Dziś decyzje RPP i Fed. Bank Japonii już postanowił

Dziś decyzje RPP i Fed. Bank Japonii już postanowił
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-04-30 (10:06)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych za to obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku z 2,1 do 1,5 proc.

Decyzja Banku Japonii była tym łatwiejsza do przewidzenia, że publikowany dziś indeks PMI spadł z 49,5 do 48,6 pkt (wskazanie poniżej 50 pkt oznacza recesję), wydatki gospodarstw domowych spadły o 1,6 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.), a produkcja przemysłowa spadła o 3,1 proc. (oczekiwano spadku o 0,8 proc.). Dziś rano poznamy dane z Europy - indeks nastrojów konsumentów i biznesu w strefie euro, oraz prognozę inflacji dla tego regionu. Po południu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (raczej przesunie podwyżkę stóp) i przede wszystkim na dane o wzroście amerykańskiego PKB w I kwartale. Na koniec Fed podejmie decyzje o stopach procentowych.

SYTUACJA NA GPW

W czasie ostatnich sześciu sesji mieliśmy trzy kolejne dni spadków i trzy z rzędu sesje wzrostowe. Prosta arytmetyka nakazywałaby zakończenie serii wzrostów wczoraj i tak właśnie się stało. Po trochu to zasługa słabych nastrojów na światowych rynkach, po części spadek na GPW da się wytłumaczyć tracącym na wartości złotym i niewesołych wnioskach płynących z ankiety NBP wśród przedsiębiorstw (eksporterzy cierpią coraz mocniej). Jedynym impulsem prowzrostowym był raport Telekomunikacji, która w I kwartale zarobiła więcej niż oczekiwano, ale ten impuls wystarczył do wzrostu samej tylko TPSA o 0,8 proc. przy sporych obrotach. W ogóle na tę jedną spółkę przypadły obroty na poziomie 400 mln PLN, a na pozostałe 343 już tylko 700 mln PLN. Zatem mimo spadku indeksów wciąż możemy mówić o marazmie na GPW i wyczekiwaniu na koniec tygodnia.

Wczoraj podrożały akcje 108. spółek, potaniały 169.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na wczorajszej sesji na Wall Street główne indeksy kontynuowały trend spadkowy. Przy niewielkich obrotach S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones 0,3 proc. Przecena nie była głęboka, bowiem nie było ku temu przesłanek. Wprawdzie ceny mieszkań w lutym załamały się (indeks CaseShiller pokazał ich spadek o 12,7 proc.), a indeks zaufania konsumentów spadł, jednak rynek spodziewał się takich odczytów. Większe wahania możemy zobaczyć po sesji dzisiejszej, kiedy poza licznymi danymi makro poznamy decyzję Fed w strawie stóp procentowych. Zdania, czy obniżki będą kontynuowane są podzielone. Wydaje się, że skoro kryzys kredytowy powoli zmierza ku końcowi, a prognozy PKB zakładają niewielką recesję, Fed może wstrzymać się z obniżkami, zostawiając sobie większe pole manewru w przyszłości.

W Azji sesja przebiegła spokojnie. Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng 0,2 proc., a Kospi wzrósł o 0,8 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - wprawdzie w ostatnich tygodniach kurs spółki poprawił dołki ze stycznia i marca, jednak póki co skutecznie broni się przed głębszą przeceną. W ostatnim tygodniu na wykresie pojawiły się dwie świece w kształcie młota, co sugeruje odwrót od spadków, jednak tych sygnałów nie należy traktować poważnie, bowiem powstały przy bardzo niskich obrotach. W tej sytuacji można spodziewać się trendu bocznego jednak z przewagą spadków, ponieważ do kursu zbliża się linia oporu trendu spadkowego, wyznaczona przez połączenie szczytów z grudnia i lutego.

Polnord - wykres spółki wygląda podobnie co Agory. Po nieznacznym poprawieniu dołków ze stycznia i marca, cena porusza się w trendzie bocznym. Niskie obroty na ostatnich neutralnych sesjach sugerują, że jest to przystanek przed dalszą przeceną. Wprawdzie RSI pokazało sygnał kupna i dywergencję, ale jest ona minimalna. W tej sytuacji, sygnałem kupna będzie dopiero trwałe przebicie bardzo silnego oporu na poziomie 110 PLN, a sygnałem sprzedaży zejście poniżej dołków intraday z ostatnich miesięcy, czyli 97,80 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PGNiG - przychody grupy w 2007 r. wyniosły 16.652 mln PLN (wzrost o 10 proc.), a zysk netto 916 mln PLN (spadek o 31 proc.), czyli 0,16 PLN na jedną akcję.

