Będzie kolejna gorączka budowlana?

Będzie kolejna gorączka budowlana?
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-23 (10:06)

WYDARZENIE DNIA: Zdaniem ministra budownictwa, Mirosława Barszcza, Sejm nie zdąży w tej kadencji przeprowadzić nowelizacji ustawy o VAT. Co oznacza, że nie będzie zwrotu VAT za materiały budowlane. Wiadomość jest więc fatalna, dla tych wszystkich, których zastaje z planami rozpoczęcia lub już rozpoczętymi budowami. Tylko kupując materiały budowlane w tym roku, będzie można liczyć na zwrot podatku VAT (różnicy między stawką 22 i 7 proc.).

Bo od przyszłego roku taki zabieg będzie już niemożliwy. Może to więc oznaczać znów mocną końcówkę roku na rynku materiałów budowlanych - cegły, cement, okna, drzwi - wielu inwestorów może przyspieszyć składanie zamówień. Natomiast nie ma obaw co do definicji budownictwa społecznego - ulgę podatkową może wprowadzić rozporządzeniem Minister Finansów. Zatem VAT na mieszkania i domy od deweloperów najprawdopodobniej nie wzrośnie.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajszą zwyżką WIG20 odrobił już straty z "czarnego czwartku". Pozostałym indeksom jeszcze się to nie udało, ale być może uda się dziś. Wskaźniki techniczne bardzo się poprawiły i zapraszają do kupna akcji, sugerując jednocześnie i wyprzedanie rynku i sporo miejsca na wzrost. Inna sprawa, czy to zaproszenie ma jakąś rzeczywistą wartość. Trzeba sobie powiedzieć, że wzrost bez fazy akumulacji akcji, pozostaje tylko odbiciem. Jeśli zwyżka będzie zbyt gwałtowna, wrócimy do poziomów, po których większość inwestorów spróbuje się jeszcze akcji pozbyć, nie mówiąc o chęci realizacji zysków ze strony tych, którzy akcje kupili na dołku. To jednak tylko jeden ze scenariuszy, który nakazuje po prostu ostrożność w postępowaniu na GPW w tych dniach.

W trakcie notowań podrożały akcje 248. spółek, spadły 48.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Giełdy w Stanach kontynuują odreagowanie - S&P zyskał wczoraj 1,2 proc., a Dow Jones skończył dzień wyżej o 1,1 proc. Poprawa nastrojów na amerykańskim parkiecie jest udziałem piątkowej decyzji FED, który niespodziewanie obniżył stopy procentowe. Inwestorzy zostali tym samym uspokojeni, a na rynek powróciły spekulacje na temat przejęć. Rosły również spółki surowcowe korzystające na drożejących cenach towarów. Niemniej martwić mogą niskie obroty, które sugerują, że wzrosty mają charakter krótkoterminowy, a inwestorzy wykorzystają je do realizacji zysków.

Nie przejęli się nimi jednak inwestorzy w Azji, gdzie główne indeksy zanotowały silne wzrosty. Nikkei zyskał 2,6 proc., Hang Seng 2,8 proc., a koreański Kospi 2,3 proc. Mniejszą aktywność przejawiały byki w Shanghaju, gdzie główny indeks tamtejszej giełdy zyskał 0,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - rozpoczęta w lipcu korekta przeceniła spółkę o 23 proc. do silnego wsparcia w okolicach 35-36 PLN. Można liczyć, że kurs obroni się na nim (przynajmniej w przez najbliższe dwa tygodnie), na co wskazują MACD i RSI. Zniesienia Fibbonacciego sugerują, że ewentualne odreagowanie może zatrzymać się między 40-44 PLN, po którym powinniśmy mieć jednak drugą falę spadków, mogącą przecenić spółkę do 32 PLN.

PKN Orlen - dzięki wczorajszemu wzrostowi o ponad 5 proc. spółce udało się przełamać trend spadkowy, a wskaźnik MACD dał sygnał kupna. Przy spadających cenach ropy nie wydaje się jednak, aby wzrosty utrzymały się zbyt długo, a wręcz potencjał wzrostowy się już wyczerpał. Zniesienia Fibbonacciego sugerują, że spółka może wzrosnąć jeszcze o 1-1,50 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

JW Construction - Józef Wojciechowski (główny udziałowiec i prezes rady nadzorczej) kupił 32.367 akcji o łącznej wartości 1,8 mln PLN. Od opublikowania wyników za drugi kwartał (09 sierpnia) udziałowiec kupił 215.486 akcji wartych 12 mln PLN.

