcje wyzwania i umiarkowane wzrosty w pierwszej części dnia.

WALUTY

W nocy dolar osłabił się względem jena o ok. 0,5 proc. i kosztował 104,0 JPY - kupujący parę USD/JPY ustawiają zlecenia w okolicach poziomu 103,3 JPY, natomiast podaż jest bardziej aktywna w miarę zbliżania się do 105 JPY. Bank Japonii pozostawił koszt pieniądza na wysokości 0,5 proc. Dla eurodolara ważne będą dzisiaj informacje o nastrojach w niemieckiej gospodarce (indeks ZEW). Rano za euro płacono 1,553 USD (o 0,2 proc. więcej niż w poniedziałek).

Polska waluta straciła w poniedziałek na wartości 0,5 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego (kosztował 2,180 PLN), a w okolicach 3,376 PLN dołka poszukuje euro, które przed środową naradą RPP oraz kolejnymi danymi o wzroście cen, lekko się odbija. We wtorek rano za 1 euro płacono 3,386 PLN, a frank szwajcarski kosztował 2,078 PLN (+0,5 proc.).

SUROWCE

Przy niewielkich ruchach na eurodolarze, ceny surowców zachowują się spokojnie.
Cena ropy utrzymuje się na rekordowych poziomach. Dziś rano za londyńską baryłkę brent płacono 125,20 USD, natomiast za nowojorską crude blisko 127,00 USD. Wprawdzie wczorajsza decyzja Arabii Saudyjskiej o zwiększeniu wydobycia powinna zdjąć część presji wzrostowej z rynku, jednak eksportuje ona głównie ropę ciężką, natomiast amerykańskie rafinerie przetwarzają głównie lekką ropę typu light sweet. Poza tym, drożejąca ropa w dużej mierze wynika z grania funduszy hedgingowych pod osłabienie dolara, więc zwiększanie produkcji wcale nie musi ograniczać cen kontraktów na ten surowiec.

Znacznie słabiej wygląda rynek miedzi. Wykres tego surowca był przed tygodniem najniżej od 1,5 miesiąca, a obronę przed spadkami zawdzięcza głównie trzęsieniu ziemi w Chinach. Kiedy oddziaływanie tego krótkoterminowego efektu ustanie, miedź może wrócić do spadków. Złoto utrzymuje się na poziomie 908 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.