Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę

Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę
Data dodania: 2007-08-23 (09:26) Komentarz poranny Expandera

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Środowe notowania na warszawskiej giełdzie pokazały, że emocje wciąż odgrywają kluczową rolę. Praktycznie bez istotniejszego powodu indeksy poszły bardzo mocno w górę. W segmencie małych i średnich spółek zwyżki sięgnęły po ok. 5%, blue chips zyskały 4,6%.

Tajemnicę tak pokaźnej skali ruchu w górę wyjaśnia w sporym stopniu przecena z poprzedniego dnia, która nastąpiła mimo stabilnej sytuacji na zagranicznych giełdach. Gdy w środę okazało się, że ostrożność naszych inwestorów była przesadzona, ze zdwojoną siłą ruszyli do zakupów. Środowa zwyżka miała imponującą siłę, jednak z punktu widzenia oceny koniunktury w dłuższym terminie praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy powiedzieć, że rynek wciąż jeszcze nie zdołał w pełni odrobić strat poniesionych 16 sierpnia w czasie panicznej wyprzedaży. Trudno więc traktować zwyżkę jako zaczątek trwalszego ruchu w górę.

Taka diagnoza wydaje się tym bardziej uzasadniona, że w sferze fundamentów nie następuje poprawa. Raczej napływające wiadomości skłaniają do ostrożności. Podane wczoraj dane wykazały największy od trzech miesięcy spadek w minionym tygodniu liczby wniosków o kredyty hipoteczne w USA. To kolejny powodów, by obawiać się o ceny nieruchomości w Ameryce. Mniejszy popyt na kredyty to mniejsze zainteresowanie kupnem domów.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny zdecydował o pożyczce 40 mld euro dla komercyjnych banków. Te środki zostaną postawione do dyspozycji na 3 miesiące, by uspokoić sytuację w systemie finansowym. Takie działanie wskazuje jednak, że EBC chce uniknąć obcięcia stóp procentowych, co mogłoby być groźne z punktu widzenia przyszłej inflacji w Eurolandzie. Zresztą nadzieje na cięcie stóp zmalały chyba również w Stanach Zjednoczonych – rentowność długoterminowych obligacji poszła wczoraj wyraźnie w górę. Trzeba przy tym przyznać, że tak naprawdę cięcie stóp w Ameryce, z realnego punktu widzenia chyba nie jest już tak istotne. Rynki taką decyzję już zdyskontowały. Ryzyko jest teraz takie, że jeśli do cięcia nie dojdzie, to rynki, szczególnie obligacji, będą musiały skorygować swoje błędne myślenie. Nie byłoby to korzystne z punktu widzenia giełd, bo wyższa rentowność papierów skarbowych to mniejsza atrakcyjność akcji.

Na naszym parkiecie w środę strach ustąpił trochę i praktycznie tyle wystarczyło do gwałtownego odreagowania. Pytanie jednak co dalej? Polowanie na dołek się skończyło, kto miał go złapać, już to zrobił, więc teraz w większym stopniu do gry wejdą czynniki racjonalne. Wśród nich w dalszym ciągu kluczową rolę odgrywa zachowanie rynków światowych – nie tylko giełd, ale również walutowych, czy obligacji. Trudno dopatrywać się lokalnych zdarzeń, mogących na dłużej zdeterminować bieg wypadków na giełdzie w Warszawie. W czwartek uwagę mogą przyciągnąć dane NBP o lipcowej inflacji bazowej, czy GUS-owskie informacje o koniunkturze w poszczególnych sektorach gospodarki w lipcu.

Uwaga inwestorów koncentrować się też będzie na notowaniach jena wobec walut państw o wysokich stopach procentowych (Kanada, Australia, Nowa Zelandia), bardzo dobrze pokazujących postrzeganie ryzyka przez inwestorów. Zatrzymanie aprecjacji jena w ostatnich dniach pokazało ustępowanie awersji do ryzyka.

Z technicznego punktu widzenia poprawa koniunktury na giełdach, jaka ma miejsce w ostatnich dniach, związana jest z dotarciem indeksów do bardzo silnych wsparć. W przypadku S&P 500 jest związane z dołkiem z marca tego roku, w przypadku naszego WIG ze szczytem z lutego tego roku. Jednak indeksy nie zdołały pokonać jeszcze krótkoterminowych oporów, więc mówienie o trwalszym wzroście jest przedwczesne. Co więcej, sygnały sprzedaży, jakie powstały w wyniku wyprzedaży z lipca i pierwszej połowy sierpnia, były na tyle silne, że każą się liczyć z powrotem do zniżek w przyszłości. Wobec tego barierą nie do przejścia dla WIG może okazać się już 60 tys. pkt.

Najważniejsze wydarzenia

* W minionym tygodniu odnotowano największy w ostatnich trzech miesiącach spadek liczby wniosków o kredyty hipoteczne w USA
* Stabilizacja notowań jena wobec walut z krajów o wysokich stopach procentowych po gwałtownym umocnieniu z pierwszej połowy sierpnia
* Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o 3-miesięcznej pożyczce dla komercyjnych banków 40 mld euro

Dziś na rynkach
Czwartek, 23/08/2007 r.

* GUS - (14.00) Publikacja wstępnych danych dot.: koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za lipiec br.
* NPB - Publikacja danych dot. inflacji bazowej za lipiec br.
* USA - (14.30) Publikacja danych dot. liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych na dzień 18/08

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.