W USA nastroje gorsze ceny domów niższe

W USA nastroje gorsze ceny domów niższe
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-29 (17:53)

Trudno o dobre nastroje amerykańskich konsumentów, skoro więcej muszą płacić za żywność i ropę, a jednocześnie tracą wartość posiadane przez nich nieruchomości. Ale ekonomiści spodziewali się, że wartość indeksu spadnie z 64,5 do 61 pkt czyli najniższego poziomu od piętnastu lat.

WYDARZENIE DNIA: Indeks zaufania konsumentów mierzony przez Conference Board spadł w kwietniu do 62,3 pkt i jest Być może w przyszłym miesiącu. Za to oczekiwania ekonomistów przekroczył spadek indeksu cen domów w 20 największych miastach USA. Indeks S&P/CaseShiller stracił 12,7 proc. (r/r), a oczekiwano spadku o 12 proc. Ceny spadły w 19 z 20 miast, a najbardziej (o ponad 20 proc.) w Las Vegas i Miami.

SYTUACJA NA GPW

Obroty dziś wzrosły, ale więcej niż jedna czwarta z nich przypadła na akcje Telekomunikacji Polskiej, która przed sesją pochwaliła się nieoczekiwanie dobrym raportem z wynikami za I kwartał. Sama Telekomunikacja nie odmieniła jednak losów rynku. Spadek notowań złotego nie jest mile widziany na GPW, bo odwleka ewentualne decyzje inwestorów zagranicznych o wejściu na nasz rynek, zresztą dziś apetyt na akcje nie był widoczny w zasadzie nigdzie. Mimo sporego spadku WIG20 (50 pkt) sesja nie była interesująca - wręcz jednostajna i nie licząc zwiększonych obrotów akcjami TP, wręcz nudna. Cóż tak się dzieje, kiedy połowa inwestorów wyjeżdża na urlopy, a druga połowa czeka na publikacje makro, które poznamy jutro po południu (dane o PKB w USA).

Dziś podrożały akcje 108. spółek, potaniały 169. Sytuacja techniczna bez zmian - nadal tkwimy w konsolidacji i jeśli nic się nie zmieni niebawem zaczniemy naliczać czwarty miesiąc tego męczącego stanu rynku.

GIEŁDY W EUROPIE

Na europejskich rynkach znów mieliśmy spokojną sesję z niewielkimi wahaniami. Niemiecki DAX stracił 0,7 proc., francuski CAC40 0,8 proc., a brytyjski FTSE100 0,2 proc. Niewielka aktywność inwestorów nie może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę brak publikacji makro. Dziś poznaliśmy tylko indeksy zaufania konsumentów oraz cen domów za oceanem (oba bliskie oczekiwaniom). Więcej impulsów do przeprowadzania transakcji na akcjach dawały spółki, a konkretnie sektor bankowy. Pierwszą kwartalną stratę od pięciu lat odnotował Deutsche Bank, co jest związane z odpisami z tytułu utraty wartości instrumentów kredytowych na sumę 2,7 mld EUR. Swoich akcjonariuszy rozczarowały również Danske Bank i DnB NOR. W tej sytuacji, przeceny nie można uznać za głęboką, co jest pozytywne, bowiem wysokie poziomy indeksów do tego zachęcają.

Na niewielkich minusach zaczęła się również sesja na Wall Street.

WALUTY

Złoty traci na wartości. Korekta związana jest z przebiegiem notowań na światowych rynkach, ale ze względu na to, że zapowiadała się od dłuższego czasu, trudno zaryzykować tezę, że jest ona tylko krótkotrwałym wahnięciem. Złoty - po wcześniejszym umocnieniu - ma teraz spory potencjał spadkowy, a realizacja zysków może zachęcić kolejnych inwestorów do wychodzenia z rynku. Ale nie uprzedzajmy wypadków - na tym rynku trudno o pewność prognoz. Dziś frank podrożał do 2,144 PLN i jest najdroższy od 12 dni. Euro podrożało powyżej 3,455 PLN i jest najdroższe od trzech tygodni, podobnie jak dolar, za którego oferowano dziś 2,216 PLN.

Na międzynarodowym rynku euro spada poniżej 1,56 USD i wygląda na to, że część inwestorów próbuje już zdyskontować wyniki jutrzejszych danych o PKB w USA. Dolar spadł do jena o 0,8 proc., a euro straciło tu 1,1 proc.

SUROWCE

Ropa silnie potaniała po informacji o otwarciu rurociągu transportującego 40 proc. tego surowca na Wyspy Brytyjskie. Cena londyńskiej baryłki brent potaniała dzisiaj o 2 proc. schodząc do poziomu 114,50 USD. To druga taka przecena od początku miesiąca- pierwszą mieliśmy przed tygodniem. Nie jest to zbyt optymistyczne, bowiem sugeruje, zmęczenie rynku ciągłym ustanawianiem nowych rekordów w połowie kwietnia. Za wyczerpaniem trendu wzrostowego przemawia również umocnienie dolara oraz otarcie się ceny nowojorskiej baryłki crude o poziom 120 USD. Wielu analityków oceniało, że zostanie on osiągnięty pod koniec roku, więc tak szybki ruch w górę może zniechęcić do zajmowania długich pozycji.

Spadły również ceny miedzi i złota, obie na umocnieniu dolara. Pierwsza potaniała o 0,7 proc, do 8.590 USD za tonę, natomiast drugie o 1,7 proc. do 877 USD. Złoto ustanowiło tym samym nowy dołek i na tym poziomie jest najtańsze od połowy stycznia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.