Będzie trudniej o kredyty w bankach

Będzie trudniej o kredyty w bankach
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-07 (11:01)

WYDARZENIE DNIA: Prawie połowa banków, które wzięły udział w ankiecie NBP (a wzięły w niej udział 24 największe banki) zamierza podnieść kryteria przyznawania kredytów. I hipotecznych i konsumpcyjnych. Sprawę referuje dziś "Gazeta Wyborcza", ale jest to kolejny sygnał, że sektor finansowy obawia się o pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości.

Spadek cen mógłby bowiem doprowadzić do spadku wartości zabezpieczeń hipotecznych - stąd plany banków o uważniejszym kontrolowaniu klientów, którym kredyty hipoteczne mają być udzielane. Wyniki ankiety współgrają z wczorajszą decyzją Fortis Banku, który wycofał z oferty hipoteczne kredyty walutowe uznając je za zbyt ryzykowne. Niewykluczone, że realizacja obostrzeń w polityce kredytowej rzeczywiście doprowadzi do spadku cen nieruchomości.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja nie wniosła niczego rewolucyjnego do oceny nastrojów na warszawskim parkiecie - cały czas mamy do czynienia z wahaniami indeksów w pobliżu ważnych oporów przy niewielkich oporach. WIG20 po udanym rozpoczęciu notowań o ok. 0,6 proc. wyżej od poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia zdołał się na chwilę przedrzeć powyżej 3 tys. pkt, ale zagościł tam jedynie kilka minut, po czym zaczął się osuwać, by po południu znaleźć się o ponad 30 pkt. poniżej sesyjnych szczytów. Finisz sesji to ponownie wzmożone zakupy, które pozwoliły, pomimo spadków na giełdach zachodnioeuropejskich i w USA, zakończyć kolejną sesję w tym tygodniu na symbolicznym plusie. Aktywność inwestorów skoncentrowała się na 4 spółkach z WIG20 - KGHM, TP SA, PKO BP oraz Pekao SA, ale tylko wartość obrotu akcjami Telekomunikacji Polskiej, przekroczyła 100 mln PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po słabych wynikach spółek, indeksy Wall Street zaczęły wczorajszą sesję od spadków, jednak w dalszej części skutecznie odrabiały straty. Przy średnich obrotach S&P wzrósł o 0,8 proc., a Dow Jones o 0,4 proc. Przewaga podaży na otwarciu była związana z rozczarowującymi wynikami kwartalnymi banku hipotecznego Fannie Mae, który w pierwszych trzech miesiącach roku stracił 2,2 mld USD i będzie szukał dodatkowego finansowania. Po kilku godzinach okazało się jednak, że może nie być mu potrzebne, bowiem regulator obniżył wymogi kapitałowe. To było impulsem do wzrostu cen akcji, którym w paru przypadkach nie przeszkadzały nawet niespodziewane straty kwartalne spółek. Przypomina się sytuacja z lutego, kiedy indeksy odrabiały straty nie zważając na negatywne informacje z rynku. Wtedy skończyło się to powrotem do styczniowych dołków.

O Nikkei zyskał 0,4 proc., a Kospi stracił 0,3 proc.

OBSERWUJ AKCJE

PBG - na wczorajszej sesji spółka zachowywała się najlepiej z polskich blue chipów rosnąc o ponad 3 proc. Niskie obroty nie sugerują jednak, aby ten ruch miał większe znaczenie. Kurs spółki od początku lutego porusza się w trendzie bocznym ograniczonym poziomami 280-340 PLN. Przy neutralnych wskaźnikach MACD i RSI najłatwiej zagrać na wybicie z tego trendu - w górę będzie sygnałem kupna, w dół sprzedaży. Dosyć ważnym wsparciem jest również poziom 290 PLN i jego przebicie może być wstępnym ostrzeżeniem dla akcjonariuszy.

PKO BP - w poniedziałek kurs spółki przebił opór na poziomie 47,00 PLN wyznaczony przez szczyty z ostatnich miesięcy. Brak chęci do realizacji zysków po tym ruchu na wczorajszej sesji nastraja optymistycznie. Gdyby krótkoterminowy trend wzrostowy miał się utrzymać, kurs mógłby wzrosnąć nawet do 52 PLN, chociaż na drodze w tym kierunku znajdzie opór na poziomie 50 PLN. Wskazania MACD, DMI i RSI są raczej dobre. Dwa pierwsze wygenerowały sygnał kupna, a trzeci rośnie.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Erbud - przejmie toruńskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Za pakiet 100 proc. akcji zapłaci 40 mln PLN.

