Fed pompuje 200 mld USD w długi hipoteczne

Fed pompuje 200 mld USD w długi hipoteczne
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-03-11 (17:59)

WYDARZENIE DNIA: Bank rezerw federalnych USA postanowił udzielić nowych pożyczek o wartości 200 mld dolarów bankom komercyjnym. Zastawem pożyczek mają być papiery dłużne opierające się o długi hipoteczne. W zasadzie rzecz sprowadza się do tego, że Fed gotów jest skupować papiery dłużne wyemitowane przez prywatne banki, a oparte o kredyty hipoteczne.

Bezpośrednim celem takiego działania jest poprawa płynności na rynku hipotecznym i jego pochodnych, która w ostatnich tygodniach ponownie zaczyna słabnąć. Fed nazwał akcję skoordynowaną z innymi bankami centralnymi, ponieważ EBC, Banki Szwacjarii, Anglii i Kanady zgodziły się "wstrzyknać" do międzynarodowego systemu bankowego dodatkowe 45 mld dolarów. Akcja banków centralnych została przyjęta entuzjastycznie przez rynki finansowe.

SYTUACJA NA GPW

A jednak się udało - WIG20 znalazł się na najwyższym poziomie od 29 lutego przebijając szczyty z ubiegłego tygodnia. Przez dwie ostatnie sesje indeks zyskał ponad 4 proc., ale o ile wczoraj był osamotnionym indeksem w swojej zwyżce, to dziś dostał już wsparcie od giełd całego świata, które także zyskiwały, ale trzeba przyznać, że wzrosty w Europie były silniejsze zanim Fed ogłosił co właściwie zamierza zrobić.

Wracając na nasz rynek - nieznacznie wzrosły dziś obroty. Podliczono je na 1,39 mld PLN. Najmocniej w górę szły akcje banków (WIG-Banki plus 2,5 proc.), jakby to one właśnie miały być beneficjentami działań Fed. Indeksy małych i średnich spółek rosły wolniej niż WIG20 - na razie uwaga inwestorów skupia się głównie na blue chips.

Podrożały akcje 186. spółek, potaniały 103. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących jak 10 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie przerwały negatywną serie trzech spadkowych sesji z rzędu i dynamicznie odrabiały straty dzięki interwencji FED. Już na otwarciu indeksy lekko zyskiwały odreagowując ostatnią przecenę jednak silny impuls do kupna akcji pojawił się dopiero po południu. Bank Rezerwy Federalnej wpompuje w sektor finansowy 200 mld USD. Co więcej, do akcji przyłączyły się najważniejsze europejskie banki centralne oraz banki Japonii i Kanady, które otworzyły linie kredytowe w swoich regionach. Te działania powinny pomóc bankom, które w poszukiwaniu płynności były zmuszone sprzedawać aktywa po zaniżonych cenach. Rynek zareagował bardzo optymistycznie. O godz. 16.45 niemiecki DAX zyskiwał 1,9 proc., francuski CAC40 2 proc., a brytyjski FTSE 1,6 proc., do czego przyczyniło się także otwarcie indeksów na Wall Street na dwuprocentowych plusach.

WALUTY

Wbrew porannym nadziejom nie był to spokojny dzień na rynku walutowym. Wprost przeciwnie, można się za to zastanawiać, czy nie był to dzień przesilenia. Euro liznęło dziś poziom 1,55 USD, kiedy inwestorzy usłyszeli o planie Fed, który planuje skup długów hipotecznych za 200 mld dolarów. Część inwestorów zaczęła spekulować, że sytuacja jest tak zła, że w przyszłym tygodniu Fed zdecyduje się obniżyć stopy o pełny punkt procentowy, co naturalnie osłabiło dolara. Ale przecież kwota 200 mld dolarów może wydatnie odwrócić sytuację na rynku kredytów hipotecznych - ten argument pozwolił dolarowi odzyskać straty, a euro spadło do 3,531 USD.

Jen spadł o 1,4 proc. do dolara i o 1,1 proc. do euro.

Wielkie zamieszanie mieliśmy też i na naszym rynku. Dolar spadał do 2,28 PLN, by ostatecznie wrócić do 2,31 PLN. Euro z kolei spadło do 3,537 PLN, frank spadł poniżej 2,24 PLN.

SUROWCE

Ceny surowców spadły wraz z eurodolarem, który pikował po akcji FED.

Ropa potaniała na giełdzie w Londynie o 2 dolary schodząc z osiągniętego dziś w okolicach południa rekordu na poziomie 105,50 USD. To największe odreagowanie na tym rynku od ponad tygodnia. Trend jest jednak na tyle silny, że po poprzednim, cena ropy odrobiła strety już na następnej sesji. W tym przypadku się na to nie zapowiada, niemniej przy obecnych byczych nastrojach na rynkach towarowych spadek ceny poniżej wsparcia na 100 USD wydaje się mało prawdopodobny.

Równie silne wahania mieliśmy dziś w przypadku miedzi. Cena tony tego surowca spadła wczoraj o ponad 3 proc., i przy taniejącym dolarze skutecznie odrabiała tę stratę. Jednak po odwróceniu sytuacji na rynku walutowym oddała dwuprocentowy wzrost i po południu handlowano nią na londyńskiej giełdzie po 8.350 USD.

Złoto pozostaje w okolicach 970 USD za uncję, pomimo, że jego wykres jest najbardziej skorelowany z eurodolarem. To wynik obaw o wysoką inflację. Inwestorzy nie chcą pozbywać się kontraktów na ten surowiec w obawie przed tym zjawiskiem.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.