PBG - podpisało umowę (jako lider konsorcjum) na renowację sieci wodno-kanalizacyjnej w Krakowie o łącznej wartości 37 mln PLN.

Polimex Mostostal - członek zarządu nabył 3.500 akcji spółki o łącznej wartości 729 tys. PLN.

Alchemia - Skotan (również spółka z grupy Romana Karkosika) zwiększyła zaangażowanie w spółkę do 8,4 proc. (wcześniej 4,8 proc.). Udziały nabył również członek zarządu spółki w postaci 148.505 akcji oraz 75.768 praw do akcji o łącznej wartości 4,1 mln PLN.

Millennium - PZU sprzedało 255.200 akcji banku o łącznej wartości 3 mln PLN.

TVN - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 16.490 akcji o łącznej wartości 373 tys. PLN.

Kopex - osoba blisko związana z prokurentem spółki sprzedała 4.402 akcje o łącznej wartości 210 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przed rozpoczęciem notowań sprawa wydaje się być prosta. Dobrze zakończony dzień w USA, silne zwyżki w Azji, wyraźne osłabienie jena, umocnienie złotego - czego chcieć więcej? Może ewentualnie jakichś rozstrzygnięć politycznych, ale nie wymagajmy zbyt wiele.

W każdym razie wszelkie czynniki zewnętrzne układają się wyraźnie na korzyść GPW. A na niekorzyść? Wczorajsze silne wzrosty indeksów mogły wyczerpać - w dużej mierze - potencjał wzrostowy. Warto jednocześnie pamiętać, że fala "b", która w sekwencji spadkowej oznacza odbicie, może być bardzo silna i doprowadzić indeksy nawet do stanów sprzed rozpoczęcia załamania. Lepiej nie być aż tak dużym optymistą. Ale można spodziewać się również, że dziś zwyżka będzie miała kontynuację, przynajmniej na początku notowań.

Spodziewamy się, że wzrost WIG zostanie - przynajmniej chwilowo - zatrzymany na poziomie 59,1 tys.

WALUTY

Kurs euro wybił się z trzydniowej konsolidacji i wybił się w górę. Dziś rano wspólna waluta warta jest 1,355 USD - o pół centa więcej niż wczoraj. Nieomylny to znak, że światowi inwestorzy znów nabierają większego zaufania do rynku długu, a zatem i do innych walut.

Niektórzy z nich pozwalają sobie nawet na powrót do ryzykownych pozycji carry trade. Dziś rano jen spada o 0,8 proc. do dolara i aż o 1,3 proc. do jena. Zmiany są więc znów bardzo gwałtowne, co niestety niezbyt dobrze wróży na przyszłość. Ale kierunek zmian jest odpowiedni na dziś, przynajmniej dla złotego.

Dolar spada dziś do 2,823 PLN - jest o prawie trzy grosze tańszy niż wczoraj. Euro spada do 3,827 PLN, a frank do 2,342 PLN.

SUROWCE

Cena ropy zmienia się nieznacznie, zyskując na londyńskiej giełdzie o 0,2 proc. do poziomu 69 USD za baryłkę brent. Trochę bardziej podrożała ropa light crude (o 0,7 proc.) w wyniku wczorajszego raportu, który pokazał spadek jej rezerw w Stanach, przy popycie utrzymującym się na wysokim poziomie. Spadek zapasów może być związany z ograniczeniem wydobycia w Meksyku, skąd ropa eksportowana jest głównie do USA.

Silnie wzrosła natomiast cena miedzi, która na londyńskiej giełdzie podrożała o 1,4 proc. do 7.250 USD za tonę, a na giełdzie w Szanghaju zyskała aż 2,8 proc. Jest to wynikiem wysokiego importu tego surowca do Chin, który w porównaniu z rokiem ubiegłym podwoił się w pierwszych siedmiu miesiącach. Do wspomnianych wzrostów przyczyniło się również odreagowanie na azjatyckich parkietach, bowiem oba rynki są silnie skorelowane.

Złoto pozostaje w lekkim trendzie wzrostowym w oczekiwaniu rynku na osłabienie dolara. Jego uncja kosztuje dziś rano 662 USD, czyli 0,4 proc. więcej niż wczorajszego wieczoru.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.