Ifo i raport z posiedzenia Fed

Ifo i raport z posiedzenia Fed
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-19 (10:23)

W ostatnich tygodniach inwestorzy (głównie na rynkach akcji) byli w znacznie lepszych nastrojach niż amerykańscy konsumenci (indeks nastrojów konsumentów w maju obniżył się po raz kolejny). Czy tych dobrych humorów nie popsuje im w tym tygodniu Fed publikując minutes z ostatniego posiedzenia?

W ostatnich dniach członkowie Fed (podobnie jak innych banków centralnych) wskazywali rosnące zagrożenie inflacyjne. Jeśli minutes zwiększą prawdopodobieństwo zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych, optymizm rynku może wyparować, gdyż póki co, dane makroekonomiczne nie dają podstaw do oczekiwania ożywienia gospodarczego w najbliższym czasie i niezłe kwartalne wyniki amerykańskich firm mogą nie zostać utrzymane w kolejnych kwartałach. Minutes podane zostaną w środę o godzinie 20.00. W USA podane będą także dane o cenach producentów (wtorek) oraz sprzedaży używanych domów (piątek).

W ten sam dzień, o godzinie 10.00 podany zostanie odczyt niemieckiego indeksu Ifo, jednocześnie wskazując, czy uzasadnione są obawy o wyraźne spowolnienie niemieckiej gospodarki, która w pierwszym kwartale rozwijała się bardzo szybko (1,5% q/q). Po kilku miesiącach wzrostu, w kwietniu Ifo obniżył się i to od razu do poziomu najniższego od dwóch lat. W maju oczekiwany jest dalszy spadek – do 102 pkt. W kwietniu zniżkował również indeks aktywności w sektorze przemysłu strefy euro. Wstępne dane za maj podane będą w piątek (rynek oczekuje 50,4 pkt. dla przemysłu i 51,7 pkt. dla usług). Dane ze strefy euro mają z reguły bardziej drugorzędne znaczenie dla rynków. Jednak jeśli potwierdzi się scenariusz wyraźnego spowolnienia w strefie euro, trudno będzie o dalszy wzrost wartości euro, zwłaszcza, gdyby Fed nie obniżał już stóp procentowych.

Najbliższy tydzień będzie również dość istotny jeśli chodzi o dane z polskiej gospodarki. O ile dane o inflacji nie były wielkim zaskoczeniem, ważne będą zarówno dane z rynku pracy (dziś o godzinie 14.00, oczekujemy dynamiki wynagrodzeń na poziomie 11,2% r/r i zatrudnienia na poziomie 5,9% r/r), jak i produkcji przemysłowej (środa, oczekujemy 13,5% r/r). Szczególnie dane o produkcji przemysłowej pokażą, czy marcowy odczyt był sygnałem spowolnienia, czy tylko jednorazowym odchyleniem od wyraźnego trendu wzrostowego, który wcześniej mogliśmy obserwować.

Waluty – W poszukiwaniu kierunku

Silny pro dolarowy ruch na parze EURUSD, który sprowadził notowania do poziomu 1,5284 8 maja mamy już z pewnością za sobą. Teraz kluczowym jest pytanie, jak duża będzie korekta. W piątek, pomimo dobrej sytuacji na rynkach akcji, słaby odczyt indeksu nastrojów spowodował wzrost pary z poziomu 1,5485 (wcześniej testowany był nawet poziom 1,5450) do poziomu 1,56, który okazał się granicą ubiegło tygodniowych wzrostów. Rynek tym samym z łatwością pokonał opór w okolicach 1,5560 i w zasadzie z technicznego punktu widzenia otworzył sobie drogę ku poziomowi 1,5735, choć po drodze jest jeszcze słaby opór – 1,5642. Dopóki jednak nie będziemy powyżej poziomu 1,5735, lub poniżej 1,5284, pytanie o kierunek pozostaje nadal otwarte.

Brak wyraźnego kierunku stał się udziałem również innych par walutowych z dolarem. USDJPY od 18 kwietnia oscyluje w dość wąskim przedziale wahań 102,60 – 105,70, średnioterminowe wsparcie okazało się też skuteczne w przypadku GBPUSD. Trend boczny czyni jednak tę parę interesującą, ze względu na szerokość przedziału wahań. Obrona wsparcia na poziomie 1,9360 daje możliwości wzrostu na tej parze nawet do poziomu 2,04. W tym tygodniu dla funta istotne będą również dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Większość piątkowej sesji na rynku złotego była spokojna. Do godziny 16.00, wobec niewielkiej zmienności na parze EURUSD, notowania polskiej waluty były stabilne, wahając się w przedziale 2,1850-2,1950 dla USDPLN i 3,38-3,3950 dla EURPLN. Tydzień jednak tak spokojnie się nie zakończył. Wobec wzrostu pary EURUSD o jedną figurę, złoty po godzinie 16.00 zaczął wyraźnie zyskiwać, co doprowadziło do spadku notowań pary USDPLN do poziomu 2,1650, zaś EURPLN 3,3780. Takie zachowanie złotówki sugerowałoby, iż inwestorzy nie dopuszczają możliwości spowolnienia tempa rozwoju polskiej gospodarki. Czy tak rzeczywiście jest, przekonają nas po części publikowane w tym tygodniu dane, które z pewnością przełożą się na notowania złotego, przynajmniej w pewnej perspektywie.

Surowce – Wzrost EURUSD pomaga kruszcom

Wzrost wartości euro względem dolara świetnie wpisał się w zapoczątkowaną w czwartek zwyżkę na kruszcach. W ceny metali szlachetnych nadal wzrastały, choć srebro pozostawało wyraźnie w tyle za drożejącym złotem (+2,5% do 905 USD za uncję) i platyną (niemal 4% do 2148 USD). Ten ostatni metal zdaje się przeżywać w tym roku „drugą młodość” po tym jak na przełomie miesiąca po raz drugi wsparcie nieznacznie powyżej 1800 USD okazało się skuteczną barierą dla podaży. Przypomnijmy, iż historyczne maksimum na platynie to 2299 USD za uncję z 4 marca br. Do zwyżki na kruszcach przyłączyła się także miedź, której ceny w ostatnich dwóch dniach wzrosły o ok. 4%. Tona kosztuje obecnie 8570 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.