Światowa przecena

Światowa przecena
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-07-26 (18:15)

WYDARZENIE DNIA: W zasadzie to obojętne, czy uznamy, że giełdy światowe spadają, bo umacnia się jen, czy też jen umacnia się, bo tracą akcje. Ta spirala nakręca się sama.

W Londynie indeks spada o 1,9 proc. (z 16:40), a od początku tygodnia już o 3,85 proc. Taką przecenę mieliśmy ostatnio na przełomie lutego i marca (wtedy również przy sporym udziale jena). Indeks paryskiej giełdy spadł dziś o 1,7 proc., w Budapeszcie o 1,6 proc. Wymieniać można długo. Mamy do czynienia z korektą o światowym zasięgu, a jej praprzyczyną jest rekordowo tani kapitał pochodzący z Japonii. W momencie, gdy jen zaczyna się niebezpiecznie umacniać, inwestorzy zamykają pozycje w akcjach i spłacają pożyczki w jenach. W efekcie ceny akcji spadają a drożeje jen. I właśnie to zjawisko - likwidacja pozycji carry trade - stoi u podstaw dzisiejszej przeceny.

SYTUACJA NA GPW

Na jedną spółkę drożejącą przypadło dziś pięć taniejących. Spadły wszystkie indeksy i subindeksy giełdowe, a obroty wzrosły do 2,06 mld złotych. Można uznać, że to jeszcze nie jest suma, która robi wrażenie, ale warto odnotować, że zdecydowana większość transakcji została przeprowadzona w ostatnich trzech godzinach notowań - kiedy spadki już dominowały. Rano i wczesnym przedpołudniem działo się niewiele. Później impulsem do wyprzedaży było postępujące umocnienie jena.

Od dłuższego czasu na GPW indeks WIG20 był wyraźnie mocniejszy od pozostałych. Dziś ta reguła zawiodła. I znów - uzasadnienia trzeba szukać w umocnieniu jena. Skoro to globalni inwestorzy zamykali pozycje na światowych giełdach, to w naszym przypadku sprzedawali oni akcje największych notowanych w Warszawie spółek - stąd mocny spadek WIG20.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety silnie tracą trzeci dzień z rzędu, po kolejnych złych informacjach ze spółek dotyczących wyników finansowych oraz spekulacjach, że gorsze możliwości kredytowania przełożą się na mniejszą ilość ofert przejęć. Przez ostatnie miesiące głównym motorem napędzającym wzrosty na giełdach Starego Kontynentu były nadzieje na dobre wyniki spółek oraz informacje o wspomnianych akwizycjach. Kiedy paliwa zabrakło, na rynki zawitała korekta. O 17:00 niemiecki DAX tracił 1,2 proc., francuski CAC40 1,5 proc., a brytyjski FTSE był niżej aż o 2 proc. Do kontynuacji spadków w Europie przyczyniło się również niskie otwarcie w Stanach, gdzie S&P i Dow Jones rozpoczęły sesję na blisko jednoprocentowych minusach, po rozczarowujących wynikach Exxon Mobil i dwóch dużych spółek branży budowlanej (DR Horton i Beazer Homes USA).

WALUTY

Notowania pary euro/dolar przestały być tak istotne, zresztą niewiele się tutaj zmieniło. Oczy inwestorów zwrócone są na jena, który mocno ciągnie w górę. Tylko dziś japońska waluta umocniła się o 0,9 proc. do dolara i o 0,65 proc. do euro. Od początku tygodnia jen zyskał do dolara już 1,54 proc., przy czym jest to już piąty tydzień, w którym zyskuje on do amerykańskiej waluty. Do euro jen umocnił się o 2,17 proc. (od poniedziałku) i jest to trzeci tydzień jego wzrostu.

Co gorsza im bardziej jen zyskuje, tym większa liczba inwestorów może dojść do wniosku, że należy zamknąć pozycje carry trade, co napędza i przyspiesza trend.

Konsekwencje dla złotego są proste do przewidzenia. Dolar kosztuje dziś 2,77 PLN, a w trakcie dnia było to 1,5 grosza więcej. Euro podrożało do 3,80 PLN (dzienny szczyt do 3,82 PLN). Frank podrożał do 2,29 PLN.

Rynek jest mocno rozchwiany - trzeba chwilowo zapomnieć o wakacyjnej flaucie. Jutro poznamy dane o amerykańskim PKB i one mogą - wbrew pozorom - wyciszyć rynek, z którego przynajmniej na chwilę zdjęto zostanie brzemię niepewności.

SUROWCE

Ropa kontynuuje wzrosty po wczorajszym raporcie dotyczącym zapasów paliw, które spadły w związku z utrzymującym się wysokim wykorzystaniem mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii. Do pierwszego poniedziałku września trwa szczyt sezonu wakacyjnego w Stanach, podczas którego Amerykanie podróżują rekordowo dużo, co przekłada się na wysoki popyt na ropę w tym czasie. Cena baryłki brent wzrosła od rana 0,7 proc. do poziomu 77,00 USD i znów przygotowuje się do ataku na nowy rekord.

Z kontynuacją trendu mamy również od czynienia na miedzi, z tą różnicą, że jest to trend spadkowy. Cena tony miedzi spadła dzisiaj o 0,7 proc., schodząc do poziomu 7.780 USD. Poza perspektywą utrzymania się spowolnienia na rynku nieruchomości w Stanach jest to również reakcją na zakończenie części strajków w chilijskich kopalniach.

Silne spadki kontynuuje również złoto, które po południu straciło 1,2 proc., dochodząc do poziomu 670 USD za uncję. Przełamanie trendu wzrostowego sugeruje kontynuacją deprecjacji złota, czemu służyć powinno ewentualne umocnienie dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.