Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę

Emocje wciąż odgrywają kluczową rolę
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-08-23 (09:26)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Środowe notowania na warszawskiej giełdzie pokazały, że emocje wciąż odgrywają kluczową rolę. Praktycznie bez istotniejszego powodu indeksy poszły bardzo mocno w górę. W segmencie małych i średnich spółek zwyżki sięgnęły po ok. 5%, blue chips zyskały 4,6%.

Tajemnicę tak pokaźnej skali ruchu w górę wyjaśnia w sporym stopniu przecena z poprzedniego dnia, która nastąpiła mimo stabilnej sytuacji na zagranicznych giełdach. Gdy w środę okazało się, że ostrożność naszych inwestorów była przesadzona, ze zdwojoną siłą ruszyli do zakupów. Środowa zwyżka miała imponującą siłę, jednak z punktu widzenia oceny koniunktury w dłuższym terminie praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy powiedzieć, że rynek wciąż jeszcze nie zdołał w pełni odrobić strat poniesionych 16 sierpnia w czasie panicznej wyprzedaży. Trudno więc traktować zwyżkę jako zaczątek trwalszego ruchu w górę.

Taka diagnoza wydaje się tym bardziej uzasadniona, że w sferze fundamentów nie następuje poprawa. Raczej napływające wiadomości skłaniają do ostrożności. Podane wczoraj dane wykazały największy od trzech miesięcy spadek w minionym tygodniu liczby wniosków o kredyty hipoteczne w USA. To kolejny powodów, by obawiać się o ceny nieruchomości w Ameryce. Mniejszy popyt na kredyty to mniejsze zainteresowanie kupnem domów.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny zdecydował o pożyczce 40 mld euro dla komercyjnych banków. Te środki zostaną postawione do dyspozycji na 3 miesiące, by uspokoić sytuację w systemie finansowym. Takie działanie wskazuje jednak, że EBC chce uniknąć obcięcia stóp procentowych, co mogłoby być groźne z punktu widzenia przyszłej inflacji w Eurolandzie. Zresztą nadzieje na cięcie stóp zmalały chyba również w Stanach Zjednoczonych – rentowność długoterminowych obligacji poszła wczoraj wyraźnie w górę. Trzeba przy tym przyznać, że tak naprawdę cięcie stóp w Ameryce, z realnego punktu widzenia chyba nie jest już tak istotne. Rynki taką decyzję już zdyskontowały. Ryzyko jest teraz takie, że jeśli do cięcia nie dojdzie, to rynki, szczególnie obligacji, będą musiały skorygować swoje błędne myślenie. Nie byłoby to korzystne z punktu widzenia giełd, bo wyższa rentowność papierów skarbowych to mniejsza atrakcyjność akcji.

Na naszym parkiecie w środę strach ustąpił trochę i praktycznie tyle wystarczyło do gwałtownego odreagowania. Pytanie jednak co dalej? Polowanie na dołek się skończyło, kto miał go złapać, już to zrobił, więc teraz w większym stopniu do gry wejdą czynniki racjonalne. Wśród nich w dalszym ciągu kluczową rolę odgrywa zachowanie rynków światowych – nie tylko giełd, ale również walutowych, czy obligacji. Trudno dopatrywać się lokalnych zdarzeń, mogących na dłużej zdeterminować bieg wypadków na giełdzie w Warszawie. W czwartek uwagę mogą przyciągnąć dane NBP o lipcowej inflacji bazowej, czy GUS-owskie informacje o koniunkturze w poszczególnych sektorach gospodarki w lipcu.

Uwaga inwestorów koncentrować się też będzie na notowaniach jena wobec walut państw o wysokich stopach procentowych (Kanada, Australia, Nowa Zelandia), bardzo dobrze pokazujących postrzeganie ryzyka przez inwestorów. Zatrzymanie aprecjacji jena w ostatnich dniach pokazało ustępowanie awersji do ryzyka.

Z technicznego punktu widzenia poprawa koniunktury na giełdach, jaka ma miejsce w ostatnich dniach, związana jest z dotarciem indeksów do bardzo silnych wsparć. W przypadku S&P 500 jest związane z dołkiem z marca tego roku, w przypadku naszego WIG ze szczytem z lutego tego roku. Jednak indeksy nie zdołały pokonać jeszcze krótkoterminowych oporów, więc mówienie o trwalszym wzroście jest przedwczesne. Co więcej, sygnały sprzedaży, jakie powstały w wyniku wyprzedaży z lipca i pierwszej połowy sierpnia, były na tyle silne, że każą się liczyć z powrotem do zniżek w przyszłości. Wobec tego barierą nie do przejścia dla WIG może okazać się już 60 tys. pkt.

Najważniejsze wydarzenia

* W minionym tygodniu odnotowano największy w ostatnich trzech miesiącach spadek liczby wniosków o kredyty hipoteczne w USA
* Stabilizacja notowań jena wobec walut z krajów o wysokich stopach procentowych po gwałtownym umocnieniu z pierwszej połowy sierpnia
* Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o 3-miesięcznej pożyczce dla komercyjnych banków 40 mld euro

Dziś na rynkach
Czwartek, 23/08/2007 r.

* GUS - (14.00) Publikacja wstępnych danych dot.: koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za lipiec br.
* NPB - Publikacja danych dot. inflacji bazowej za lipiec br.
* USA - (14.30) Publikacja danych dot. liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych na dzień 18/08

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.