Dziś RPP i sprzedaż domów w USA

Dziś RPP i sprzedaż domów w USA
Data dodania: 2007-07-25 (09:30) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA Żaden z ekonomistów zabierających głos w tej sprawie nie spodziewa się, by Rada Polityki Pieniężnej miała dziś zdecydować się na podniesienie stóp procentowych.

Choć pozornie jest to taka sama sytuacja jak przed miesiącem (wtedy także RPP "miała" nie podnosić stóp, ale to zrobiła), to jednak teraz szanse na niespodziankę są minimalne. Gdyby RPP teraz podniosła stopy wysłałaby negatywny sygnał rynkowi - "sytuacja jest poważna, boimy się o mocny wzrost inflacji i jesteśmy spóźnieni z podwyżkami". Taki komunikat umocniłby oczekiwania inflacyjne w Polsce, a tego właśnie RPP chce uniknąć. Jeśli zaś chodzi o sprzedaż domów w USA, to dziś inwestorzy poznają ten ważniejszy raport z rynku wtórnego (jutro raport z rynku pierwotnego - znacznie mniejszego). Jest się czego obawiać.

SYTUACJA NA GPW

We wtorek WIG20 stanął przed szansą pokonania historycznego szczytu notowań, ale nawet nie próbował z niej skorzystać. Pierwsze godziny przyniosły jeszcze jako taką konsolidację, ale im dalej w las... GPW spadała razem z giełdami zachodnimi, te zaś traciły pod wpływem Londynu. Doniesienia o wielkiej powodzi na wyspach skutecznie ograniczały apetyty na akcje. WIG spadł więc o 1,2 proc. (FTSE o 1,9 proc.) przy obrotach na poziomie 2,1 mld PLN - najwyższych od tygodnia. Niby nic się wielkiego nie stało, ale spadek WIG zdecydowanie poniżej 65 tys. pkt oznaczałby najniższą wartość od połowy czerwca. W ostatnich dniach bardziej przekonujące wydają się być sesje o spadkowym charakterze (rosną obroty, w spadkach uczestniczy szeroki rynek), wobec czego to scenariusz kontynuacji korekty ma większe szanse powodzenia.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Rynki amerykańskie gwałtownie spadły po wczorajszych negatywnych informacjach ze spółek. S&P stracił 2 proc. przy obrotach najwyższych od załamania z przełomu lutego i maja, co jest też jego najgłębszym spadkiem od tego czasu. Dow Jones zniżkował o 1,6 proc. Iskrą wywołującą wyprzedaż były słabe wyniki finansowe największego banku hipotecznego (Countrywide) oraz firmy chemicznej DuPont, która jako jeden z głównych przyczyn podała niższą sprzedaż farby. Oba przypadki potwierdziły tym samym obawy inwestorów o wpływ kryzysu rynku nieruchomości na amerykańską gospodarkę. Na wieści z amerykańskiego parkietu, dużo spokojniej niż w Brazylii (Bovespa spadł o 3,9 proc.) zareagowali inwestorzy w Azji. Nikkei stracił 0,8 proc., a Hang Seng 0,3 proc. Wzrosły natomiast indeksy Kospi (+0,6 proc.) oraz Shanghai Composite (+1,7 proc.).

OBSERWUJ AKCJE

Prokom - kurs konsoliduje się przy coraz mniejszych wahaniach wokół poziomu 163 PLN budując formację klina. Rosnące obroty na ostatnich sesjach świadczą o tym, że możemy spodziewać się wybicia z tej konsolidacji. Teoretycznie, klin jest formacją kontynuacji trendu, więc powinniśmy zobaczyć drugą falę wzrostów, która osiągnie poziom 185 PLN (kurs musiałby po drodze przebić opór na 173 PLN). W przypadku spadków, wsparciem będzie poziom 150 PLN.

Echo - po silnej fali spadków kurs bronił się na ważnym poziomie wsparcia na 97 PLN. Na ostatniej sesji ta obrona się nie udała, przebicie nastąpiło jednak przy małych obrotach, może to być więc fałszywy sygnał. Jeżeli kurs powróci powyżej tego poziomu na najbliższych sesjach, możemy spodziewać się wzrostów, na które wskazał RSI (oraz wskaże MACD).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Budimex Dromex - podpisał kontrakt na rozbudowę zakładu utylizacyjnego w Trouniu, o wartości 57 mln PLN. Prace potrwają od sierpnia 2007 do końca czerwca 2009 roku.

