Czy słaby dolar w końcu zaszkodzi inflacji?

Czy słaby dolar w końcu zaszkodzi inflacji?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-04-11 (14:12)

Dziś w USA podane będą odczyty cen importu oraz wstępne dane o nastrojach konsumentów za marzec. Pisaliśmy już o tym, że historycznie rzecz ujmując, osłabienie dolara w bardzo niewielkim stopniu przekłada się na wzrost cen importu i w jeszcze mniejszym na wskaźnik cen konsumenta.

Amerykański rynek jest bardzo konkurencyjny, stąd dostawcom trudno podnosić jest ceny, mimo, że za swój eksport otrzymują mniejsze wpływy w walutach lokalnych. Dodatkowo, gospodarka USA, ze względu na swój rozmiar jest relatywnie zamknięta (tzn. udział handlu zagranicznego w PKB jest w miarę niski), co amortyzuje wpływ słabej waluty na ceny konsumenta. Tak jednak nie musi być cały czas, dolar jest już bowiem niemal 2 razy tańszy w relacji do euro niż na początku dekady i wpływ deprecjacji waluty na ceny krajowe może ulec zwiększeniu. Rynek oczekuje, że w marcu ceny importu wzrosły o 2% m/m.

Jeśli chodzi o nastroje konsumenckie, oczekuje się spadku indeksu sporządzanego przez Uniwersytet w Michigan do 69,0 pkt. Byłaby to wartość najniższa od lutego 1992 roku. Lepsze są za to nastroje amerykańskich inwestorów, którzy pod wpływem danych tygodniowych o bezrobotnych, ale także wypowiedzi szefa Goldman Sachs (zwiastującego w miarę bliski koniec kryzysu). Za nami także udana sesja w Azji, producenci i sieci sprzedażowe informowały, że jak na razie nie widać silnego spadku popytu na dobra konsumenckie, a miejscami możliwe są nawet podwyżki cen.

Waluty – Kilka pipsów to za mało

Wczoraj sytuacja bardzo ciekawie prezentowała się na parze EURUSD. Rynek ewidentnie miał ochotę na test historycznego maksimum. Co ciekawe atak na maksima nastąpił jeszcze przed odczytami danych i decyzją ECB. Choć ustanowiony został nowy rekord (na poziomie 1,5911) był on tylko minimalnie wyższy niż ten z 17 marca. Co więcej, natychmiast nastąpił wyraźny odwrót i w konsekwencji szczyt razem z tym z 17 marca i końcówki minionego miesiąca tworzy teraz linię silnego oporu. Zarówno komunikat ECB, jak i dane dotyczące bilansu handlowego USA wspierały scenariusz wzrostu wartości euro, jednak tygodniowe dane z rynku pracy były znacząco lepsze i to wystarczyło na rynku, który nie był pewien kolejnej dużej fali wzrostowej na EURUSD. Dodatkowo poprawa nastrojów dolarowych i wzrost USDJPY (o niemal 2%) dolały oliwy do ognia sprowadzając parę EURUSD do poziomu 1,5730. Taki ruch oznacza, że prawdopodobnie konsolidacja na tej parze potrwa nieco dłużej. Analogiczne zmiany również na franku, który traci nieco więcej niż euro, ale za to mniej niż jen – para USDCHF wzrasta do poziomu 1,0060.

Czwartek był kolejnym dniem kiedy polska waluta zyskiwała na wartości. Wobec silnego umocnienia euro jeszcze wczoraj wieczorem, silne było już otwarcie. Spadek na parze USDPLN wobec środowego zamknięcia wyniósł ok. 180 pipsów (do 2,18), złoty umocnił się również wobec euro (otwarcie na EURPLN na poziomie 3,45 wobec 3,4540 na środowym zamknięciu). Spore zamieszanie na polskim foreksie wywołała najpierw nieudana próba sforsowania oporu przez EURUSD, a później korekta wywołana głównie tygodniowymi danymi z rynku pracy. Warto zwrócić uwagę, że mimo umocnienia dolara złoty stracił do amerykańskiej waluty bardzo niewiele (USDPLN kończy dzień w okolicach 2,17) zyskał zaś wyraźnie wobec euro (spadek EURPLN do 3,4390), co jest reakcją nietypową i obrazuje popyt na polską walutę. Ewentualnej korekty na złotym można spodziewać się raczej po danych o inflacji (która powinna obniżyć się do 4% r/r, nie będzie to spadek trwały), niż po danych z rynku pracy, które naszym zdaniem nie będą różnić się znacząco od tych z lutego (oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 10,7% r/r i zatrudnienia o 6% r/r).

Surowce - Nerwowe reakcje

Tak duże zmiany na foreksie, z jakimi mieliśmy do czynienia wczoraj nie mogły być bez znaczenia dla rynku surowców, zwłaszcza, że na niektórych aktywach testowane były nowe maksima lub notowania były blisko szczytowych poziomów. W reakcji na umocnienie dolara traciły w zasadzie wszystkie surowce i towary, choć należy zaznaczyć, że np. spadki cen złota nieznacznie przekraczające 1% czy srebra w okolicach 2% należy uznać za umiarkowane, co może oznaczać, że nawis podażowy ulega zmniejszeniu. Nieźle wzrost wartości dolara zniosły też notowania ropy, które w przypadku Brenta obniżyły się do 107 USD za baryłkę, ale szybko wzrosły w okolice 108 USD, co potwierdza aktualność kierunku wzrostowego. Dla większości rynków kluczowa w krótkim horyzoncie będzie sytuacja na EURUSD i ewentualna kolejna próba wybicia się z fazy konsolidacji.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.