W USA na licytację trafiło dwa razy więcej domów

W USA na licytację trafiło dwa razy więcej domów
Data dodania: 2007-08-21 (20:56) Wieczorna analiza Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W lipcu kredytodawcy wystawili na sprzedaż 179,6 tys. domów Amerykanów, którzy nie regulowali w terminie rat kredytowych. To 93 proc. więcej niż przed rokiem. Oczywiście te dane zaprezentowane przez Realty Trac zasiały na nowo niepokój w sercach inwestorów, bo też wydaje się on uzasadniony.

Analitycy z Realty Trac spodziewają się, że liczba domów wystawionych na sprzedaż przez kredytodawców sięgnie w tym roku 2 mln, co pogorszy sytuację na rynku amerykańskich nieruchomości, który i bez tego przeżywa spore problemy. Najwięcej domów banki wystawiły na sprzedaż w Kaliforni, Florydzie, Michigan i Ohio - łącznie ze stanem Michigan wystawiono tam do sprzedaży połowę domów, które trafiły na licytację w lipcu. Tylko w ośmiu stanach nie zanotowano wzrostu licytacji domów.

SYTUACJA NA GPW

Strach jest nadal mocno obecny w sercach inwestorów. Od rana obserwowaliśmy kontynuację wczorajszych spadków, przy czym ta kontynuacja miała miejsce przy wyjątkowo skromnych obrotach. Koło południa sytuacja zmieniła się, inwestorzy kupowali akcje. Podniesienie stóp procentowych przez Bank Ludowy Chin, to jednak nie to samo, co akcja najważniejszych banków centralnych świata. Mimo to, w tym czasie spadły notowania jena, a wraz z nimi drożały akcje na świecie. Wreszcie światło dzienne ujrzała wiadomość dnia (o której wyżej) i nastroje siadły zupełnie. Obroty wyraźnie przyspieszyły w ostatnich - spadkowych - godzinach notowań.

Podrożały akcje 66. spółek, potaniały 215 (obroty jak 1 do 2). Wartość transakcji podliczono na 1,9 mld PLN. Problem z przewidywaniem rynku polega na pojawianiu się wciąż nowych informacji - o różnej wymowie.

GIEŁDY W EUROPIE

Na dobrą sprawę, można opisać zachowanie giełd europejskich tak jak GPW. Początkowe spadki trzeba jednak wiązać z niepewną końcówką notowań na rynkach azjatyckich. Odbicie przyszło nieco z kapelusza. Działania Banku Ludowego Chin trudno uznać za sprzyjające rynkom akcji, ale rynki się przecież nie mylą. Po południu przybywało doniesień o coraz to nowych ogniskach kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. Pojawiły się plotki na temat zaangażowania jednego z niemieckich banków należącego do skarbu państwa na rynku subprime w kwocie 3 mld euro. W sumie powody do zniżki niby nowe, ale te same co zwykle - niepewność co do rozmiaru strat. FTSE spadł o 0,1 proc., CAC40 tyleż zyskał, BUX po niezłym otwarciu zarobił tylko 0,3 proc.

W Stanach sesja zaczęła się niewielką przeceną (rzędu 0,1-0,2 proc.).

WALUTY

Niewiele się zmieniło jeśli chodzi o notowania euro. Była próba wzrostu w kierunku 1,35 USD, ale nadzieje na taki scenariusz szybko się rozwiały po doniesieniach o kolejnych kłopotach kredytowo/nieruchomościowych w USA.

Jen, który rano tracił, na koniec dnia umocnił się o 0,4 proc. do dolara i o 0,3 proc. do euro. Na rynku walutowym inwestorzy balansują na krawędzi wyczerpania nerwowego. Jen znalazł się z powrotem na poziomach bliskim rekordom z ostatniej fali zamykania pozycji carry-trade. Przełamanie szczytów będzie sygnałem do dalszego kupna jena - z tragicznym skutkiem dla rynków akcji.

U nas dolar kosztuje 2,852 PLN, euro 3,849 PLN (najwyższe zamknięcie od kwietnia), a frank 2,371 PLN. Frank również wyznaczył nowy szczyt notowań w obecnej fali (w cenach zamknięcia jest najdroższy od poczatku kwietnia).

SUROWCE

Huragan Dean zdaje się - wedle najnowszych doniesień - słabnąć i nie zagraża instalacjom naftowym w Zatoce Meksykańskiej, a mimo to cena ropy wzrosła dziś o 1 proc.

Miedź potaniała o 0,7 proc., za sprawą powracających obaw o możliwe spowolnienie gospodarcze. Z pewnością mniej miedzi będzie potrzebować amerykański sektor budowlany.

Srebro również spadło o 0,7 proc., a złoto podrożało o 0,2 proc.

Źródło: Emil Szweda, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.