Beefsan - przewodniczący Rawy nadzorczej i zarazem główny akcjonariusz spółki sprzedał 1.000.000 akcji o łącznej wartości 3,4 mln PLN, przez co ograniczył zaangażowanie do 63 proc. (wcześniej 65 proc.). Tydzień temu, o zwiększeniu zaangażowania do 6 proc. (z 4 proc.) poinformował fundusz Grand Cayman.

Betacom - przychody za pierwszy kwartał wyniosły 38,7 mln PLN (wzrost o 129 proc.), a zysk netto 420 tys. (przy 1,3 mln PLN straty netto przed rokiem).

B3System - podwyższyło prognozę na 2007 rok. Przychody szacowane są na 30 mln PLN (wcześniej 27 mln), a zysk netto 1,2 mln PLN (wcześniej 1 mln).

Pronox Technology - wiceprezes zarządu kupił 10.000 akcji spółki o łącznej wartości 200 tys. PLN.
Swarzędz - członek rady nadzorczej spółki objął w wyniku oferty publicznej 22.500 akcji po cenie emisyjnej 0,70 PLN za sztukę.

Ponar Wadowice - koszty emisji akcji serii D wyniosły 602 tys. PLN, czyli 0,12 PLN na akcję.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Jak zachowa się GPW? Mamy do wyboru dwa scenariusze - albo WIG zachowa się równie słabo co brazylijski indeks Bovespa (w dół o 3,6 proc.), albo wykaże relatywną odporność, jak Kospi czy Hang Seng (indeksy giełdy w Seulu i Hong Kongu).

Słabość giełdy brazylijskiej można przypisać funduszom globalnym, które ostatnio omijają nas szerokim łukiem, za to sporo kupowały w Brazylii właśnie. Siła giełd azjatyckich wynika z ich mocnych gospodarek i agresywnego kapitału krajowego, który powinien ugiąć się niebawem pod presją światowych rynków. GPW powinna wypaść gdzieś po środku tych zachowań - nasze indeksy nie biją rekordów ale zawróciły wczoraj spod szczytów. WIG20 jest mocno uzależniony od zachowania ropy i miedzi - te dziś spadają. No i jest jeszcze kwestia umocnienia jena, który spada na rynki jak miecz Damoklesa.

Naturalnie spodziewamy się dziś spadków na GPW, a ich głębokość i towarzyszący im obrót będą odpowiedzią na pytanie o najbliższe tygodnie na giełdzie. Oczekujemy czegoś w rodzaju dnia prawdy o naszym rynku. Jest kapitał, który będzie go bronił? Czy wprost przeciwnie - kapitał jest uwięziony w akcjach, których nikt nie chce kupić?

WALUTY

Poranek przynosi kontynuację pochodu jena. Japońska waluta zyskuje dziś rano kolejne 0,3 proc. do dolara i 0,4 proc. do euro. Od początku tygodnia ten wzrost sięga już 1,7 proc. w relacji do obydwu walut. Nie ma wątpliwości co do tego, że umocnienie jena wiąże się z pogorszeniem koniunktury na giełdach. Inwestorzy zamykają krótkie pozycje w jenie, żeby spłacić zaciągnięte pożyczki. Trzydniowa wyprzedaż jena zdarzyła się ostatnio równo miesiąc temu, nie była jednak zbyt dotkliwa. Czy tym razem jest to ten właściwy ruch, który może mieć katastrofalne następstwa? Być może - takie ryzyko istnieje zawsze.

Złoty oczywiście traci w tej sytuacji. Dolar podrożał do 2,742 PLN, euro do 3,785 PLN, a frank do 2,276 PLN.

SUROWCE

Ropa silnie spadła o 2 proc. schodząc poniżej poziomu 75 USD - dziś rano w Londynie, baryłka brent kosztuje 74,80 USD. Przyspieszenie spadków po wypowiedzi OPEC dotyczącej planowanego zwiększenia produkcji jest wynikiem oczekiwania rynku, że dzisiejszy raport pokaże wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych w amerykańskich rafineriach. Rozwiewa to obawy inwestorów o niewystarczające zapasy benzyny do zaspokojenia sezonu letniego.

Miedź spadła drugi dzień z rzędu do poziomu 7.970 USD za tonę. Według ekspertów, spadek poniżej 8.000 USD wiąże się z faktem, iż powyżej tego poziomu miedź jest po prostu za droga dla jej konsumentów, co bardzo ogranicza popyt. W tym kontekście, szansa na przekroczenie ubiegłorocznego rekordu (8.800) w najbliższej przyszłości jest raczej niewielka.

Niepewność na eurodolarze przekłada się na rynek metali szlachetnych. Złoto oddało wczorajszy silny wzrost, tracąc 1 procent i spadło do ceny 681 USD za uncję.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Mickiewicz - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.