Tydzień: indeksy koniunktury i rynek pracy w USA

Tydzień: indeksy koniunktury i rynek pracy w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-03-31 (10:25)

WYDARZENIE DNIA: Od kilku miesięcy inwestorzy giełdowi coraz większą wagę przykładają do indeksów koniunktury - PMI w Europie i ISM w USA. Spadek indeksów poniżej 50 pkt oznacza regres sektora. Dlatego m.in. wciąż lepiej postrzegana jest kondycja europejskiej gospodarki.

Indeksy PMI dla sektora produkcji w Polsce, Francji, Niemczech i w całym eurolandzie opublikowane zostaną we wtorek, przy czym ekonomiści nie przewidują, by wskazania indeksów miały zejść poniżej poziomu 50 pkt. Co innego USA - tam indeks ISM dla sektora już jest poniżej 50 pkt i ekonomiści mają po prostu nadzieję, że nie będzie on zanadto spadał. Podobnie sprawy mają się z indeksami PMI/ISM dla sektora usług - te poznamy w czwartek. Dzień później dane z rynku pracy w USA. Ekonomiści spodziewają się, że amerykańska gospodarka straciła w marcu 40 tys. etatów.

SYTUACJA NA GPW

Seria wzrostów na warszawskiej giełdzie została w piątek przerwana, ale realizacja zysków nie okazała się specjalnie dotkliwa, żaden z indeksów nie spadł więcej niż o 0,5 proc., a sWIG nawet wzrósł. Zniżce, która przeważała przez większość sesji, a której skutki były minimalizowane dopiero w końcówce, towarzyszyły zmniejszone obroty, których wartość podliczono na 1,26 mld PLN. Zmniejszone obroty mogą świadczyć o niewielkiej tego dnia sile sprzedających. Podciągnięcie kursów na koniec notowań nie jest rzadką praktyką na GPW, ale tym razem - ze względu na zbliżający się koniec kwartału - można przypisać je instytucjom finansowym dbającym o dobry wynik w kwartalnych statystykach.

W piątek podrożały akcje 143. spółek, potaniały 135.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Pierwsza połowa piątkowej sesji na Wall Street przebiegła przy równowadze popytu i podaży, jednak w drugiej inwestorzy sprzedawali akcje, a w rezultacie główne indeksy spadały trzecią sesję z rzędu. S&P przeceniono o 0,8 proc., a Dow Jones o 0,7 proc. przy obrotach najniższych od półtora miesiąca.

Niewielka aktywność to wynik zbliżonych do oczekiwań publikacji makro, a przewaga obozu niedźwiedzi wiąże się z kiepskimi nastrojami wokół sektora finansowego. Tym razem obawy rynku dotyczą banku Lehman Brothers, który ma problemy z płynnością, chociaż według analityków Citigroup nie grozi mu bankructwo.

Na giełdach azjatyckich obecny tydzień rozpoczął się odreagowaniem wzrostów z poprzedniego. Najbardziej dotknęło to giełdę w Tokio. Nikkei stracił 2,3 proc., Hang Seng 17,7 proc., a Kospi zyskał 0,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG - ostatni tydzień był najlepszy dla indeksu szerokiego rynku od 7 miesięcy. Po silnych wzrostach we wtorek, do końca tygodnia WIG pozostał na wysokich poziomach jeszcze zyskując na poszczególnych sesjach. Wprawdzie ciężko sobie wyobrazić, aby tak dynamiczne wzrosty zostały utrzymane (to odbiera znaczenie luki hossy z wtorku), jednak potencjał spadkowy się wyczerpał, na co wskazują sygnały kupna na DMI i MACD. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobny jest trend boczny, z ewentualną lekką przewagą wzrostów.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Pekaes - przychody spółki w 2007 roku wyniosły 392 mln PLN (spadek o 3 proc.), a zysk netto 47 mln PLN (przy 13 mln straty przed rokiem).

TVN - osoby z kierownictwa spółki kupiły w ramach programu motywacyjnego 63.050 akcji i 33.295 akcji po cenie 9,58 PLN za jedną. Jeden z nich sprzedał 3.000 akcji po cenie 23,82 PLN.

