Inflacja w Polsce 4,0%, a w USA niższa od oczekiwań

Inflacja w Polsce 4,0%, a w USA niższa od oczekiwań
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-14 (20:05)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów kwietniowa inflacja w Polsce obniżyła się do 4,0 proc. z 4,1 proc. zanotowanych w marcu. Wciąż jednak znajduje się powyżej celu RPP. Warto zwrócić uwagę na dzisiejszy raport BIEC na temat prognozowanej inflacji, bo ekonomiści Biura - na bazie ankiet - uważają, że w kolejnych miesiącach spadnie presja inflacyjna po stronie producentów.

To dobra wiadomość i dla rynków finansowych i dla kredytobiorców. Ale najbardziej inwestorzy cieszą się ze spadku inflacji w USA - ta bazowa wyniosła w kwietniu 0,1 proc. (nie uwzględnia cen żywności i paliw). Ta odczuwana przez konsumentów wyniosła 0,2 proc. - w obydwu przypadkach dane były niższe od oczekiwań ekonomistów.

SYTUACJA NA GPW

Można powiedzieć, że mieliśmy dziś w pewnym sensie powtórkę notowań z poniedziałku i wtorku, ponieważ zakres wahań WIG20 ponownie był bardzo niski (26 pkt). Ale różnica jest jednak zasadnicza - indeks dziś walczył o przełamanie oporu na poziomie 3050 pkt. Sukces jest połowiczny. Co prawda przekonującego wybicia nie było, ale realizacji zysków także nie, a o utrzymanie obecnych poziomów cen inwestorzy stoczyli twardą walkę, o czym świadczy wyraźny wzrost obrotów. Na całym rynku podliczono je na 1,54 mld PLN, z czego na WIG20 przypadło 1,32 mld PLN. Lepszy od oczekiwań raport kwartalny PGNiG pomógł tej spółce zyskać 5,7 proc., w cenie były akcje innych spółek paliwowych (PKN i Lotos), chętnie kupowano też akcje PKO BP.

Na całym rynku podrożały akcje 152. spółek, potaniały 139., papiery firm z sWIG i mWIG nie interesowały dziś inwestorów (niskie obroty - łącznie 134 mln PLN), ale tego należało się spodziewać.

GIEŁDY W EUROPIE

Środowa sesja obfitowała w ważne dane. Europejskie giełdy jednomyślnie rosły po nieco lepszych od prognozowanych danych o inflacji konsumentów w USA - ceny dóbr kupowanych przez konsumetów rosły w kwietniu w tempie 0,2 proc. w stosunku do marca i o 3,9 proc. w ujęciu rocznym (wzrost cen produktów z wyłączeniem paliw i żywności wyniósł 0,1 proc. m/m oraz 2,3 proc. r/r). Dobrymi wynikami pochwalił się francuski bank BNP Paribas, którego akcje drożały w trakcie sesji ponad 4 proc. i pomogły paryskiemu indeksowi CAC40 zakończyć dzień o ponad 1 proc. wyżej od wczorajszego zamknięcia. Dobrze radziły sobie również spółki surowcowe zyskujące na wartości po informacjach o zamiarach nabycia akcji BHP Biliton przez chińską firmę Aluminum Corp. of China. Za oceanem sesja rozpoczęła się w optymistycznych nastrojach - ok. godz. 16.30 warszawskiego czasu DIJA oraz S&P 500 zyskiwały po 0,8 proc.

WALUTY

Notowania euro spadały w ciągu dnia nawet poniżej 1,54 USD, ale dane o inflacji uspokoiły rynek, bowiem wskazują, że szybkie podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych mogą nie być tak oczywiste. Po południu euro wróciło więc do porannego poziomu 1,547 USD, choć nie wszystko jeszcze rozstrzygnięte. Jutro poznamy dane o wzroście PKB w strefie euro w I kwartale i one mogą okazać się decydujące w krótkim terminie dla losów tej pary. Sądząc po dzisiejszym odczycie produkcji przemysłowej w marcu w strefie euro (1,8 proc.) nie należy spodziewać się zbyt wiele po wzroście gospodarczym.

Jen stracił do dolara i euro po 0,5 proc.

U nas dolar w ciągu dnia wspiął się powyżej 2,20 PLN, ale dzień kończy na poziomie 2,194 PLN. Euro wyceniane jest na 3,394 PLN, a frank na 2,08 PLN.

SUROWCE

Wykres ropy naftowej rysuje obecnie szczyt w okolicach 125 USD i nieszczególnie reaguje na faktyczne informacje o stanie zapotrzebowania na energię. Przed publikacją danych o zapasach ropy naftowej przez Departament Energii USA, cena baryłki lekko się cofnęła do 124 USD. W międzyczasie Międzynarodowa Agencja Energii zapowiedziała na lipiec spotkanie z przedstawicielami krajów eksportujących ropę zrzeszonych w OPEC, na którym mają być przedyskutowane rekordowe ceny ropy oraz stanu światowych dostaw surowca.

Na rynku metali szlachetnych inwestorzy sprzedawali złoto po tym, jak inflacja w USA okazała się niższa od oczekiwań. Metale szlachetne są jednym z instrumentów wykorzystywanych do zabezpieczania portfeli przed negatywnym skutkiem szybkiego wzrostu cen w gospodarce. Za uncję złota płacono o 16.30 o 1,3 proc. mniej niż we wtorek, czyli 868 USD.

Miedź znajduje się nadal w trendzie spadkowym - w środę potaniała o kolejne 1,2 proc. i tonę czerwonego metalu wyceniano na ok. 8090 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.