Analizy Online: W lutym klienci TFI wypłacili 1 mld PLN

Analizy Online: W lutym klienci TFI wypłacili 1 mld PLN
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-03-10 (18:01)

WYDARZENIE DNIA: To czwarty kolejny miesiąc, w którym klienci TFI więcej wypłacili niż wpłacili pieniędzy do funduszy. Ale tempo wypłat wyraźnie siadło - w styczniu było to o 10 mld PLN więcej. Jak podają Analizy Online przez ostatnie cztery miesiące klienci TFI podjęli z nich 15 mld PLN w gotówce, w tym najwięcej w styczniu (11 mld PLN).

Co ciekawe w lutym przewagę wpłat nad umorzeniami zanotowały fundusze akcji polskich, do których trafiło łącznie 0,6 mld PLN. Głównie za sprawą poprawy sytuacji na GPW w pierwszej połowie lutego. Minimalnie na plusie miesiąc zakończyły fundusze Nowej Europy. Najwięcej - 0,8 mld PLN straciły fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe. Te traciły klientów, którzy mogli przenosić środki na lokaty bankowe lub w kierunku coraz popularniejszych lokat strukturyzowanych.

SYTUACJA NA GPW

Sesja z niespodzianką - tak można opisać nieoczekiwaną poprawę notowań na GPW. Nieoczekiwaną tym bardziej, że także osamotnioną. W czasie gdy mieliśmy spadek notowań i na giełdach zachodnich i w naszym regionie, nasz WIG20 nie zważając na nic zyskiwał momentami ponad 2 proc. Próżno domyślać się takiej przewagi GPW nad innymi rynkami. Może siłą sprawczą był opublikowany raport JP Morgan, w którym stwierdzono, że polska gospodarka jest przygotowana najlepiej ze wszystkich w regionie do ewentualnego spowolnienia w Europie, może powód był zupełnie inny. Obroty nieco wzrosły (1,3 mld PLN), ale daleko im do poziomu, który można byłoby uznać za przełomowy sygnał. Po prostu jedna sesja, na której podaż okazała się słabsza niż popyt. Nawiasem mówiąc już od jakiegoś czasu podaż nie wyglądała na silną, ale i tak wystarczała do kontynuacji spadków na GPW. Dziś wystarczać przestała. Podrożały akcje 163. spółek, potaniały 117.

GIEŁDY W EUROPIE

Dziś rano główne europejskie indeksy kontynuowały spadki, w wyniku kiepskiej końcówki tygodnia za oceanem oraz przeceny w Azji. Niemniej, nie były one głębokie, co uruchomiło podaż i straty zostały odrobione. Po części to wynik niższej od oczekiwań inflacji na wyspach, który daje nadzieję, że rezygnacja z restrykcyjnej polityki pieniężnej nie przełoży się na silny spadek wartości funta. W dół indeksy ciągnęły jednak spółki surowcowe oraz utrzymujące się kiepskie nastroje w sektorze finansowym. Według inwestorów prognozy zysku amerykańskich banków zostały przeszacowane, co przełożyło się na spadki ich akcji i otwarcie na Wall Street na lekkim minusie. O godz. 17.15 niemiecki DAX tracił 1,5 proc., francuski CAC40 1,7 proc., a brytyjski FTSE 1,7 proc. Jeszcze silniej spadały akcje na giełdzie w Budapeszcie, gdzie lokalny BUX zniżkował 2,2 proc. i jest już prawie 30 proc. poniżej szczytów z lipca 2007 roku.

WALUTY

Prezes Europejskiego Banku Centralnego - Jean Cloude Trichet - powiedział, że martwi go zmienność notowań na rynku walutowym, co trzeba odczytać w szczególności jako niepokój związany z silnym umocnieniem euro w ostatnich dniach. Tych kilka słów wystarczyło, by inwestorzy zamieniali euro na dolary, a kurs wspólnej waluty spadł do 1,537 USD, a w trakcie dnia do 1,531 USD. Ponieważ jednak ledwie w zeszłym tygodniu Trichet powiedział, że głównym zmartwieniem ECB jest wysoka inflacja, a mocne euro sprzyja przecież jej ograniczeniu, reakcja rynku nie była długotrwała.

Jen zyskał 0,6 proc. wobec euro i dolara - zmiany w porównaniu do porannych poziomach nie są więc duże.

U nas dolar trzyma się tuż poniżej 2,32 PLN, euro kosztuje 3,565 PLN, frank 2,276 PLN.

SUROWCE

Zatrzymanie wzrostów na eurodolarze zdjęło presję wzrostową z cen surowców i dało szansę inwestorom na realizację zysków. Najbardziej były one widoczne na złocie, które taniało trzeci dzień z rzędu i po dzisiejszym spadku o 0,4 proc. handlowało się w okolicach 965 USD. Nie jest to wprawdzie głęboka przecena, ale pokazuje, że cześć funduszy hedgingowych obawia oporu na poziomie 1.000 USD. Do jego przełamania potrzebny będzie silny impuls bądź trochę czasu (biorąc pod uwagę ile razy podchodziła ropa do poziomu 100 USD i eurodolar 1,50 usd zanim ataki okazały się udane.).

Odreagowanie na ropie jest jeszcze mniej przekonujące i należy je raczej uznać za trend boczny. Inwestorzy realizowali zyski tylko dziś rano po informacji, że Wenezuela wycofała swoje wojska z granicy kolumbijskiej i po południu londyńska baryłka bernt znów kosztowała jednego dolara mniej od rekordowych 103,80 USD.

Miedź silnie potaniała. Trzymiesięczny kontrakt na ten surowiec na giełdzie w Nowym Jorku spadł o ponad 3 proc. w wyniku spekulacji, że ostatnie wzrosty były nieuzasadnione biorąc pod uwagę spowolnienie USA.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.