Giełdowy roller coaster

Giełdowy roller coaster
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-03-21 (14:37)

Do wyniku czwartkowej sesji na naszym parkiecie nie ma co przywiązywać większego znaczenia, bo „trzy wiedźmy”, symbolizujące wygasanie kontraktów terminowych i opcji na indeksy oraz futures na akcje dały znać o sobie. Duża podaż akcji na koniec sesji wypaczyła jej wynik.

Jednocześnie jednak trzeba przyznać, że w całości tych wydarzeń łatwiej jest się połapać niż w tym, czym kierują się amerykańscy inwestorzy. Po sporej wyprzedaży ze środy wczoraj przy podobnym bilansie czynników notowania już wyraźnie szły w górę. Działo się tak mimo dalej spadających cen towarów, które tak wystraszyły inwestorów w środę. Mimo umacniającego się dolara. Utrzymanie się takiej tendencji negatywnie oddziaływałoby na amerykański eksport, dzięki któremu gospodarka USA jeszcze nie jest w recesji. Do tego mieliśmy słabe dane o wskaźnikach wyprzedzających koniunktury. Spadły wyraźnie, co zapowiada pogarszanie się warunków gospodarowania w perspektywie kolejnych 6 miesięcy. Najbardziej niepokoi jednak systematycznie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Nowych bezrobotnych w minionym tygodniu przybyło znacznie więcej niż się spodziewano. Z punktu widzenia szans na uniknięcie dalszych kłopotów na rynku nieruchomości kondycja rynku pracy jest bardzo ważna. Jej pogarszanie oznaczać będzie jeszcze większą ilość osób mających kłopoty ze spłatą kredytów i tym samym większą presję na ceny domów.

Mimo tego rynki w Ameryce poszły wyraźnie w górę i odrobiły środowe straty. To znów poprawia obraz tych giełd, ale nie przesądza o dalszym kierunku. Złym objawem jest ograniczona szerokość rynku w ostatnich dniach. Gdybyśmy mieli w tych wydarzeniach upatrywać podstawy do trwalszego ruchu można byłoby oczekiwać, że ta szerokość będzie większa. Obrazuje ją wskaźnik AD Line, odzwierciedlający liczbę spółek rosnących i spadających na danej sesji. Patrząc średnio na ostatnie cztery tygodnie nie widzimy, by się podnosił.. A to dopiero byłoby pozytywnym zwiastunem. Na podstawie samego wykresu można jednak większe szanse przypisywać kupującym. Wyszli z opresji, jakie stworzyła środowa sesja. Przyjmując jednak, że mamy do czynienia z trendem spadkowym, to trudno inaczej patrzeć na ostatnie sesje jak na bronienie wsparcia. Na razie nie udało się S&P 500 zbyt oddalić od styczniowego dołka.

Wydarzeniem wczorajszego dnia i ostatnich dni była masowa wyprzedaż towarów. Tygodniowa zniżka rzędu 8,4% jest największa od 1956 r. Przybrała ona oznaki paniki. Po środzie wydawało się, że inwestorzy widzą w niższych cenach surowców potwierdzenie osłabienia koniunktury gospodarczej. Wczoraj już to takie oczywiste nie było. Zresztą skala ruchu w dół i jego dynamika wskazują raczej na realizowanie spekulacyjnych zysków niż grę pod fundamenty. Rynek surowców jest kolejnym, na którym obserwujemy ogromną zmienność. Z wyliczeń Standard&Poor’s wynika, że na rynku akcji w Ameryce zmienność jest aktualnie największa od 70 lat. Wzrost S&P 500 przekraczający 1% nastąpił w tym roku na 52% sesji.

Przy tak ogromnej zmienności coraz trudniej o racjonalną ocenę zdarzeń. Trudno się przy takich wahaniach spodziewać odwrócenia trendu na zwyżkowy, gdyż to powinno zostać poprzedzone okresem uspokojenia nastrojów. Dlatego doki utrzymują się wahania na tak dużą skalę przyjmujemy, że bardziej realna jest kontynuacja spadkowej tendencji. Ze względu na przecenę surowców prawdopodobieństwo większych kłopotów trzeba przypisać rynkom wschodzącym niż dojrzałym. Musimy przy tym pamiętać, że w poniedziałek pracują rynki amerykańskie i publikowane są tam ważne dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym i ich cenach. Mogą one znów o 180 stopni zmienić nastroje.

Najważniejsze wydarzenia z 20 marca 2008 r.:

* Lutowa inflacja PPI w Niemczech wyniosła 3,8%, więcej od oczekiwanych 3,4%
* Marcowe wskaźniki aktywności PMI dla strefy euro rozczarowały – PMI dla sektora usług wyniósł 51,7 pkt, dla przemysłu 52 pkt
* Lutowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej od prognoz, o 5,5%
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA przyniósł złe wiadomości przybyło ich 378 tys.
* Marcowy wskaźnik Philadelphia Fed wypadł nieco lepiej od prognoz – wyniósł minus 17,4 pkt
* Lutowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA spadły o 0,3% m/m

Dziś na rynkach
21 III 2008 r.

* Nie pracują giełdy w Polsce, Europie i USA
* Bazowa inflacja CPI w Polsce w lutym
* Wzrost PKB w Korei w IV kw. 2007 r.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.