Dziś PKB i inflacja w strefie euro

Dziś PKB i inflacja w strefie euro
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-15 (10:47)

Niemiecka gospodarka rosła w I kwartale najszybciej od 12 lat - PKB wzrósł o 1,5 proc. w porównaniu do wzrostu o 0,3 proc. w IV kwartale. Oczekiwano, że będzie to 0,7 proc. W skali roku oznacza to wzrost o 2,6 proc., a oczekiwano, że będzie to 1,8 proc. Dane niemieckiego urzędu statystycznego to dobry prognostyk przed publikacją Eurostatu - dziś poznamy pierwsze szacunki wzrostu gospodarczego w I kwartale.

Według aktualnych jeszcze wczoraj prognoz miało to być 0,5 proc. q/q i 1,9 proc. r/r. Dziś również poznamy dynamikę PKB Francji w I kwartale, ale także dane o inflacji w strefie euro, która ma się obniżyć do 3,3 proc. z 3,6 proc. zanotowanych w marcu. Po południu z kolei poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA (oczekiwany spadek o 0,2 proc.) oraz napływ kapitału do USA

SYTUACJA NA GPW

Po środowej sesji inwestorzy w Warszawie mogą mieć powody do zadowolenia - WIG20 przy wysokich jak na ostatnie tygodnie obrotach wzrósł o 1,1 proc. i znalazł się powyżej 3050 pkt. Znakomicie radziły sobie spółki energetyczne - akcje CEZ oraz Lotos podrożały o ponad 3 proc., a rekordzistą z blisko 6 proc. wzrostem okazał się PGNiG. Tak dobry wynik sesji był rezultatem pozytywnego zaskoczenia inwestorów raportem kwartalnym spółki. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,5 mld PLN, z czego ponownie przytłaczająca większość, bo ponad 1,3 mld PLN, przypadła na spółki z WIG20. Niepokoić może kompletny zanik aktywności mniejszych inwestorów oraz spadek indeksu średnich spółek mWIG40 o 0,2 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Głównym indeksom Wall Street udało się przedłużyć wzrostową serię o trzeci dzień w wyniku dobrych danych makro i informacji ze spółek. Inflacja bazowa w kwietniu okazała się niższa od oczekiwań, a publikowane wyniki kwartalne znów pozytywnie zaskoczyły rynek. Jeden z większych banków hipotecznych, Freddie Mac miał mniejszą stratę niż oczekiwano, a detalista Macy’s pochwalił się wyższą sprzedażą. W rezultacie, przy średnich obrotach S&P zyskał 0,4 proc., a Dow Jones 0,5 proc. Warto jednak zauważyć, że wzrosty wspomnianych indeksów były odpowiednio trzykrotnie i dwukrotnie wyższe, zanim w ostatniej godzinie notowań inwestorzy nie zaczęli realizować zysków. To nie najlepszy prognostyk przed najbliższymi sesjami. Nikkei wrósł o 0,9 proc., a Kospi o 2,3 proc. po opublikowaniu wysokich prognoz przez spółki technologiczne Sony i NEC Electronics.

OBSERWUJ AKCJE

CEZ - w ostatnich miesiącach kurs spółki uparcie nie chciał spadać poniżej poziomu 165 PLN, a jeśli znajdował się poniżej, to tylko na pojedynczych sesjach. Na wczorajszej sesji, kurs wrócił jeszcze wyżej i po wzroście o 3,5 proc. znalazł się powyżej 170 PLN. Ten sygnał kupna potwierdziły bardzo wysokie obroty, jednak jeśli kurs nie utrzyma się powyżej tego poziomu, będzie można się spodziewać kontynuacji trendu bocznego. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne.

Lotos - po zarysowaniu się na wykresie formacji podwójnego dna (która jest formacją odwrócenia trendu) nastroje akcjonariuszy spółki znacznie się poprawiły. Kurs jest już 10 proc. powyżej marcowo-kwietniowych dołków i na wczorajszej sesji poprawił w cenach zamknięcia szczyty sprzed tygodnia, czemu towarzyszyły wysokie obroty. Do przerwania trendu spadkowego, który trwa od ubiegłego lata kluczowe będzie przełamanie linii oporu wyznaczonej przez szczyty z lipca i listopada ubiegłego roku, czyli obecnie ok. 39 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKN Orlen - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 17.938 mln PLN (wzrost o 34 proc.), a zysk netto 644 mln PLN (wzrost o 360 proc.).

