Kupuj optymizm konsumentów

Kupuj optymizm konsumentów
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-16 (10:19)

Mamy rok 1983. Amerykańska gospodarka jest po dość długim okresie kolejnej recesji, dane za PKB za drugie półrocze 1982 roku wskazują na ledwie zauważalny wzrost. Jednak początek nowego roku to wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich.

W okresie styczeń – kwiecień wskaźnik sporządzany przez Uniwersytet w Michigan wzrasta z 70,4 pkt. do 89,1 pkt. Jak się później okazuje wzrost już w pierwszym kwartale przyspieszył do niemal 5%, zaś w kilku kolejnych ocierał się nawet o dynamikę dwucyfrową.

Przełom roku 1991/92. Amerykańska gospodarka ma za sobą dość płytką recesję – pierwszą od wyjścia z kłopotów w 1983 roku. Wskaźnik nastrojów UM wzrasta przez sześć kolejnych miesięcy, z 67,5 pkt. w styczniu do 80,4 pkt. w czerwcu, przy czym największy wzrost następuje w marcu. W pierwszym półroczu wzrost gospodarczy przyspieszył z okolic zera do 4%.

Wreszcie początek obecnej dekady i seria wstrząsów: pęknięcie bańki internetowej, atak terrorystyczny 11/9 i wreszcie skandale księgowe zakończone m.in. upadkiem Enronu czy World.com. Początek 2003 roku to nadal okres stagnacji, jednak w okresie marzec – maj wskaźnik UM wzrasta z 77,6 – 92,1 pkt. kolejny raz zapowiadając ożywienie. Tempo wzrostu przekracza 3% już w drugim kwartale, aby osiągnąć poziom 7,3% w trzecim.

Wskaźniki o charakterze wyprzedzającym to tzw. dane miękkie. Wskaźniki aktywności biznesowej ISM sporządzane są na podstawie badań ankietowych, zaś na przykład wspomniany wskaźnik Uniwersytetu Michigan, to wynik badań telefonicznych. Z tego względu w okresie dobrej koniunktury, często mają dla rynku drugorzędne znaczenie. Teraz jednak nie jesteśmy w takim okresie. Ożywienie gospodarcze w USA prawdopodobnie nie nadejdzie jeszcze przez minimum kilka miesięcy, ale kiedy w końcu tak się stanie, jest spora szansa, że wskaźniki takie jak „UM”, dadzą nam odpowiedni sygnał. Dziś poznamy wstępny odczyt wskaźnika za maj, rynek oczekuje spadku wartości indeksu do 62 pkt. z 62,6 pkt. odnotowanych na koniec kwietnia. Na ten odczyt prawdopodobnie nie wywrą jeszcze wpływu ani kupony z rabatami podatkowymi rozsyłane od końca kwietnia w USA, ani ostatnie zwyżki cen ropy. Efekty tych czynników mogą pojawić się w odczycie ostatecznym pod koniec miesiąca.

Te dane o 15.55, zaś o 14.30 dane z rynku budownictwa mieszkaniowego, i oczekiwania na kolejne spadki rozpoczętych budów (konsensus –0,7% m/m) i pozwoleń na budowy (-1,6% m/m).

Waluty – Rynek ignoruje Euroland i Japonię

Dane o wzroście PKB w strefie euro i Japonii nie zrobiły wielkiego wrażenia na inwestorach, choć w obydwu przypadkach były znacznie lepsze od oczekiwanych i wskazywały, iż przynajmniej w pierwszym kwartale nie można było mówić o jakimkolwiek spowolnieniu. Wzrost w strefie euro wyniósł 0,7% (kwartalnie), zaś w Japonii 0,8%. Dla porównania ten w USA nieznacznie tylko przekraczał 0,1%, a i to głównie dzięki wzrostowi zapasów. To prawda, że również w przypadku tych danych jest się do czego przyczepić. Wyższy wzrost w eurolandzie to głównie zasługa nieoczekiwanie dużego przyspieszenia w Niemczech (1,5% kwartalnie), co może nie utrzymać się w kolejnych kwartałach – dane za kwiecień sygnalizowały spowolnienie w niemieckim przemyśle. W Japonii za wzrost

Rynek zareagował na dane ze Niemiec (były podane wcześniej) wzrostem EURUSD o 55 pipsów, jednak wzrosty zatrzymały się jeszcze przed oporem (1,5565), zaś w dość krótkim czasie po umocnieniu euro nie było śladu. Co więcej wobec kolejnej dobrej sesji na Wall Street para wieczorem znalazła się ponownie nieznacznie powyżej poziomu 1,54. Optymizm amerykańskich inwestorów wynikał w dużej mierze z faktu, iż na rynku pojawiła się informacja o planie przeciwdziałania dalszemu spowolnieniu na rynku mieszkaniowym, przygotowanym przez amerykański Senat. Podobnie było z danymi z Japonii – rynek reaguje pozytywnie na wyższy wzrost, ale spadek na parze USDJPY rzędu 30 pipsów (do 104,55) nie zmienia niczego poza odsunięciem nas od oporu na 105,60. Mdła reakcja rynku na te dane pokazuje, iż rynek nie wierzy, iż w tych częściach globalnej gospodarki można upatrywać źródła wzrostu gospodarczego.

Czwartkowa sesja na polskim foreksie należała do tych bardziej spokojnych, a to za sprawą braku jednoznacznego kierunku na głównych parach walutowych oraz braku istotnych informacji z polskiej gospodarki. Złoty miał dobre otwarcie, co było zasługą wzrostu EURUSD po danych o niemieckim PKB - na otwarciu złotówka zyskiwała 1 grosz w relacji do dolara w porównaniu ze środowym zamknięciem. Szybki zwrot na parze EURUSD spowodował jednak, iż złoty zaczął tracić a pary USDPLN i EURPLN odnotowały swoje sesyjne maksima na poziomach 2,1960 i 3,40. Przy tych poziomach jednak ponownie pojawili się kupujący polską walutę, która do końca dnia odrobiła po groszu do euro i dolara. W dniu dzisiejszym nie ma istotnych informacji o charakterze krajowym, stąd też kluczowe pozostanie zachowanie pary EURUSD.

Surowce – Kruszce ostro w górę

Wczoraj wczesnym popołudniem mogliśmy obserwować sporą zwyżkę na rynku kruszców, która stała się udziałem nie tylko złota, ale i srebra oraz platyny. Co ciekawe, sporej zwyżce cen nie towarzyszyły żadne istotne informacje o znaczeniu fundamentalnym. Co prawda, rynek wykorzystał niewielką zwyżkę na EURUSD tuż po danych z USA o 14.30, jednak z pewnością nie tłumaczy ona dynamiki cen kruszców, a raczej została wykorzystana jako pretekst. Na rynku pojawiły się za to spekulacje odnośnie nowych istotnych graczach w segmencie złota. Złoto drożeje o 3% do 881 USD za uncję, srebro o 1,5% do 16,70 USD, zaś platyna o 3% do 2077 USD.

Wygląda na to, że największa dynamika zwyżki cen ropy jest już za nami. Wczoraj w pierwszej części dnia ropa wyraźnie zyskiwała, jednak po dojściu do poziomu 125,50 USD (za baryłkę Brenta), czyli 35 centów poniżej zeszłotygodniowego maksimum, zaczęła się realizacja zysków, która sprowadziła ceny w okolice 123 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.