Zamiera handel na GPW

Zamiera handel na GPW
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-04-11 (10:10)

Sytuacja na rynkach akcji staje się coraz bardziej męcząca. Widać to po niskich obrotach. Sprawa szczególnie na naszym parkiecie przybiera skrajną formę. Wczoraj właściciela zmieniły akcje za mniej niż 850 mln zł. Z tego powodu, podobnie jak dwie poprzednie, sesja nie miała najmniejszego znaczenia.

Potwierdziła jedynie, że giełda wciąż wyczekuje na rozwój wydarzeń na światowych parkietach. Na dziś wydaje się, że jedynie impuls z tej strony może rozruszać nasz rynek. Jednocześnie pojawienie się większych obrotów będzie bardzo ważnym sygnałem zapowiadającym większy ruch.

Aktywność inwestorów była wczoraj już tak niska, że trudno sobie wyobrazić pogarszanie się sytuacji w tym względzie. To może wskazywać, że okres marazmu będzie stopniowo zbliżał się do końca. Ze względu na wykupienie rynku, sygnalizowane przez Stochastic, za mniej prawdopodobne uznajemy przełamanie przez WIG 50 tys. pkt, a bardziej realne jest odbicie się od tego oporu. Trudno jednak ocenić, czy oznaczać to będzie wyrwanie się z trendu bocznego, który dla indeksu WIG wyznaczają przedziały 44,5 tys. pkt oraz 50 tys. pkt, czy jedynie ruch w ramach tego obszaru.

Podobne dylematy mają inwestorzy w Ameryce. S&P 500 jest wciąż dość blisko górnej granicy trendu bocznego, która wypada przy 1395 pkt. Dzieli od niej ok. 3%. Widać jednak, że inwestorzy są zdezorientowani. Początkowo wczoraj atmosfera była słaba, bo zwracano uwagę na spadek wydatków konsumentów w marcu, choć liczono, że się one nie zmienią. Potem jednak przeważył optymizm związany z tym, że Amerykanie więcej wydają na wyprzedażach w takich sieciach jak Wal Mart i Costco. Innym paradoksem było zachowanie dolara, który nieoczekiwanie zaczął się wczoraj po południu wzmacniać, choć nie pojawiły się ku temu istotniejsze przesłanki. Szef Europejskiego Banku Centralnego nie pozostawił nadziei na cięcia stóp, co jest korzystne dla wspólnej waluty. Jednocześnie słabiej od prognoz wypadł bilans handlowy USA, co źle się powinno odbić na postrzeganiu dolara. Obroty handlowe są następnym paradoksem. Mimo spowolnienia rośnie zarówno dynamika importu, jak i eksportu. Ta druga była największa od 1993 r., czyli odkąd takie dane można znaleźć w serwisach informacyjnych. Przekroczyła 20%. W kontekście tego, że dzięki eksportowi udało się uniknąć w IV kwartale 2007 r. recesji w USA, to dobra wiadomość. Widać pozytywny wpływ osłabiającego się dolara na zainteresowanie amerykańskimi produktami na świecie. Taka sytuacja zmniejsza jednak atrakcyjność eksportu innych państw w stosunku do których dolar najbardziej się osłabia. Dotyczy to głównie strefy euro. To zaś jest istotne z naszego punktu widzenia, bo Euroland jest naszym największym partnerem handlowym.

Inwestorzy dostali znów negatywny sygnał z sektora finansowego. Tym razem o kłopotach ze swoimi funduszami poinformował Lehman Brothers. Przejęcie pięciu funduszy o wartości 1,8 mld USD i zaksięgowanie ich strat będzie kosztować bank 300 mln USD. Spółki finansowe z S&P 500 spadły wczoraj o 0,4%, najbardziej do zwyżki przyczyniła się informatyka, czyli drugi najsłabszy w tym roku po telekomunikacji, sektor w tym indeksie.

Najważniejsze wydarzenia z 10 kwietnia 2008 r.:

* Marcowa inflacja PPI w Chinach wyniosła 10,2%, więcej niż oczekiwano
* Decyzje banków centralnych strefy euro i Wielkiej Brytanii w sprawie stóp procentowych nie zaskoczyły – w pierwszym przypadku pozostały bez zmian, w drugim spadły o 0,25 pkt proc., do 5%
* Lutowy bilans handlowy USA wypadł gorzej od oczekiwań – sięgnął 62,3 mld USD
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA przyniósł lepsze od oczekiwanych wiadomości – przybyło ich 357 tys.

Dziś na rynkach
11 IV 2008 r.

* Marcowa nadwyżka handlowa Chin była wyższa od spodziewanej – wyniosła 13,4 mld USD
* Inflacja PPI w Indiach przyspieszyła do 7,4%, produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 8,6% wobec szacunków na poziomie 7,5%
* Marcowa inflacja PPI w Niemczech sięgnęła 7,1%
* Ceny importowe w USA w marcu
* Wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w USA za kwiecień

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.