Lotos - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 3.561 mln PLN (wzrost o 40 proc.), a zysk netto 279 mln PLN (wyższy o 344 proc.).

MOL - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 786 mld HUF (wzrost o 52 proc.), a zysk netto 65 mld HUF (wzrost o 43 proc.).

Zelmer - zarząd zaproponuje WZA przeznaczenie 92 proc. zysku z 2007 roku na wypłatę dywidendy w wysokości 2,16 PLN na jedną akcję.

Asseco Poland - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 415 mln PLN (wzrost o 98 proc.), a zysk netto 51 mln PLN (wzrost o 113 proc.).

Netia - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 237 mln PLN (wzrost o 16 proc.), a strata netto 55,3 mln PLN (wyższa o 46 proc.).

Opoczno - w związku z planowanym połączeniem ze spółką Cersanit, zarząd Opoczna wystąpił do GPW o zawieszenie jej notowań począwszy od 16 maja.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Czwartkowa sesja ma szansę na interesujący przebieg ze sporą zmiennością indeksów, ponieważ zarówno oba obozy - kupujących i sprzedających akcje na GPW mają mocne argumenty. Byki będą chciały udowodnić, że to jeszcze nie koniec zrywu i tym razem na trwałe pokonane zostanie 3050 pkt (na WIG20), co otworzy pole do dalszych wzrostów w średnim terminie. Nie da się ukryć, że większość inwestorów na taki scenariusz czeka już od dawna, ale z drugiej strony coraz mniej sprzyjająca może być sytuacja za granicą. Po koniec sesji na Wall Street dynamicznie pozbywano się akcji, ale mało kto pamięta, że w tym tygodniu za oceanem wygasa majowa seria opcji i kontraktów terminowych, co może być pretekstem do sztucznego pompowania indeksów i zamykania stratnych pozycji na rynku instrumentów pochodnych. WIG20 powinien dzisiaj zmierzyć się z poziomem 3050 pkt, ale nawet jeśli chcemy wierzyć, że blisko 200 pkt w dwa tygodnie to niewiele, lokalne szczyty muszą być potwierdzone odpowiednim rozkładem obrotów.

WALUTY

W nocy dolar czwartą sesję z rzędu umacniał się w stosunku do japońskiego jena podejmując nawet atak na szczyt z początku maja znajdujący się w okolicy 105,5 jenów. Impulsem do kupowania amerykańskiej waluty były nie tyle dane o inflacji konsumenckiej w USA, ale zaskakująco kiepskie dane z Japonii. Okazało się, że w marcu zamówienia w sektorze produkcji spadły aż o 8,3 proc. Kurs eurodolara znajdował się ok. godz 8.00 warszawskiego czasu o 0,2 proc. wyżej niż w środę, tj. na poziomie 1,549.

W środę opublikowano również ważne informacje makroekonomiczne dla naszej gospodarki - po publikacji danych o kwietniowej inflacji CPI, złoty tracił na wartości wobec dolara i euro, które można było rano kupić odpowiednio po 2,194 PLN(wzrost o 0,6 proc.) i 3,393 PLN (wzrost o 0,3 proc.). Kurs franka szwajcarskiego kształtował się w okolicy 2,078 PLN.

SUROWCE

Miedź pozostaje w trendzie spadkowym w wyniku obaw inwestorów o to, jak spowolnienie światowej gospodarki przełoży się na zapotrzebowanie na ten surowiec. Na razie wszystko wskazuje na znaczny spadek popytu - w kwietniu import miedzi do Chin był o ok. 25 proc. niższy niż przed rokiem. W rezultacie, cena tony na giełdzie w Londynie spadła wczoraj o 1,3 proc. (podobnie na innych rynkach) i kosztuje 8.125 USD. To najtaniej od półtora miesiąca.

Znacznie skuteczniej broni się przed przeceną kurs ropy, który pozostaje w okolicy rekordowych poziomów. Londyńską baryłką brent handlowano wczoraj po 124 USD, podobnie jak nowojorską crude. Zmniejszenie różnicy pomiędzy obiema baryłkami to wynik spadku o 1 proc. tej notowanej za oceanem, po informacji, że zapasy ropy w USA zwiększyły się drugi tydzień z rzędu. Przed tygodniem ta informacja nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach, ale wtedy grano pod poziom 150 USD, który według analityków Goldman Sachs powinien zostać osiągnięty w niecałe dwa lata.

Przy spokojnym eurodolarze, złoto pozostaje na poziomie 865 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.