Światowa przecena

Światowa przecena
Data dodania: 2007-07-26 (18:15) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W zasadzie to obojętne, czy uznamy, że giełdy światowe spadają, bo umacnia się jen, czy też jen umacnia się, bo tracą akcje. Ta spirala nakręca się sama.

W Londynie indeks spada o 1,9 proc. (z 16:40), a od początku tygodnia już o 3,85 proc. Taką przecenę mieliśmy ostatnio na przełomie lutego i marca (wtedy również przy sporym udziale jena). Indeks paryskiej giełdy spadł dziś o 1,7 proc., w Budapeszcie o 1,6 proc. Wymieniać można długo. Mamy do czynienia z korektą o światowym zasięgu, a jej praprzyczyną jest rekordowo tani kapitał pochodzący z Japonii. W momencie, gdy jen zaczyna się niebezpiecznie umacniać, inwestorzy zamykają pozycje w akcjach i spłacają pożyczki w jenach. W efekcie ceny akcji spadają a drożeje jen. I właśnie to zjawisko - likwidacja pozycji carry trade - stoi u podstaw dzisiejszej przeceny.

SYTUACJA NA GPW

Na jedną spółkę drożejącą przypadło dziś pięć taniejących. Spadły wszystkie indeksy i subindeksy giełdowe, a obroty wzrosły do 2,06 mld złotych. Można uznać, że to jeszcze nie jest suma, która robi wrażenie, ale warto odnotować, że zdecydowana większość transakcji została przeprowadzona w ostatnich trzech godzinach notowań - kiedy spadki już dominowały. Rano i wczesnym przedpołudniem działo się niewiele. Później impulsem do wyprzedaży było postępujące umocnienie jena.

Od dłuższego czasu na GPW indeks WIG20 był wyraźnie mocniejszy od pozostałych. Dziś ta reguła zawiodła. I znów - uzasadnienia trzeba szukać w umocnieniu jena. Skoro to globalni inwestorzy zamykali pozycje na światowych giełdach, to w naszym przypadku sprzedawali oni akcje największych notowanych w Warszawie spółek - stąd mocny spadek WIG20.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety silnie tracą trzeci dzień z rzędu, po kolejnych złych informacjach ze spółek dotyczących wyników finansowych oraz spekulacjach, że gorsze możliwości kredytowania przełożą się na mniejszą ilość ofert przejęć. Przez ostatnie miesiące głównym motorem napędzającym wzrosty na giełdach Starego Kontynentu były nadzieje na dobre wyniki spółek oraz informacje o wspomnianych akwizycjach. Kiedy paliwa zabrakło, na rynki zawitała korekta. O 17:00 niemiecki DAX tracił 1,2 proc., francuski CAC40 1,5 proc., a brytyjski FTSE był niżej aż o 2 proc. Do kontynuacji spadków w Europie przyczyniło się również niskie otwarcie w Stanach, gdzie S&P i Dow Jones rozpoczęły sesję na blisko jednoprocentowych minusach, po rozczarowujących wynikach Exxon Mobil i dwóch dużych spółek branży budowlanej (DR Horton i Beazer Homes USA).

WALUTY

Notowania pary euro/dolar przestały być tak istotne, zresztą niewiele się tutaj zmieniło. Oczy inwestorów zwrócone są na jena, który mocno ciągnie w górę. Tylko dziś japońska waluta umocniła się o 0,9 proc. do dolara i o 0,65 proc. do euro. Od początku tygodnia jen zyskał do dolara już 1,54 proc., przy czym jest to już piąty tydzień, w którym zyskuje on do amerykańskiej waluty. Do euro jen umocnił się o 2,17 proc. (od poniedziałku) i jest to trzeci tydzień jego wzrostu.

Co gorsza im bardziej jen zyskuje, tym większa liczba inwestorów może dojść do wniosku, że należy zamknąć pozycje carry trade, co napędza i przyspiesza trend.

Konsekwencje dla złotego są proste do przewidzenia. Dolar kosztuje dziś 2,77 PLN, a w trakcie dnia było to 1,5 grosza więcej. Euro podrożało do 3,80 PLN (dzienny szczyt do 3,82 PLN). Frank podrożał do 2,29 PLN.

Rynek jest mocno rozchwiany - trzeba chwilowo zapomnieć o wakacyjnej flaucie. Jutro poznamy dane o amerykańskim PKB i one mogą - wbrew pozorom - wyciszyć rynek, z którego przynajmniej na chwilę zdjęto zostanie brzemię niepewności.

SUROWCE

Ropa kontynuuje wzrosty po wczorajszym raporcie dotyczącym zapasów paliw, które spadły w związku z utrzymującym się wysokim wykorzystaniem mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii. Do pierwszego poniedziałku września trwa szczyt sezonu wakacyjnego w Stanach, podczas którego Amerykanie podróżują rekordowo dużo, co przekłada się na wysoki popyt na ropę w tym czasie. Cena baryłki brent wzrosła od rana 0,7 proc. do poziomu 77,00 USD i znów przygotowuje się do ataku na nowy rekord.

Z kontynuacją trendu mamy również od czynienia na miedzi, z tą różnicą, że jest to trend spadkowy. Cena tony miedzi spadła dzisiaj o 0,7 proc., schodząc do poziomu 7.780 USD. Poza perspektywą utrzymania się spowolnienia na rynku nieruchomości w Stanach jest to również reakcją na zakończenie części strajków w chilijskich kopalniach.

Silne spadki kontynuuje również złoto, które po południu straciło 1,2 proc., dochodząc do poziomu 670 USD za uncję. Przełamanie trendu wzrostowego sugeruje kontynuacją deprecjacji złota, czemu służyć powinno ewentualne umocnienie dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.