Dziś inflacja w USA i w strefie euro

Dziś inflacja w USA i w strefie euro
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-03-14 (09:57)

WYDARZENIE DNIA: Ekonomiści spodziewają się, że inflacja w strefie euro wyniosła w lutym tyle samo co w styczniu czyli 3,2 proc. W USA natomiast wzrost cen ma wynieść 0,3 proc. (m/m), wobec 0,4 proc. w styczniu.

O ile dzisiejsze publikacje niekoniecznie muszą zaskoczyć ekonomistów, to warto zwracać uwagę na rozwój sytuacji zwłaszcza w kontekście rosnących cen surowców i żywności, które choć napędzane głównie kapitałem spekulacyjnym powodują realny wzrost presji inflacyjnej, a także możliwość dalszego spowolnienia gospodarczego na świecie. Warto w tym kontekście raz jeszcze przemyśleć politykę pieniężną prowadzoną przez Fed, bo wygląda na to, że obniżki stóp procentowych są nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe tak dla gospodarki USA jak i światowej.

SYTUACJA NA GPW

Tytuły komentarzy giełdowych w dzisiejszej prasie są alarmujące. Mowa o potężnych spadkach, krachu niemalże (to dotyczy raczej dolara niż giełd), a nawet przeminięciu euforii. W rzeczywistości indeksy spadły wyraźnie, ale prawie bez udziału inwestorów - wartość transakcji nie przekroczyła nawet miliarda złotych, co jest najsłabszym wynikiem od siedmiu miesięcy. Sprzedający nie akceptują obecnych cen, choć może się zdarzyć, że nerwy zaczną im puszczać, jeśli nadal będziemy obserwować podobne sesje. Wczoraj słaby był sektor bankowy - efekt doniesień o szykującym się bankructwie w branży (w USA) i paliwowy, któremu wzrost notowań ropy nie pomaga w zdobyciu przychylności inwestorów.

Podrożały akcje 53. spółek (obroty 17,5 mln PLN), potaniały 247. (obroty 942 mln PLN).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Sesja na Wall Street zaczęła się od silnych spadków. Trudna sytuacja finansowa funduszu Carlyle Capital, kolejna seria kiepskich danych makro oraz nowe rekordy jena sprawiły, że na otwarciu indeksy traciły ok. 1,5 proc. W drugiej części dnia nastroje się poprawiły, było to zasługą prognoz analityków agencji Standard&Poors, którzy przewidują, że banki odpisały już lwią część strat z tytułu inwestycji w aktywa oparte na subprime. Dzięki tej informacji i rosnącym cenom surowców, na których zyskiwały spółki wydobywcze, indeksy skutecznie odrabiały straty i na zamknięciu S&P zyskiwał 0,5 proc., a Dow Jones 0,3 proc. Odwrotnie przebiegała sesja w Azji. Główne indeksy zaczęły od lekkich wzrostów dyskontując zwyżkę za oceanem i odrabiając straty z dnia poprzedniego, jednak drożejący jen pociągnął je w dół. Nikkei stracił 1,5 proc., Kospi 1 proc., a Hang Seng 0,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

PKNOrlen - spółce najwidoczniej nie jest dane skorzystać z rekordowych cen ropy, bowiem odbiła się od oporu na 40,00 PLN i wczoraj potaniała o blisko 4 proc. Miało to jednak miejsce przy bardzo niskich obrotach, co sugeruje, że niewielu inwestorów chce pozbywać się akcji tej spółki przy tak korzystnej wycenie (biorąc pod uwagę wskaźnik C/Z). W tej sytuacji, do kolejnego ataku na wspomniany opór wystarczy polepszenie nastrojów na giełdach zachodnich. Na wyczerpanie trendu spadkowego wskazuje również DMI.

Polnord - spadki z ostatnich tygodni sprawiły, że spółka poprawiła listopadowe i styczniowe dołki spadając poniżej poziomu 110,00 PLN. W ten sposób w cenach zamknięcia znalazła się najniżej od 14 miesięcy. Przełożyło się to na bardzo dużą aktywność inwestorów na wczorajszej sesji - obroty były najwyższe od roku - niemniej, spadki nie były duże, co nastraja dosyć optymistycznie, podobnie jak sygnał kupna na RSI.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Police - zawarły umowę z tunezyjską spółką Compagnie des Phosphates de Gafsa na zakup w 2008 r. fosforytów w łącznej wartości 214,7 mln PLN. Są one jednym z głównych składników produkowanego w Policach nawozu.