LPP - skonsolidowane przychody grupy w kwietniu wyniosły 112 mln PLN (wzrost o 10 proc. od analogicznego okresu 2007 r.), a w okresie styczeń-kwiecień 450 mln PLN (wzrost o 23 proc.).

KGHM - zarząd zaproponuje WZA, aby dywidendę z zysku za 2007 r. przyznano 18 lipca i wypłacono 7 sierpnia. We wcześniejszym komunikacie jej wysokość ustalono na 5,50 PLN na jedną akcję.

Resbud - w pierwszym kwartale przychody grupy wyniosły 21,8 mln PLN (wzrost o 10 proc.), a zysk netto 2,6 mln PLN (przy 0,7 mln straty przed rokiem).

Próchnik - przychody spółki ze sprzedaży w kwietniu wyniosły 2,6 mln PLN i były o 63 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2007 r.

Echo Investment - w 2007 r. przychody grupy wyniosły 382 mln PLN (wzrost o 15 proc.), a zysk netto 319 mln PLN (wzrost o 15 proc.), czyli 0,76 PLN na jedną akcję.

Wasko - rozszerzyło umowę z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczącą komputeryzacji szkół na 36-miesięczny serwis gwarancyjny.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po początkowych stratach amerykańskie indeksy giełdowe wróciły na zieloną stronę rynku, lecz w Azji inwestorzy byli już mniej skorzy do zakupów - Nikkei oraz Hang Seng kończyły pod kreską. Zobaczymy jak w Europie odebrano decyzję amerykańskich władz o złagodzeniu regulacji nakładanych na spółkę udzielającą co piątej pożyczki hipotecznej w USA - Freddie Mae, która musi pozyskać z rynku 6 mld USD na zabezpieczenie pozycji portfelowych. Chociaż za oceanem widać powrót skłonności do ryzyka to spodziewamy się, że w Warszawie po dwóch kolejnych otwraciach sesji z luką hossy tym razem zaczniemy od spadków. Wiele zależeć będzie jednak od zachowania Europy, która może chcieć odrabiać straty z ostatnich sesji i jeśli śladem Wall Street puści w niepamięć problemy instytucji finansowych, to także u nas banki z WIG20 będą ciągnęły indeksy w górę i w takim przypadku ponownie przetestujemy poziom 3 tys. pkt, który wczoraj był nie do zdobycia. Pamiętajmy, że do końca tygodnia swoimi wynikami za I kw. 2008 pochwalą się m.in. Bank Pekao, BPH, BZ WBK i Handlowy.

WALUTY

W nocy na rynku walutowym amerykański dolar próbował odzyskiwać siłę w stosunku do jena, ale do godz. 8.00 warszawskiego czasu kurs pary USD/JPY nie zdołał przebić się powyżej poziomu 104,90. Skupowanie zielonego było bardziej widoczne na parze EUR/USD, którą przeceniono o 0,5 proc. do poziomu 1,5480. Wysoka cena ropy utrzymująca się powyżej 120 USD za baryłkę sprawia, że producenci z Bliskiego Wschodu coraz niechętnej rozliczają się w dolarach i podobnie, jak Wenezuela, Rosja czy Norwegia,starają się ograniczać transakcje w amerykańskiej walucie, dlatego odbicie dolara należy traktować bardziej jako korektę w trendzie spadkowym niż trwałe odwrócenie trendu.

Bardzo dobrze natomiast radzi sobie złoty, który kolejny dzień z rzędu zyskuje zarówno w odniesieniu do euro, jak i do dolara, za którego rano płacono 2,209 PLN. Frank szwajcarski jest z kolei wyceniany na 2,110 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje w okolicach rekordowych poziomów, do których doszła po wczorajszej silnej zwyżce wywołanej doniesieniami z Nigerii. Tamtejsi partyzanci znów atakują szyby naftowe koncernu Shell, co rodzi obawy o stronę podażową rynku. Jeśli dodamy do tego, że zbliża się sezon wakacyjny i olimpiada w Chinach, kontynuacja trendu wzrostowego nie może dziwić. Wczoraj za londyńską baryłkę brent płacono już 120,90 USD, a za nowojorską crude 122,50 USD. Dziś rano, odreagowanie tych wzrostów było bardzo niewielkie.

Blisko rekordów porusza się również cena miedzi (w Londynie tona kosztuje 8.530 USD), jednak na rynku widać sygnały, które powinny zdjąć presję ze wzrostów. W chilijskich kopalniach Codelco (największy światowy producent) pracownicy przerwali 20-dniowy strajk i mogą one wrócić do pełnego wydobycia. To powinno odwrócić spadkową tendencję jeśli chodzi o zapasy tego surowca, która za oceanem była przyczyną silnych wahań cen na początku tygodnia.

Złoto pozostaje w okolicach poziomu 873 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.