Inflacja i inne kluczowe dane miesięczne w Polsce

Inflacja i inne kluczowe dane miesięczne w Polsce
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-04-14 (09:29)

Po w miarę spokojnym poprzednim tygodniu, najbliższe dni przyniosą naprawdę sporą dawkę raportów makroekonomicznych. Kluczowe będą dane o inflacji za marzec, najważniejsze są oczywiście te w USA, ale nie bez znaczenia również te ze strefy euro czy Wielkiej Brytanii.

Marcowy wskaźnik cen konsumenta w amerykańskiej gospodarce podany będzie w środę i rynek oczekuje wzrostu cen o 0,3% m/m, co przełożyłoby się na roczną inflację na poziomie 4%. Dla cen w ujęciu netto jest to odpowiednio 0,2% m/m i 2,4%. W poprzednim miesiącu ceny średnio nie uległy zmianie. Dzień wcześniej w USA dane o cenach producenta, które w opinii rynku powinny wzrosnąć o 0,6% m/m, choć po wyeliminowaniu cen żywności i energii ma to być już tylko 0,2% m/m (wobec odpowiednio 0,3% i 0,5% za luty). Już dziś (o godz. 14.30) w USA podane będą dane przedstawiające sprzedaż detaliczną. Wobec pogarszających się nastrojów oczekiwania nie są wygórowane. Rynek oczekuje spadku sprzedaży o 0,6% m/m, po tym jak w lutym sprzedaż nie uległa zmianie. Do istotnych należą także dane o produkcji przemysłowej za marzec, które zostaną podane w środę. Oczekuje się kolejnego spadku produkcji (po tym jak w lutym spadła ona o 0,5% m/m)– tym razem o 0,1% m/m oraz spadku wykorzystania mocy produkcyjnych do 80,3%. W środę, kiedy danych będzie najwięcej, dowiemy się także ile budów rozpoczętych zostało w marcu. Rynek oczekuje spadku ze 1065 tys. do 1010 tys. oraz spadku liczby pozwoleń na budowę o 11 tys. do 973 tys. (wielkości anualizowane). Wreszcie czekają nas odczyty wskaźników aktywności w rejonie Nowego Jorku (wtorek) oraz Filadelfii.

Dane o inflacji podane będą nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Już dziś na wyspach marcowe dane o cenach producenta, zaś jutro dane dotyczące inflacji konsumenta (oczekiwany wzrost inflacji o 0,1 pkt. procentowego do 2,6% r/r i taki sam wzrost inflacji bazowej do 1,3% r/r). W środę podane będą natomiast dane o cenach konsumenta w strefie euro (konsensus to 3,5% r/r). Dziś (o godz. 11.00) w strefie euro jeszcze dane o produkcji przemysłowej za luty, która w opinii rynku wzrosła o 0,2% m/m po wzroście o 0,9% m/m w styczniu.

Bardzo ważne dane makroekonomiczne także w Polsce, gdzie ważą się losy czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych. We wtorek dane o cenach konsumenta oraz z rynku pracy. Oczekujemy inflacji na poziomie 4% r/r (wobec 4,2% r/r w lutym), a także wzrostu zatrudnienia o 6% r/r i wynagrodzeń o 10,7% r/r. W piątek podane będą dane o produkcji przemysłowej, która w naszej opinii – m.in. ze względu na mniejszą ilość dni roboczych – w marcu wzrosła o ok. 9% r/r wobec 14,9% r/r odnotowanych w lutym. W naszym przekonaniu odczyty marcowych danych na takich poziomach byłyby neutralne (ewentualnie lekko negatywne) dla złotego i skłaniały Radę do pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie.

Waluty – G7 wspiera opór

Po tym, jak w piątek para EURUSD kilkukrotnie testowała poziom 1,5850, bieżący tydzień zaczął się od wyraźnego umocnienia dolara. EURUSD na początku notowań w Azji kwotowane było na poziomie 1,57 – 1,5720 po tym jak przedstawiciele krajów G7 odnotowali, iż ostatnie ruchy na głównych parach walutowych były szczególnie silne i wyrazili obawy o ich wpływ na stabilność globalnego systemu finansowego. Choć nie jest to jeszcze zapowiedź interwencji, jest to z pewnością dodatkowy sygnał, iż kolejna fala umocnienia euro w najbliższym czasie jest relatywnie mało prawdopodobna. Reakcja jena jest nieco mniejsza. Japońska waluta zyskała mocno już w piątek po rozczarowujących wynikach General Electric – para USDJPY obniżyła notowania z poziomu 102 do 100,60. W pierwszejr reakcji na komunikat G7 notowania wzrosły do 101,30, ale jednoczesne spadki na rynkach akcji szybko ten wzrost zniwelowały i przed otwarciem rynków w Europie notujemy poziom 100,80.

Słabe wyniki amerykańskiego giganta i związane z tym pogorszenie sentymentu na rynkach akcji przełożyło się w piątek na notowania złotego, który już był bardzo silnie wykupiony. Choć pary EURPLN i USDPLN zdołały jeszcze zaliczyć swoje tygodniowe minima (odpowiednio na 3,4150 i 2,1560) w końcówce sesji złoty tracił na wartości i na koniec dnia euro kosztowało 3,43 złotego, zaś dolar 2,17 złotego. Ciągle są to poziomy bardzo niskie i istnieje ryzyko dalszej korekty, zwłaszcza wobec niekorzystnego układ na rynkach bazowych, jakim jest umocnienie dolara wobec euro przy słabym sentymencie na rynkach akcji.

Surowce – Ziarna mało wrażliwe na zmiany walutowe

Generalnie niekorzystne umocnienie dolara, które przełożyło się na spadki cen ropy i metali (zarówno przemysłowych jak i szlachetnych), ma relatywnie najmniejszy wpływ na ceny ziaren. W reakcji na spadki EURUSD w niewielkim stopniu obniżyły się ceny pszenicy i kukurydzy, jednak jednocześnie wzrosły ceny soi (gdzie ostatnio obserwujemy odreagowanie po mocniejszych spadkach), zaś ceny ryżu pozostały niezmienione. Kukurydza i ryż to jedyne ziarna, które uniknęły w tym roku poważniejszej korekty. W pierwszym przypadku wzrost cen o prawie 30% od 1 stycznia jest wynikiem zmniejszenia areału na ten sezon w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze większy wzrost cen – bo aż o ponad 60% miał miejsce na ryżu. Rynek, który wygląda na bardzo mocno wykupiony, wspierany jest jednak nieustannie informacjami takimi jak dzisiejsza z Malezji, iż rząd będzie musiał importować aż 700 tys. ton ryżu oraz rozmieścić 2 tysiące urzędników w kraju, aby dopilnować, czy nie dochodzi do manipulacji cenowych.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.