TVN - członek rady nadzorczej sprzedał 71.700 akcji po średniej cenie 23,98 PLN.

Asseco Slovakia - przychody spółki w 2007 r. wyniosły 277 mln PLN (wzrost o 86 proc.), a zysk netto 25,7 mln PLN (wzrost o 69 proc.), czyli 16,19 PLN na jedną akcję.

Mostostal Zabrze - przewodniczący rady nadzorczej kupił 32.480 sztuk akcji po średniej cenie 9,23 PLN.
Zelmer - podpisał umowę z MGB Metro Group Buying Polska dotyczącą sprzedaży jego wyrobów w sieci sklepów tej spółki w 2008 r. Szacowana wartość obrotów z tytułu powyższej umowy wynosi 26,9 mln PLN.

Budopol Wrocław - objął weksle spółki Gant (spółka matka) o wartości 7 mln PLN. Zaangażowanie Budopolu z tytułu niewykupionych weksli tego pomiotu wynosi 4 mln PLN przy stopie dyskonta 6,5 proc.
Energoaparatura - członek rady nadzorczej sprzedał 3.930 akcji po średniej cenie 2,37 PLN, oraz kupił 22.930 akcji po średniej cenie 2,01 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Udana sesja w Stanach powinna poprawić humory inwestorom. Powinna, ale w Azji nie poprawiła na długo. Wciąż utrzymują się negatywne nastroje widoczne w zasadzie wszędzie. Nawet wzrost inwestycji w Chinach widziany jest jako przykład przegrzania gospodarki, a nie dowód na jej niesłabnącą siłę (jak to dawniej bywało).

Jak to zwykle się dzieje, im więcej mówi się o fatalnych nastrojach, tym w rzeczywistości są one lepsze. Dlatego nie spodziewamy się po dzisiejszej sesji kolejnych spadków, a już na pewno nie tak głębokich jak wczoraj. Nadal warto koncentrować się nie tyle na zmianie wartości indeksów, co wartości obrotów, które tym zmianom towarzyszą. Jak dotąd nie dały one sygnałów do obaw.

WALUTY

Można powiedzieć - na rynku walutowym bez zmian. Dolar bije kolejne rekordy słabości. Euro kosztuje już 1,56 USD. Przez ostatni miesiąc wspólna waluta niemal wyłącznie drożała zyskując łącznie 11 centów. A mimo to wciąż nie widać skłonności inwestorów do realizacji zysków z tak potężnego ruchu.

Jen umocnił się o 0,5 proc. wobec dolara i dokłanie o tyle samo wobec euro.

Tym razem nie oznacza to kłopotów dla polskiej waluty, która naprawdę zaczyna być postrzegana jako atrakcyjna inwestycja, zwłaszcza że rentowność obligacji w Polsce przekracza 6 proc. (dla porównania w USA 1,5 proc., w Europie 3 proc.)

SUROWCE

Na rynku surowcowym osłabienie dolara cały czas gra pierwsze skrzypce windując ceny towarów.

Ropa wczoraj odreagowała wracając do poziomu 105 USD za londyńską baryłkę brent, jednak dziś rano znów handlowano nią ponad dolara wyżej. Na rynku główne znaczenie mają czynniki techniczne. Fundusze hedgingowe grają pod silny trend na surowcach (napędzany dolarem i inflacją) ignorując informacje o wzroście zapasów ropy w krajach OECD oraz fakt, że po sezonie zimowym popyt na ten surowiec spada.

Więcej wagi do fundamentów przykładają inwestorzy na rynku miedzi. Dziś rano cena tego surowca na londyńskim LME spadła o 0,6 proc. do poziomu 8.330 USD po informacji o wzroście zapasów w Chinach.

Złoto znów zbliżyło się do poziomu 1.000 USD za uncję. Dziś rano do osiągnięcia tego oporu brakowało mu zaledwie 4 USD. Być może do końca tygodnia wykres nie zdoła go skutecznie zaatakować, jednak w dłuższym terminie dalsza aprecjacja złota wydaje się niezagrożona, na co poza presją inflacyjną i pikującym dolarem wpływa niepewność na rynkach akcji.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.