Energomontaż Północ - spółka podpisała umowę z Polimexem-Mostostal na wykonanie instalacji technologicznych przy Koksowni Przyjaźń. Wynagrodzenie dla Energomontażu ustalono na 23 mln PLN.

HTL Strefa - przychody spółki w 2007 roku wyniosły 80,6 mln PLN (wzrost o 33 proc.), a zysk netto 4,2 mln PLN (spadek o 74 proc.), czyli 0,07 PLN na jedną akcję.

Inter Cars - fundusze PKO/Credit Suisse sprzedały pakiet 6,24 proc. akcji spółki i obecnie nie posiadają już jej walorów.

Sanwil - przychody spółki w 2007 roku wyniosły 47,8 mln PLN (wzrost o 3 proc.), a zysk netto 8,5 mln PLN (wzrost o 305 proc.).

MCI - członek rady nadzorczej kupił 4.398 akcji po cenie 1,15 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Tezy na temat wyciągania rynku tuż przed samym końcem kwartału wydają się dziś mocno naciągane. W końcu nie tylko na GPW inwestorzy finansowi chcieliby mieć dobre statystyki. Zatem przyjmijmy, że rynki będą dziś bardziej zależały do siebie wzajemnie, nie zaś od postępowania grupy inwestorów.

A skoro tak, to indeksy na GPW mogą zapłacić dziś opłatę za zbyt optymistyczną końcówkę notowań w piątek. Nastroje na świecie znów nie są najlepsze, znów mówi się o kłopotach z płynnością w banku Lehman Bros., straty z otwarcia mogą okazać się trudne do odrobienia.

Sądzimy zatem, że sesja przyniesie umiarkowaną zniżkę indeksów, a skala obrotów ponownie się zmniejszy.

WALUTY

Kurs euro utrzymuje się od czterech dni (wliczając dzisiejszy poranek) na poziomie zbliżonym do swoich rekordowych notowań wobec dolara. Poniedziałek przed 9-tą euro wyceniano na 1,577 USD, a inwestorzy zastanawiają się teraz, czy możliwe jest dalsze osłabienie dolara, czy też raczej należy liczyć się z silniejszą falą realizacji zysków. Nadchodzące dni -choć ubogie w publikacje makro - przyniosą zapewne rozstrzygnięcie tej kwestii, również i na rynku walutowym utrzymanie kursów pod koniec kwartału może mieć znaczenie - głównie dla banków, które otwierają własne pozycje na foreksie. Jen spadł dziś rano o 0,6 proc. do dolara i o 0,4 proc. wobec jena.

Złoty w zasadzie nie reaguje na notowania jena, ważniejsza jest stabilizacja pary euro/dolar. U nas dolar kosztuje rano 2,23 PLN, a euro 3,52 PLN, frank zaś niecałe 2,24 PLN.

SUROWCE

Ropa zakończyła poprzedni tydzień spadkiem o 1 proc. To wynik obaw rynku o dane makro publikowane w najbliższym tygodniu w USA. Jednak, jest to bardzo niewielka realizacja zysków biorąc pod uwagę wzrosty z poprzednich dni. Jeśli dołożymy do tego łatwość, z jaką ceny baryłki brent i crude obroniły się na wsparciu na poziomie 100 USD, można spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego.

Złoto zatrzymało się po piątkowych spadkach i dziś rano handlowano nim w okolicach 930 USD za uncję. To wynik oczekiwań rynku, że dalsze osłabienie dolara wywinduje w tym tygodniu ceny metali szlachetnych. Za takim scenariuszem opowiedziało się 34 na 46 analityków z giełdy w Chicago (7 zapowiada spadki, a 5 ma nastawienie neutralne).

Miedź może również odreagować silne wzrosty z ostatniego tygodnia, jednak sentyment na tym surowcu jest ciągle wzrostowy. To głównie zasługa taniejącego dolara oraz kurczących się zapasów tego metalu, które sprawiają, że rynek w mniejszym stopniu patrzy na kondycję amerykańskiej gospodarki.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.