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 9.128 akcji po cenie 160,99 PLN.

KrakChemia - przychody grupy w 2007 r. wyniosły 279 mln PLN (wzrost o 31 proc.), a zysk netto 2,8 mln PLN (wzrost o 56 proc.), czyli 0,44 PLN na akcję.

ATM - fundusze Millennium TFI zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 5,06 proc. (wcześniej posiadały 4,75 proc. jej akcji).

Euromark Polska - przychody grupy w 4 kwartałach zakończonych 29 lutego wyniosły 112 mln PLN (wzrost o 19 proc.), a strata netto 1,2 mln PLN (przy 0,8 mln PLN zysku netto przed rokiem).

WSIP - podpisał umowę sprzedaży hurtowej swoich podręczników ze spółką Wkra. Jej wartość oszacowano na 30 mln PLN, a będzie trwała do końca roku.

Makarony Polskie - jeden z głównych akcjonariuszy (Zdzisław Sawicki) zwiększył zaangażowanie w spółkę do 13,3 proc. (wcześniej posiadał 11,7 proc. akcji).

Śrubex - przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 39 mln PLN (wzrost o 2 proc.), a zysk netto 1,5 mln PLN (wzrost o 188 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Pytanie czy przed dzisiejszą sesją można cokolwiek prognozować? Naturalnie rynek będzie czekał na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, ale ona zapewne nie zaważy na przebiegu notowań. Mogą to zrobić wstępne dane z amerykańskiego rynku pracy (dziś raport ADP) i przede wszystkim o PKB w Stanach. Jak zwykle, kiedy inwestorzy wstrzymują oddech w oczekiwaniu na dane, jest duża szansa, że one niewiele zmienią, zwłaszcza gdyby były zbieżne z oczekiwaniami (wzrost o 0,4 proc.). Zresztą poza samą statystyką cóż one mogą zmienić? Dotyczą wszak minionego okresu, a musimy dyskontować przyszłość. Dlatego ważniejsze dla inwestorów będą piątkowe dane z rynku pracy i decyzja Fed, ale na nie akurat reagować nie możemy. Pozostaje więc czekać na popołudniowe wahnięcie indeksów (z ciekawości) i na poniedziałkową sesję (z decyzjami).

Na dzisiejszej sesji spodziewamy się utrzymania niskiej aktywności inwestorów z ewentualnie nerwową końcówką.

WALUTY

Dziś rano euro wyceniane jest na 1,56 USD, podczas gdy w nocy było to pół centa mniej (kurs najniższy od miesiąca). Rynek w zasadzie zdyskontował już ewentualną decyzję o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych w USA, choć wynik posiedzenia Fed jest wciąż niespodzianką. W każdym razie minimalny zasięg korekty euro jest już niemal wypełniony, przełamanie 1,54 USD miałoby zapewne poważniejsze następstwa.

Jen zyskał do dolara 0,3 proc. i nie zmienił notowań do euro.

U nas dolar zbliża się do 2,22 PLN, euro kosztuje 3,46 PLN, a frank 2,145 PLN. Najlogiczniej byłoby poczekać z dalszymi ruchami na decyzję RPP i dane o PKB w USA, a najlepiej w ogóle do poniedziałku. Ale pewności, że tak właśnie się stanie nie ma oczywiście żadnej.

SUROWCE

Spadki cen ropy zatrzymały się, przynajmniej chwilowo. Wczoraj baryłki potaniały o blisko 3 proc. po informacji o otwarciu rurociągu, który dostarcza 40 proc. tego surowca na Wyspy Brytyjskie. Na tę silną reakcję złożył się również fakt, że od początku miesiąca ropa znajdowała się w silnym trendzie wzrostowym i rynek czekał na impuls do odreagowania. Dziś rano, londyńska baryłka brent otworzyła się na poziomie 113,41 USD.

Tanieje również złoto. Cena jego uncji spadła wczoraj o 2,1 proc. i dziś rano handlowano nią po 874 USD, czyli najniżej od trzech miesięcy. Za spadki złota odpowiada umocnienie dolara, poprawa nastrojów na rynkach akcji (mniejsza niepewność), koniec silnych obniżek stóp przez Fed oraz spadki cen surowców, co ogranicza widmo wysokiej inflacji. W tej sytuacji ciężko liczyć na powrót tego kruszcu na nowe rekordy.

Miedź broni się przed przeceną. Jej tona podrożała dziś rano o 0,4 proc. do poziomu 8.570 USD w wyniku strajków w chilijskich kopalniach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.